reklama

Holeček se zlobí: Začneme hrát, až když nám teče do bot

Jeden z mála světlých faktorů na mistrovství světa - Češi se umí zvednout i za nepříznivého stavu. Jeden z mála světlých faktorů na mistrovství světa - Češi se umí zvednout i za nepříznivého stavu. autor: Reuters
Legendární brankář Jiří Holeček hodnotí dosavadní výkony českých hokejistů na mistrovství světa.

Praha - Stejně jako fanoušci má rozpačité dojmy z dosavadního působení českých hokejistů na letošním mistrovství světa v Minsku i Jiří Holeček.

"Měli jsme několik světlých momentů jako třeba poslední třetina s Kanadou," uvedl bývalý brankář jednu z mála pasáží, která se mu líbila.

"Akorát vždycky začneme hrát, až když nám teče do bot. Nevím, proč hráči nejsou schopni hrát takhle od začátku," zlobí se.

Francie byla lepší

Klasickou ukázkou oprávněnosti jeho kritiky bylo poslední střetnutí základní skupiny s Francií, kdy Češi museli otáčet nepříznivý stav 0:3 a nakonec vyhráli 5:4 po prodloužení.

"Hrajeme hrozně pasivně, bez pohybu, bez bruslení, prohráváme osobní souboje. Francouzi byli mnohem pohyblivější, my jsme se jim vůbec nemohli rovnat," vypočetl Holeček české neduhy.

"Přitom by to mělo být snad obráceně, ne?!" diví se.

Špatný pohyb, nepřesnosti, chyby

Trenér Vladimír Růžička podle něj nemůže být spokojen s defenzivní ani ofenzivní fází hry. "Po většinu zápasů nemáme pořádek v obraně, špatně zakládáme útok. Obránci často rozehrávají nepřesně a útočníci ty puky pak nemohou zpracovat. Silnou stránkou je snad jen to, že se mužstvo i za nepříznivého stavu dokáže zvednout."

Projev většiny hráčů se Holečkovi nelíbí, z mála pozitivních výkonů trojnásobný mistr světa vyzdvihuje trio Vladimír Sobotka, Tomáš Hertl, Jakub Klepiš.

S Jaromírem Jágrem, jenž se sedmi body vévodí týmové produktivitě, je spokojen jen částečně. "Jágr umí hrát hokej, ale už mu chybí pohyb. Když v útoku přijdeme o puk, tak ostatní hráči se vrací a Jágr míří na střídačku. To je jako bychom měli o jednoho hráče míň," říká.

Na Američany se musí vletět

Ve čtvrtfinále čekají český výběr Američané, kteří na šampionátu rovněž podávají hodně nevyrovnané výkony. Jde však o mladé mužstvo, které zkušenosti zatím teprve sbírá. Podle Holečka jde i přesto o hodně nepříjemného soupeře.

"Jsou to úžasní bruslaři. Mám obavy, že nám ten jejich pohyb bude dělat velký problém, protože jim nebudeme stačit," varuje 70letá legenda a předkládá recept, jak přes zámořský mančaft přejít.

"Nesmíme na nic čekat, to by nebylo dobře. Musíme se od začátku snažit je zatlačit, přehrát, lítat nahoru dolů a vytvářet si šance," radí Holeček.

reklama