reklama

Jako za Bureho a Vanbiesbroucka? Florida zbrojí na historický Stanley Cup

Jaromír Jágr je v letošní sezoně bodovým i gólovým lídrem Floridy. Jaromír Jágr je v letošní sezoně bodovým i gólovým lídrem Floridy. autor: Reuters
Jaromír Jágr získal svůj poslední Stanley Cup na začátku 90. let v Pittsburghu. V žádném dalším klubu NHL si ho neužil. Změnit by se to mohlo na Floridě, která před uzávěrkou přestupů zbrojila.

Praha – Když měl Jaromír Jágr ve sbírce už dva Stanley Cupy, Florida ještě nevstoupila do NHL. Ani za 23 let své existence slavnou osmašedesátku nedohnala. Letos chce čekání na stříbrný pohár utnout, o čemž svědčí i její aktivita před uzávěrkou přestupů, při které Panthers přivedli mimo jiné dva Čechy – Jiřího Hudlera a Jakuba Kindla.

Floridští Panthers zatím postoupili do vyřazovacích bojů pouze čtyřikrát, ale když se jim to povedlo, vždy k tomu přispěli čeští hokejisté. Před čtyřmi roky zářil Tomáš Fleischmann, v 90. letech v americkém klubu působili Martin Straka, Radek Dvořák, Jaroslav Špaček a Filip Kuba.

Největší úspěch zažili Straka s Dvořákem, kteří si v roce 1996 překvapivě zahráli finále. V něm však dominovalo Colorado. Takřka bezejmennou Floridu tehdy táhl brankář John Vanbiesbrouck, ale zázraky nesvedl.

O čtyři roky později nesl podobné břemeno Pavel Bure. Ruský superstřelec dotáhl mužstvo k nejlepší základní části v historii (98 bodů) a dopřál fanouškům alespoň první kolo play off. V následujících letech už Panthers nikdy tak dobří nebyli.

První stobodová sezona?

Nyní může nastat průlom, byť před sezonou americkému klubu nikdo nevěřil. Experti předpovídali, že bude jen průměrný a stěží proklouzne do bojů o Stanley Cup. Místo toho patří k nejlepším ve Východní konferenci a má slušnou šanci poprvé překonat stobodovou hranici.

Tým táhnou 44letý Jaromír Jágr (nejstarší hráč ligy) a 36letý Roberto Luongo (nejstarší brankář ligy). Mezi nimi září mladíci Aleksander Barkov, Jonathan Huberdeau, Vincent Trocheck nebo Aaron Ekblad. Generální manažer Dale Tallon to dobře vidí, a proto před pondělní uzávěrkou přestupů učinil odvážný krok. Poslal pryč jednoho – momentálně zraněného – hráče a přivedl hned tři, přičemž obětoval čtyři volby v draftu.

Zpráva je tedy zřetelná: Florida letos hodlá zaútočit na Stanley Cup. Zvlášť když se podíváte, koho v rámci zbrojení získala.

Hudler vedle Jágra? Spíš ne

Největší posilou je jednoznačně 32letý útočník Jiří Hudler. Ačkoliv momentálně tolik nezáří, loni v Calgary patřil mezi deset nejproduktivnějších hráčů NHL. Ofenzivu rozšíří také prověřený Teddy Purcell. Dvojice "nováčků" by měla utvořit silnou třetí lajnu s Nickem Bjugstadem. Doteď měli Panthers jen průměrný útok, nyní můžou protivníka ohrozit takřka všemi formacemi. Jednu z nejlepších obran v lize navíc rozšířil Jakub Kindl.

"Chtěli jsme obránce, který to umí s pukem, a také jsme chtěli tři opravdu dobré ofenzivní lajny," komentoval změny pro deník Miami Herald manažer Tallon, který před šesti roky slavil Stanley Cup s Chicagem. Pokud to svede i s Floridou, mnohé překvapí.

Posila Purcell ovšem správně tuší, že Panthers si momentálně málokdo dovolí podcenit: "Vyhráli dvanáct zápasů v řadě a myslím si, že mnoha lidem otevřeli oči. Taky se na ně dobře kouká."

Florida s novými jmény poprvé nastoupí v noci z úterý na středu, kdy ji hostí Winnipeg. A možná dojde na zajímavou spolupráci. Hudler by mohl hrát v elitní lajně vedle Jágra a Barkova, neboť Huberdeaua, třetího do obvyklé party, trápí zranění. Co česko-finská spolupráce přinese?

Natěšení fanoušci Panthers si však před finišem sezony pokládají jinou otázku: "Dotáhnou Jágr a spol. úsilí Vanbiesbroucka či Bureho?"

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

reklama