Hrdina Kolář: Kvůli lidem jsme znovu prohrát nechtěli

Adam Sušovský Adam Sušovský
20. 5. 2014 22:43
Něčekaným hrdinou zápasu s Francií je obránce Jan Kolář. Dorážkou v prodloužení rozhodl o tom, že se Češi ve čtvrtfinále vyhnou silnému Rusku. Ale hlavně, že se neprohrálo. Kvůli lidem.
Jan Kolář je nečekaným hrdinou zápasu. Jako obránce si sjel na soupeřovo brankoviště a v prodloužení zametl odraženou střelu do sítě. | Foto: Reuters

Minsk (od našeho zpravodaje) - Asi si ani on nepředstavoval, že by se mohl stát hrdinou v takovém zápase. V utkání, které měli Češi v pohodě vyhrát, to ale dlouho vypadalo spíše na pořádnou blamáž.

S Francií prohrávali už 0:3, nakonec si čest zachránili v prodloužení. Obránce Jan Kolář si sjel od modré před bránu a důrazně zametl odražený puk do brány. Češi vyhráli upoceně 5:4 a ve čtvrtfinále nebudou hrát s nepříjemným Ruskem. Čeká je tým Spojených států.

"Rozhodl jsem zápas. Spadlo mi to tam v nejlepší možnou chvíli. Je to dobré pro psychiku, bude se nám čtvrtfinále hrát líp. A taky se teď vyhneme Rusákům," prohlásil po utkání střelec vítězného gólu Kolář.

Je to velká úleva, že se vyhnete Rusku?
Rusáci tady hrají fakt dobře. Ale teď už je to jen o jednom zápasu, který se jim nemusí povést. Teď už si soupeře nevybírám.

Jako obránce jste v prodloužení rozhodl zápas z dost zvláštní pozice. Co jste dělal na soupeřově brankovišti?
Při hře čtyři na čtyři musíme podporovat útok jako obránci. Když útočníci vytahují puk na modrou, tak jsem se snažil zaclánět před bránou a když tak to tam dorazit.

Viděl jste, že má gólman Francie mezírku mezi betony?
Neviděl. Já jsem prostě zametal puk co nejrychleji do brány. Byl jsem k ní zády a jen jsem zametal. Pak jsem se otáčel, kdyby se puk náhodou odrazil, tak abych to zkusil ještě jednou.

Byla to v tu chvíli velká úleva, že jste vyhráli?
To je jasné. Po výhře se líp spí, líp se regeneruje. A hlavně je to povzbuzení, že jsme otočili zápas. Nechtěli jsme prohrát, protože jsme prohráli už asi čtyři zápasy. Nejenom kvůli nám, ale taky kvůli lidem.

Po první třetině, když jste prohrávali 1:3, vám bylo ale hrozně, že?
Byl to nepříjemný pocit. Do zápasu, který jsme chtěli vyhrát, jsme vstoupili hodně špatně. Byl trošičku průvan v kabině a řekli jsme si, že to musíme změnit.

Co udělá takový zápas s psychikou hráče?
My těch zápasů máme za rok hodně, takže nervy takové nejsou. Navíc když jsme měli čtvrtfinále jisté. Ale říkám: Chtěli jsme vyhrát. Nebylo to o nervech, bylo to o nás, abychom začali hrát naši hru.

Dá se už považovat Francie za černého koně turnaje? V čem byli lepší než ostatní soupeři?
Jsou důslední v obraně, nepouští týmy do šancí. Vyráží do útoků, kde mají velmi šikovné útočníky. Jejich první útok je výborný. Mohl by se klidně pasovat do nejlepšího útoku turnaje. V naší skupině určitě. Je nepříjemné je bránit. Jsou rychlí, hlavně si nehrají s pukem, ale jdou přímočaře do brány. Překvapili. Na to, že je to nehokejová země, tak už se stává hokejovou zemí.