Sparta veze tři body z Vítkovic, Liberec přetlačil v prodloužení Plzeň

Sparta vyhrála posedmé v řadě.
Sparta si ve Vítkovicích připsala sedmé vítězství v řadě a před blížícím se play off nabírá velkou formu.
Zápas v Ostravě rozhodl v 51. minutě Tomáš Netík.
Vítkovice naopak prohrály už sedmý z deseti posledních zápasů a play off se jim vzdaluje.
K lepšímu výsledku Steelu nepomohl ani navrátilec Rostislav Olesz
31. 1. 2016 17:03
Pardubice po dvou jasných porážkách znovu zabraly. Na svém ledě Dynamo vyválčilo tři body proti Chomutovu, který naopak prohrál podruhé v řadě. Třinec vyválčil ve Zlíně tři body a dotáhl se na dnešního soka na rozdíl dvou bodů. Sparta zvládla vyrovnané utkání ve Vítkovicích. Litvínov jasně přehrál Hradec Králové. Kometa Brno padla i na ledě posledních Karlových Varů. Olomouc doma fotbalově porazila Mladou Boleslav a Liberec v prodloužení zdolal Plzeň.

Pardubice - Hokejisté Dynama Pardubic se po dvou porážkách vzchopili a oživili naději na postup do předkola play off. Proti Chomutovu rozhodl Petr Sýkora, když se během druhé třetiny dvakrát prosadil. Na konečných 3:1 upravil pět minut před koncem zápasu Jakub Orsava. Piráti se tak odmítli přiblížit elitní šestici extraligové tabulky.

Souboj celků z opačných konců tabulky viděli diváci ve Vítkovicích, kde přijela pražská Sparta. Velmi vyrovnané utkání nakonec rozhodl ve prospěch Pražanů Tomáš Netík, jenž v polovině třetí třetiny rozhodl zápas. Vítkovice po porážce 3:2 klesly na dvanácté místo.

Zlín na svém ledě přivítal Třinec, který v zápase proti Karlovým Varům přišel do konce sezony o útočníka Jána Sýkoru. V opatrném utkání se nakonec radovali po výhře 2:1 Oceláři, kteří si v průběhu zápasu vytvořili dvoubrankový náskok. Zlín zásluhou Urbance sice v polovině třetí třetiny zápas zdramatizoval, ale na vyrovnání nedosáhl. Vítěznou branku si připsal novic v třineckém dresu Petr Kanko.

Karlovarská Energie doma přetlačila Kometu 5:3. Domácí sice přišli v průběhu zápasu o dvoubrankový náskok, ale přesto se radovali z výhry. Na vítězství se třemi body podílel obránce a kapitán Varů Radim Bičánek. Brňané se nadále propadají tabulkou a momentálně okupují až desátou pozici.

Litvínov doma proti Hradci Králové po osmi utkáních naplno bodoval. Vítězství 5:1 úřadujících mistrů extraligy režírovala hlavně první útočná řada společně s obráncem Filipem Pavlíkem, který si připsal tři body.

Olomouc doma přivítala Mladou Boleslav, kterou Hanáci zdolali fotbalově 1:0. Velmi opatrné utkání rozsekl ve 26. minutě Dávid Buc. Olomouc se na svého dnešního soka bodově dotáhla, ale vinou horšího skóre je stále šestá. Čisté konto vychytal olomoucký Tomáš Vošvrda.

Šlágr kola mezi prvním Libercem a třetí Plzní muselo rozhodnout až prodloužení. Domácím Bílým Tygrům stačilo k rozhodnutí pouhých devatenáct vteřin pětiminutové nadstavby. Martin Bakoš si při výhře 2:1 připsal vítěznou branku.

Rozdílový faktor jménem Petr Sýkora

Skóre zápasu se poprvé měnilo až ve druhé polovině utkání. Dynamo navedlo v přesilovce kombinaci až na střelce Sýkoru a jeho rána se od tyčky odrazila do branky.

Piráti mohli vyrovnat rovněž při přesile jednoho hráče, jenže Jánošíkova tečovaná střela se mezi tři tyče těsně nevešla. Už při hře pět na pět naopak od modré čáry napřáhl Sýkora a Kristanovi propadl kotouč za záda podruhé.

Chomutov se dlouho nemohl dostat k odpovědi, ale ve 47. minutě po nenápadné akci snížil Ölvecký, který dokázal basebalovým úderem dorazit kotouč do sítě.

Pardubice pojistily vítězství pět minut před koncem. Gregorc před brankou nezmatkoval, objel ji a Orsava po jeho přihrávce zakončoval do opuštěné "klece".

Litvínov dal poprvé v sezoně pět gólů

V 18. minutě se dočkal vedení Mountfield při Jurčíkově vyloučení za nafilmovaný pád. Ihnacak našel rozjetého Courchainea, který se dostal před Petráska a bekhendem trefil levý horní roh jeho branky.

Litvínovu se v závěru úvodního dějství naskytla na 63 sekund výhoda pěti proti třem, kterou už po 11 vteřinách využil tvrdou ránou od modré čáry obránce Pavlík. A z pokračující přesilové hry vytěžili domácí hned po pauze i obrat.

Po půlminutě druhé dějství totiž po Hüblově střele našel puk za Svobodou Lukeš a Severočeši znovu jásali. Za 75 vteřin upravil už na 3:1 ránou od modré čáry Frolo. Ještě předtím měl možnost Hořava.

Naopak Litvínov velký tlak při trestu Červeného nakonec využil, když po Pavlíkově přihrávce snadno doklepl u pravé tyče Hanzl.

Na své nové maximum pěti vstřelených branek v sezoně se přece jen Litvínov dostal. Při Vašíčkově vyloučení překonal Svobodu z dorážky bekhendem Gerhát.

Z Medveščaku Záhřeb, který prakticky ztratil naději na postup do play off KHL, by se mohl Hradci vrátit centr Tomáš Mertl. "Vím, že se o tom jedná. Mělo by to dopadnout dobře," řekl o případné posile pro play off trenér Mountfieldu Vladimír Kýhos.

Sparta se s Vítkovicemi natrápila

Už v páté minutě Kolouch využil hostujícího zaváhání ve středním pásmu, za obranu puk naservíroval Vandasovi, který si zblízka s Pöpperlem poradil brilantně provedenou kličkou.

Vydřené vedení však v 18. minutě úplně znehodnotnil Sloboda, jehož křížnou přihrávkou na útočné modré čáře zachytil Pech a po dlouhém sólu puk protlačil po ledě za Dolejše.

Pražané výrazněji zabrali až v nástupu do druhé části. Z jejich pětiminutového tlaku se urodil i vedoucí gól: nekrytý Kumstát snadno do branky dopravil vyraženou střelu Formana.

Ale pak dominance hostů znovu v tichosti vyšuměla. Gólovou pobídku z první části Sparta soupeři vrátila v 35. minutě: po kiksu ve středním pásmu se domácí dostali do přečíslení tři na jednoho, které Štencel vyřešil bezchybnou přihrávkou na zakončujícího Balána.

Víc příležitostí měli i v závěru překvapivě Ostravané. Jenže aktuální mizérii Vítkovic v 51. minutě završil Netík, který po nenápadné situaci zůstal sám před Dolejšem a dorazil za jeho záda puk odražený od zadního hrazení.

Vary trestaly z přesilovek

Západočeši v předešlých dvou duelech neskórovali, proti Kometě se však prosadili už ve 3. minutě, kdy v početní výhodě překvapil brankáře Vejmelku centr první řady Marosz. Druhou branku přidali domácí také v přesilovce. Tentokrát seděl na trestné lavici Dočekal, když na bližší tyč propálil brankáře hostí Huna.

Hosté mohli snížit v 78 vteřiny dlouhé přesilovce pět na tři, ale na gól si museli počkat až do druhé třetiny. Ve 23. minutě snížil obránce Kaberle. Karlovy Vary ale na jeho branku dokázaly rychle odpovědět.

Energie hrála opět přesilovku a opět trestala. Tentokrát se prosadil ránou z první obránce Bičánek. Kometě se však následně podařilo vyrovnat. Na rozdíl jedné branky snižoval ve 29. minutě Vondráček, o čtyři minuty později překonal Závorku po brejku Ton.

Duel se tak rozhodl ve třetí třetině. Ve 43. minutě se prosadili opět domácí. Kůs vyhrál buly na Bičánka a jeho ránu tečoval Vachovec - 4:3. Když ho v 52. minutě z brejku po přihrávkách Baránka a Barteka napodobil Kůs, tak už KV arena začala slavit.

Oceláři utli vítěznou sérii Zlína

Hosté otevřeli stav utkání v 19. minutě, kdy Kotvan "namazal" před branku volnému Kopeckému, jenž se nemýlil. Od té doby byli zase lepší Slezané.

Svačina na začátku třetí třetiny našel mezi kruhy nikým nehlídaného Kanka, jenž poslal puk z první mezi betony Kašíka.

Berani se ale nevzdali a odměnou jim byl vstřelený gól. Střelu Urbance od modré čáry sice Hamerlík zpomalil, ale nikoli zcela zastavil. Vyrovnat mohli Zlínští při následném vyloučeni Irgla, avšak nepovedlo se. A právě on mohl být dalším úspěšným střelcem Ocelářů, nadvakrát ale Kašíkův beton zblízka nepřehodil. Mrzet jej to však nemuselo, domácím se totiž už srovnat nepodařilo.

Olomouci stačila jediná branka

V závěru první třetiny mohli otevřít skóre Lenc s Hykou, neuspěli však stejně jako na druhé straně Laš. Druhou část začali lépe hosté, několikrát testovali připravenost Vošvrdy. Ritticha poté po Voráčkově chybě prověřil Holec.

Ve 27. minutě se Kohouti dostali do vedení. Aktivní Laš našel před brankou osamoceného Buce, který se tentokráte trefil přesně pod horní tyč.

Hosté se tlačili do útoku, domácí spoléhali na brejky. V jednom z nich hledal volného Skladaného Húževka, ale přihrávku poslal spoluhráči pod nohy. Bruslaři měli možnost vyrovnat v dalším střídání, když Vošvrda přišel o hokejku. Se štěstím však vyrazil dělovku Jarůška, stejně jako o chvíli později betonem na poslední chvíli vykopl Pacovského nahození. Prodloužení si hosté nevynutili ani v závěrečné power play.

Šlágr kola rozhodlo až prodloužení

Největší příležitost první třetiny si vypracoval liberecký Valský, který se v 16. minutě zbavil dvou protihráčů, objevil se tváří v tvář Machovskému, ale nemířil přesně.

Druhá část nabídla podobný obraz, jako první třetina. Aktivitu domácích, pozornou obranu hostí. Velký vzruch a potom bouři nevole v Home Credit Aréně přinesla 24. minuta. Vampola se obtočil kolem plzeňské branky, následně Birner dorazil za záda Machovského, ale gól nebyl uznán kvůli postavení Řepíka v brankovišti.

Ve 42. minutě mohl dostal hosty do vedení kapitán Kratěna, Lašák svůj tým podržel. Ve 44. minutě ale z rychlého protiútoku ukončil jeho 265 minut dlouhou domácí neprůstřelnost Johnson a Plzeň se ujala vedení.

Domácí vystupňovali svůj tlak a ten byl korunován ve 49. minutě. Prosadil se Birner a tentokrát byl jeho gól uznán. Vzápětí hráli domácí přesilovku, ale Machovský, nejlepší hráč Plzně, jejich pokusy zlikvidoval.

V 56. minutě byl v ideální střelecké pozici Bakoš, ale Machovský betonem puk vyrazil. Zlikvidoval i samostatný nájezd Šimka a další obrovský závar o něco později. Minutu a čtvrt před koncem základní hrací doby byl vyloučen Kudroč a Tygři roztočili svůj přesilovkový kolotoč. Obrana Plzně odolala a utkání dospělo do prodloužení. V něm pokračovala výhoda domácích a již po 19 vteřinách rozhodl utkání Bakoš.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

42. kolo hokejové extraligy:

HC Dynamo Pardubice - Piráti Chomutov 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 32. P. Sýkora (Nahodil, Redenbach), 37. P. Sýkora (Marcinko), 56. Orsava (Gregorc, M. Beran) - 47. Ölvecký (Jánošík). Rozhodčí: R. Čech, Hribik - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:0. Diváci: 7643.

Pardubice: Maxwell - Nedbal, Čáslava, Štajnoch, Gregorc, M. Šeda, Ščotka - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Moňa, Nahodil, Orsava - Poulíček, Kaut, Voženílek - Moučka, M. Beran, Rapáč. Trenéři: Draisaitl a R. Král.

Chomutov: Kristan - Jánošík, Skinner, Valach, J. Mrázek, Dlapa, Pereťagin, Tejnor - D. Květoň, Červenka, Tomica - Ölvecký, V. Růžička ml., Sklenář - Pospíšil, Kämpf, Hřebejk - D. Kaše, Račuk, Dušek. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a B. Kopřiva.

PSG Zlín - HC Oceláři Třinec 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 51. Urbanec (Čachotský, Roman Vlach) - 19. Kopecký, 44. Kanko (Svačina). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk - Komárek, Skopal. Vyloučení: 2:4, navíc Rákos (Třinec) 10 min. Bez využití. Diváci: 5809.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Cibák, Maruna - Štumpf, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Třinec: Hamerlík - Nosek, Hrabal, M. Doudera, Galvas, Slovák, Stehlík - Irgl, Kopecký, Dravecký - Svačina, Marek Růžička, Kanko - Rákos, Plíhal, Rufer - Tybor, Polanský, Adamský. Trenéři: Dopita a Mucha.

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 20. F. Pavlík (R. Hanzl), 21. Lukeš (Hübl, Gerhát), 22. Frolo (Piroš, K. Černý), 32. R. Hanzl (F. Pavlík, Lukeš), 53. Gerhát (Hübl, F. Pavlík) - 18. Courchaine (Ihnacak, Frühauf). Rozhodčí: Pešina, Mrkva - Jindra, Zíka. Vyloučení: 5:7. Využití: 4:1. Diváci: 4248.

Litvínov: Petrásek - F. Pavlík, Kubát, Gula, T. Pavelka, K. Černý, Frolo - Gerhát, Hübl, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - M. Hořava, K. Reichel, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Hradec Králové: A. Svoboda - Pláněk, Plášil, Hronek, Frühauf, Dietz, Vašíček, Čáp - Bednář, Kukumberg, Dej - Honejsek, Ihnacak, Červený - Köhler, Vantuch, Courchaine - J. Kudrna, T. Knotek, Šimánek. Trenéři: Kýhos, T. Martinec a Tvrdík.

HC Vítkovice Steel - HC Sparta Praha 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Vandas (Kolouch, Kucsera), 35. Balán (Štencel) - 17. Pech, 23. Kumstát (Forman, J. Hlinka), 51. Netík (Polášek, Eminger). Rozhodčí: Baluška, Müllner (oba SR) - Bryška, Lukš. Vyloučení: 4:7, navíc Hovorka (Vítkovice) 10 minut. Bez využití. Diváci: 6228.

Vítkovice: Dolejš - Kovář, Kudělka, Štencel, Philipp, Sloboda, Klok - Olesz, Balán, Szturc - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Burger, Hovorka - Tomi, Strapáč, P. Kafka. Trenéři: Svozil a Petr.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Kalina - Netík, Přibyl, Buchtele - Hamilton, Klimek, Sabolič - Forman, J. Hlinka, Kumstát - M. Procházka, Pech, Dragoun. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 5:3 (2:0, 1:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 3. Marosz (Bičánek, M. Rohan), 18. Huna (Bartek, Gulaši), 25. Bičánek (Marosz), 43. Vachovec (Bičánek, Kůs), 52. Kůs (Bartek, Baránek) - 23. Kaberle (Němec, Špirko), 29. Vondráček (H. Zohorna, Malec), 33. Ton (Burian). Rozhodčí: Šindler, Hrubý - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 3:0. Diváci: 3074.

Karlovy Vary: Závorka - Bičánek, Dvořák, Gulaši, M. Rohan, Sičák, Baránek - Huna, Marosz, T. Rachůnek - Bartek, Kůs, Vachovec - Gorčík, Gríger, J. Svoboda - Koblasa, Osmík, V. Tomeček. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

Kometa Brno: Vejmelka (18. Čiliak) - Koch, Kaberle, Kuboš, Kozák, Dujsík, Malec - Ton, J. Hruška, Burian - Špirko, V. Němec, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, Dočekal - H. Zohorna. Trenéři: Hadamczik, K. Beran a Pokorný.

HC Olomouc - BK Mladá Boleslav 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka a nahrávka: 27. Buc (Laš). Rozhodčí: Hradil, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 4893.

Olomouc: Vošvrda - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Laš - Eberle, Řípa, Vodný - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Pekr, Rác, Holec. Trenéři: Venera a Tomajko.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Trončinský, Rýgl, Ovčačík, Kučný - Bárta, D. Výborný, Jarůšek - Klepiš, Urban, Pacovský - Hyka, Musil, Lenc - L. Pabiška, R. Hruška, Klimenta. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 49. Birner (Vampola), 61. Bakoš (Bulíř) - 44. Johnson (Kratěna, Bližňák). Rozhodčí: Polák, T. Horák - L. Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. Diváci: 6639.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Jonák, J. Vlach. Trenéři: F. Pešán a V. Čermák.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Kudroč, Pulpán, Kubka, Moravčík - Suchý, Kracík, Lev - Kratěna, Bližňák, Johnson - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Přikryl, Poletín. Trenéři: M. Straka a Čihák.