reklama

Devátá Sparta? Gólman nechytá. Nezářící cizinci jsou na nic, to ať radši hrají junioři, říká Richter

Sparta zatím nezáří. To samé platí pro Petra Zámorského. Sparta zatím nezáří. To samé platí pro Petra Zámorského. autor: Lukáš Caha
Po trpkém vyřazení od Komety Brno ztratilo sparťanské vedení trpělivost a zahájilo obměnu. Přivedlo několik cizinců včetně brankářské jedničky a celkem osm posil. Jenže efekt je zatím nulový. Jeden z favoritů hokejové extraligy trčí na devátém místě a zažívá nejhorší start od sezony 2012/13. Proč?

Praha - 11 zápasů, 6 porážek, skóre 29:33 a 14 z 33 možných bodů. Nečtete dosavadní účet některého z chudších účastníků české nejvyšší soutěže, ale Sparty Praha.

Extraliga: Program, výsledky, tabulky Extraliga: Program, výsledky, tabulky Prohlédněte zde

"Je to obrovské zklamání pro diváky, kteří pořád chodí ve velkém počtu," říká Pavel Richter, dřívější sparťanský útočník, později trenér.

Že Pražané mají na víc, ví i jejich bývalý střelec Petr Ton: "Dominovat extralize asi není ve schopnostech týmu, ale hrát v první čtyřce ano."

Když bojovníci v rudém dresu na konci září zabrali a rozstříleli Liberec 7:1, naznačili, že k nejvyšším příčkám skutečné míří. "Z kluků to konečně začalo lítat," zajásal asistent trenéra Jaroslav Nedvěd. O pár dní později však sledoval nečekané porážky. S Pardubicemi. Ve Zlíně. Šňůra zmaru aktuálně čítá tři zápasy.

Chyby, nevýrazné posily včetně brankáře

Sparťané moc nefaulují a patří mezi pětku nejlepších v přesilovkách i oslabeních, zato hra pět na pět jim moc nejde. Z pohledu ofenzivy padají spíš do ligového průměru, defenziva je ještě horší. Tři inkasované góly na zápas jsou příliš.

"Problém není v systému. Hráči dělají individuální chyby a nechytá jim gólman. Za poslední tři zápasy dali dohromady čtyři góly, což je hrozně málo. Je to špatné," míní Richter.

A pokračuje: "Chyby většinou pramení ze špatného rozehrávání obránců. Pak jsou z toho smrtelné protiútoky - viz první gól ve Zlíně, to byla katastrofální nahrávka."

Z hole ji vypustila letní posila Tomáš Dvořák. Druhý nejvytěžovanější bek mužstva de facto zajistil domácím vedení 1:0. Ve statistice +/- má zatím dva záporné body. Jinak posbíral dvě asistence. Nezáří ani další nová tvář Petr Zámorský (-7, 2+0).

Lepší první dojmy zanechávají Robert Říčka či Tomáš Pavelka.

Jaroslav Nedvěd (Kometa Brno - Sparta) Jaroslav Nedvěd doplnil hlavního kouče Jiřího Kalouse po odvolání asistentů, kteří nepřežili brzký konec v minulém play-off. | Foto: Lukáš Caha

Příchozí cizinci výrazní nejsou. Američan Vinny Saponari moc nehraje, Nor Alexander Reichenberg zamířil z elitní lajny do čtvrté, Fin Sami Aittokallio "prokleté" sparťanské brankoviště dosud neodčaroval.

"Ti, co přišli, toho moc neukázali. Spíš bych řekl, že vůbec nic," tvrdí Richter. "Největším zklamáním po 11 zápasech je pro mě gólman, který má být klíčovou postavou. Když si vezmu konkurenční brankáře, je neuvěřitelné, co chytnou."

Sparťan Forman litoval fanoušky, kteří do Třince jeli. Nedaří se nám ani na tréninku, přiznal Sparťan Forman litoval fanoušky, kteří do Třince jeli. Nedaří se nám ani na tréninku, přiznal Čtěte zde

Aittokallio má úspěšnost zákroků 91 procent, což ho v soutěži řadí na deváté místo.

Richter jako mnozí jiní razí názor, že když do extraligy zavítá cizinec, musí být lídrem mančaftu: "Když jsem hrál v zahraničí, tak jsem jako cizinec musel být nejlepší. Cizinci ve Spartě rozhodně nejlepší nejsou, pak jsou na nic. Než za ně dávat obrovské peníze, je lepší hrát s dorostenci nebo juniory."

Pokud jde o posily obecně, Ton, jenž v rudém dresu sedmkrát nastřílel přes 20 gólů, podotýká, že ne všichni dokážou zářit pod tlakem: "Je něco jiného jít do průměrného klubu v extralize, nebo jít do Sparty. Je to podobné, jako když jde hráč do ciziny, kde se musí ukázat. Sparta sice přes deset let nevyhrála titul, ale pořád lidi nejvíc přitahuje a nejvíc se o ní píše. Ne každý hráč to snese."

Nejhorší start od roku 2012. Tehdy lítali trenéři

Problém je, že momentálně nezáří ani loňské opory. Lukáš Pech dal jeden gól, duo Jaroslav Hlinka - Petr Vrána má dohromady pouze šest asistencí.

Málo bodů, mizerná hra. Říha po dvou letech skončil u hokejistů Slovanu Bratislava Málo bodů, mizerná hra. Říha po dvou letech skončil u hokejistů Slovanu Bratislava Čtěte zde

Takhle špatný rozjezd zažili Pražané naposledy v ročníku 2012/13, kdy bylo opravdu "veselo". Po šesti porážkách z osmi duelů skončil jako trenér Richard Žemlička. Jeho nástupce Václav Sýkora řešil krizi deset zápasů, z nichž vyhrál čtyři, načež v Kontinentální lize převzal Lva. Odtud naopak odešel Josef Jandač. Až on nastolil ve Spartě cestu vzhůru. Přestože na titul nedosáhl, držel klub na špici.

Jandačův nástupce Jiří Kalous má za sebou čtvrtfinálové vyřazení od Komety, po němž přišel o funkci sportovního manažera. Koučem zůstal, ale současné deváté místo mu moc nepomáhá. Zvlášť když je po konci ve Slovanu volný Miloš Říha.

"Na odvolání trenéra je ještě dost času," myslí si Richter.

Porážka v dnešním klání proti Litvínovu, který je poslední a nedává góly, ovšem může tento čas výrazně zkrátit.

reklama