Sparta otočila zápas s Kometou. Plzeň se po čtyřech prohrách vzchopila

22. 1. 2021 19:44
Hokejisté Sparty vyhráli ve 38. kole extraligy na ledě Komety 4:2 a upevnili si vedení v tabulce. Pražané bodovali v osmém zápase za sebou, šest z nich vyhráli a na druhý Třinec mají náskok šesti bodů. Odehráli však o dvě utkání více. Kometa prohrála potřetí v řadě a je nadále devátá.
Josef Jandač na střídačce Sparty v zápase 14. kola TELH Sparta - Plzeň
Josef Jandač na střídačce Sparty v zápase 14. kola TELH Sparta - Plzeň | Foto: Milan Kammermayer

Domácím se ideálně vydařil vstup do zápasu. Zámorský od mantinelu nahodil puk před branku, kde jej šikovně tečoval Holík a Kometa po 30 sekundách vedla. Brňané ale o svůj náskok mohli rychle přijít, Říčkova rána skončila na Vejmelkově tyči.

Sparta byla i nadále aktivní a vyrovnání se nakonec přece jen dočkala. V 9. minutě našel odražený kotouč na levém kruhu Pech a jeho přesná střela skončila v šibenice brněnské branky.

Druhá třetina nabídla pohledný hokej, který okořenily i góly. Nejprve měl solidně nakročeno ke změně stavu Freibergs po nabídce Krále, ale Machovský se stihl přesunout k bližší tyči.

Brňané si také zahráli krátkou devítivteřinovou přesilovku pět na tři, ale navrátilec z trestné lavice Kudrna ujel domácím obráncům a Sparta šla v oslabení do vedení. Početní výhoda domácích však pokračovala a za čtyřiadvacet sekund bylo srovnáno. Od modré napřáhl Mueller a jeho pokus tečoval Plášek.

V polovině utkání inkasoval čtyřminutový trest za hru vysokou holí brněnský útočník Dvořák a Sparta mohla hrát dlouhou přesilovku. Za její polovinou se dokázal prosadit Horák, který zůstal volný před Vejmelkovou brankou. Závěr třetiny ještě nabídla menší šarvátku mezi Králem a Sobotkou, oba kohouti inkasovali menší tresty.

Třetí část nabídla dvě různé pasáže. První polovina patřila Spartě, která ale nedokázala využít své šance. Největší měl pronikající Tomášek, ale Vejmelka jeho nájezd zastavil.

Kometa se vzchopila a začala bojovat o vyrovnání od zhruba 52. minuty. Vynutila obrovský tlak, který gradoval. Nejprve Klepiš napálil brankovou konstrukci, podobně následně dopadl i Kusko.

Brňané v závěru sahali po vyrovnání, měli velký tlak, ale ani při power play se jim to nepodařilo. Sparta výsledek nakonec udržela a ještě pojistila výsledek golem do prázdné branky. Skóre uzavřel kapitán Řepík.

Plzeň porazila Hradec

Hokejisté Plzně porazili ve 38. kole extraligy Hradec Králové 5:3 a ukončili čtyřzápasovou sérii porážek. Střelecky aktivnější domácí o své výhře rozhodli především třemi góly ve druhé třetině, když nakonec vítězný gól zaznamenal vteřinu před druhou sirénou Martin Lang.

Hosté se sice dvakrát prosadili v přesilovce, ale neodvrátili devátou porážku z posledních dvanácti vzájemných zápasů.

Do utkání vstoupili aktivněji domácí, střelu Martina Langa z mezikruží ale gólman Mazanec vyrazil. Za chvíli se předvedl i jeho protějšek Frodl, jenž dokázal zlikvidovat průnik Smoleňáka. V 7. minutě vyslal Viktor Lang dlouhým pasem do sóla Kodýtka, který ranou zápěstím pod horní tyč otevřel skóre. Hosté následně ubránili oslabení a ve 14. minutě ve velké šanci na brankovišti neuspěl Smoleňák.

V závěru první třetiny nejprve po chytré přihrávce Kracíka neproměnil samostatný únik Malát a naopak v 19. minutě z přečíslení tří na dva vyrovnal po zadovce Cingela střelou k pravé tyči Smoleňák.

Na začátku prostřední části hosté nezužitkovali přesilovou hru a ve 24. minutě upravil tečí Stříteského nahození Přikryl na 2:1. Domácí sice kontrolovali hru, ale naráželi na pozorného Mazance, jehož po polovině utkání nepřekonal tváří v tvář Martin Lang. Až při vyloučení Nedomlela zvýšil ve 33. minutě po samostatné akci aktivního forvarda Langa ranou bez přípravy z levého kruhu Pour na 3:1.

Hradečtí dokázali ovšem o dvě minuty později odpovědět, když během náporu v početní výhodě dorazil do sítě střelu Filipa Pavlíka důrazný Smoleňák. Krátce před druhou sirénou ale Indiáni získali zpět dvoubrankové vedení díky pohotové dorážce Martina Langa. Gól do šatny neodvrátila ani trenérská výzva zástupců Mountfieldu.

Domácí pokračovali v ofenzivní aktivitě také v závěrečné třetině. Další individuální průnik Martina Langa sice zastavil Mazanec, ve 46. minutě už ale nemohl dosáhnout na střelu nekrytého Přikryla z prostoru mezi kruhy. Hosty vrátilo do hry vyloučení Maláta, kdy nejprve útočil na hattrick Smoleňák a v 50. minutě snížil na 3:5 pohotovou dorážkou Lev. Gólovou příležitost poté promarnil Růžička a kontaktní branku nepřinesla hostům ani hra bez brankáře.

Liberec vyhrál na nájezdy

Hokejisté Liberce vyhráli v zápase 38. kola extraligy na ledě Zlína 3:2 po samostatných nájezdech a bodovali v devátém utkání v řadě. Sedm z nich Severočeši vyhráli. Utkání rozhodl v osmé sérii nájezdů Jaroslav Vlach. Liberec tak porazil Zlín poprvé v sezoně.

Hokejisté Mladé Boleslavi porazili ve 38. kole extraligy Třinec 3:2 a uspěli tak i ve třetím vzájemném zápase v sezoně. Dvěma góly se na výhře Středočechů podílel útočník Pavel Kousal. Mladá Boleslav je i nadále třetí, na druhý Třinec už ale ztrácí jen bod.

Hokejisté Vítkovic zdolali v 38. kole extraligy Olomouc 2:1. Hanáci v Ostravě dali vedoucí gól, ale domácí skóre v moravském derby obrátili brankami svého nejlepšího střelce Davida Lakatoše a Jana Hrušky a vrátili soupeři dvě těsné porážky z této sezony.

38. kolo hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - Mountfield Hradec Králové 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Kodýtek (V. Lang), 24. F. Přikryl (Stříteský, Rob), 33. Pour (M. Lang, Stříteský), 40. M. Lang (Kaňák, Gulaš), 46. F. Přikryl (Eberle) - 19. Smoleňák (Lev, Cingel), 35. Smoleňák (F. Pavlík), 50. Lev (V. Růžička ml., Orsava). Rozhodčí: Šír, Úlehla - Gebauer, Ganger. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:2. Bez diváků.

Plzeň: Frodl - Čerešňák, Budík, Stříteský, V. Lang, Vráblík , Kaňák - Gulaš, Kodýtek, M. Lang - Pour, Suchý, Stach - Malát, Kracík, P. Straka - Eberle, F. Přikryl, Rob. Trenér: Čihák.

Hradec Králové: Mazanec - Blain, Nedomlel, Šalda, F. Pavlík, Pilař, Gaspar - Jergl, Koukal, Kevin Klíma - Orsava, V. Růžička ml., J. Sklenář - Lev, Cingel, Smoleňák - Kubík, Morong, Zachar. Trenér: V. Růžička st.

Madeta Motor České Budějovice - HC Verva Litvínov 3:4 (0:0, 2:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 30. Slováček (R. Přikryl, M. Novák), 37. M. Novák (R. Přikryl), 59. Forman (Doležal, Kubíček) - 27. P. Zdráhal (Jarůšek, M. Hanzl), 32. Balinskis (M. Látal, Petružálek), 43. Pospíšil (F. Lukeš, V. Hübl), 47. V. Hübl (Pospíšil). Rozhodčí: Mrkva, Kubičík - Lederer, Rožánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Bez diváků.

České Budějovice: Strmeň - Plášil, Pýcha, Kubíček, Vydarený, Slováček, Štencel - Alderson, R. Přikryl, M. Novák - Z. Doležal, D. Voženílek, Forman - P. Novák, Toman, M. Beránek - Holec, Jonák, Karabáček, od 27. navíc G. Ville. Trenér: Prospal.

Litvínov: Godla - Irving, Ščotka, Balinskis, Cibulskis, Demel, Štich, D. Zeman - P. Zdráhal, M. Hanzl, Jarůšek - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - Petružálek, Žejdl, M. Látal - Helt, Jícha, Zygmunt. Trenér: Országh.

HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Lakatoš (J. Hruška, Svačina), 31. J. Hruška (Fridrich) - 22. Ostřížek (Kolouch, Kucsera). Rozhodčí: Pešina, M. Sýkora - Malý, Pešek. Vyloučení: 6:4, navíc M. Kalus (Vítkovice) 10 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. Bez diváků.

Vítkovice: M. Svoboda - R. Polák, Pyrochta, Gewiese, Galvinš, L. Kovář, Koch - Lakatoš, J. Hruška, Svačina - Irgl, Dej, L. Krenželok - Schleiss, J. Mikyska, Fridrich - Dočekal, Werbik, M. Kalus. Trenér: Holaň.

Olomouc: Konrád - Dujsík, Švrček, Škůrek, Valenta, A. Rutar, Ondrušek, Vyrůbalík - Klimek, Nahodil, J. Káňa - Kucsera, Kolouch, Ostřížek - Bambula, J. Knotek, Burian - Olesz, Handl, Strapáč. Trenéři: Moták a Tomajko.

BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 36. P. Kousal (Flynn, Ševc), 39. P. Kousal (O. Najman, Flynn), 49. Kotala (Jääskeläinen, Ševc) - 44. Marcinko (M. Růžička, Hrňa), 48. Hrehorčák (Marcinko). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Lhotský, Votrubec. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Hrbas, Allen, Dlapa, Šidlík, Bernad, Moravec - D. Šťastný, A. Zbořil, Lunter - Kotala, Cienciala, Jääskeläinen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - J. Stránský, Bičevskis, Strnad. Trenéři: Rulík a Patera.

Třinec: Štěpánek - M. Doudera, Gernát, Adámek, D. Musil, Kundrátek, Jaroměřský - M. Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Hrňa, M. Kovařčík, Leier - Dravecký, Marcinko, Hrehorčák - Kurovský, Rodewald, Kofroň - Ramík. Trenér: Varaďa.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. P. Holík (Zámorský, Zaťovič), 24. Plášek (Mueller, F. Král) - 9. Pech, 24. Kudrna, 33. Horák (Tomášek, Sobotka), 60. Řepík (Rousek). Rozhodčí: Hejduk, Kika - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

Kometa Brno: Vejmelka - F. Král, Zámorský, Holland, Freibergs, Gulaši. O. Němec, Barinka - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Valský, Brabenec, Klepiš - Plášek, Kusko, Vincour - Bondra, F. Dvořák, Šoustal. Trenér: Zábranský.

Sparta Praha: Machovský - Němeček, Košťálek, Jurčina, T. Dvořák, M. Jandus, Polášek, Kalina - Rousek, Sobotka, Řepík - Kudrna, Horák, Tomášek - Buchtele, Pech, Říčka - D. Vitouch, M. Sukeľ, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Hořava.