reklama

Padesát let čeká Kometa na titul. Letos to zkusí s megahvězdami

Kometa touží po dvanáctém titulu. Přivedla pět posil z Ruska. Kometa touží po dvanáctém titulu. Přivedla pět posil z Ruska. autor: Lukáš Caha
Erat, Kvapil, Zaťovič, Gulaši a další zkušené borce přivedla do svého kádru přes léto hokejová Kometa. Budou ostřílená jména stačit, a dopluje Brno po padesáti letech ke svému dvanáctému titulu?

Brno – "Halou temně bubny duní, stoupá píseň houpavá. Cesta zpátky na výsluní, bývá často zdlouhavá," zpívá se v hymně brněnské Komety. A jako by to její autoři tušili, neboť jihomoravská metropole čeká na mistrovský titul již dlouhých padesát let!

Extraliga: Program, výsledky, tabulky Extraliga: Program, výsledky, tabulky Prohlédněte zde

Útok na ty nejvyšší příčky vyhlašuje klub každoročně. Od roku 2009, kdy odkoupil licenci na extraligu od Znojma, se ve finále objevil dvakrát. Jednou jej o pohár obraly Pardubice, podruhé Zlín. Předloni pověsila Kometa na krk bronzové medaile, loni se přitom nedostala ani do play off.

Brňanům se tato sezóna vůbec nevydařila, a to přivedli na lavičku bývalého reprezentačního kouče Aloise Hadamczika či zkušeného obránce Tomáše Kaberleho. Tento tah však nevyšel. Hadamczik na začátku února po sedmi prohrách z osmi zápasů na svůj post rezignoval a vystřídal jej majitel klubu Libor Zábranský.

Erat, Kvapil, Němec… úlovky z KHL

Ten zůstal v pozici hlavního kouče i pro novou sezónu. Ač krátce po vyřazení z předkola play off avizoval, že je třeba snížit věkový průměr mužstva a dávat více prostoru brněnským odchovancům, realita je nakonec trochu jiná.

Věkový průměr se prakticky nezměnil. Nadále se pohybuje okolo šestadvaceti let. Do Komety zamířilo hned pět hokejistů z ruské KHL: Martin Erat, Marek Kvapil, Martin Zaťovič, Tomáš Vincour a Ondřej Němec. Další posily v čele s Michalem Gulaši lovilo vedení klubu v tuzemsku.

Sedmnáctiletý mladík Nečas hattrickem sestřelil Znojmo. Kometa se před extraligou raduje z trofeje Sedmnáctiletý mladík Nečas hattrickem sestřelil Znojmo. Kometa se před extraligou raduje z trofeje Prohlédněte zde

A oni zmiňovaní odchovanci? Třicetiletý útočník Jan Hruška je již brněnská stálice, devatenáctiletý Roman Dymáček pendluje sestavou sem a tam, a obránce Filip Koch v posledních přípravných zápasech už ani nehrál. Nejzářivější mladou hvězdičkou je teprve sedmnáctiletý útočník Martin Nečas. Ten však přišel do Brna ze Žďáru nad Sázavou teprve před rokem a půl.

Svůj um ukázal především v úterní generálce na extraligu se Znojmem. Vicemistru mezinárodní EBEL ligy vstřelil hned tři branky. "Je to výborný hokejista. Poslouchá a chce se zlepšovat, což bývá u těchto sedmnáctiletých kluků někdy velký problém. Má hrozně moc předností, ale ten seniorský hokej se ještě musí naučit hrát," popsal nadějného hokejistu Martin Erat.

Tahouni zůstali

V brankovišti se Kometa může spoléhat na služby šestadvacetiletého Marka Čiliaka, který umí mužstvo v těžkých chvílích podržet. Dvojkou bude o šest let mladší Karel Vejmelka. V kádru nadále zůstal i nejproduktivnější bek týmu v loňské sezóně Jozef Kováčik, a ani ofenzíva nepřišla o ty největší lídry. Trio Vojtěch Němec – Jan Hruška – Jan Káňa bude moci své kvality ukázat i letos. Kapitánem týmu zůstává Leoš Čermák.

"Přišli zkušení hráči, kteří byli ve svých klubech lídry. Máme sílu v útoku i v zakončení. Měla by být vyšší než v minulých letech," přemýšlí osmatřicetiletý Čermák, který do Brna přišel před pěti lety. "Je tu dravé mládí, ale i zkušená jména. Poslední zápasy ukázaly, že by to mohlo být dobré."

Rozporuplná příprava

Z jedenácti přípravných duelů vyhrál tým od řeky Svratky pětkrát. "Pro nás jsou důležitá ta poslední utkání. Směrem k soutěži se nám podařilo vyhrát. Ukázalo se, že mužstvo si sedá a sehrává se," řekl asistent trenéra Kamil Pokorný.

Sparta, nebo Kometa? Sázkové kanceláře o vítězi extraligy jasno nemají, favorizují i Liberec Sparta, nebo Kometa? Sázkové kanceláře o vítězi extraligy jasno nemají, favorizují i Liberec Čtěte zde

Ač mnozí bookmakeři Kometu s takhle našlapaným kádrem favorizují, z klubu znějí opatrná slova. "Do sezóny jdeme s respektem a pokorou. Nechceme vydávat velkohubá prohlášení. Chceme dobře pracovat, hokejem bavit sebe a především diváky," dodává Pokorný.

Hnacím motorem Brna bude samozřejmě i pověstné, ač někdy velmi náročné, publikum. Vždyť jen na přípravná utkání chodilo okolo pěti tisíc fanoušků. Během sezóny si jich cestu do arény najde pravidelně ještě o dva a půl tisíce více a atmosféra je mnohdy až elektrizující.

Jak si jedenáctinásobný mistr Československa nakonec povede? Dosáhne po padesáti letech na vysněný dvanáctý titul a vyrovná se tak nejúspěšnějšímu hokejovému klubu v zemi, kterým je Dukla Jihlava? Nebo nedopluje favorizovaná posádka v čele s majitelem klubu Liborem Zábranským na trenérské lavičce ani do finále? Každopádně "Má to smysl!" hlásá slogan Komety před novou sezónou.

reklama