reklama

Hossa by raději reprezentoval Slovensko, ale motivace mu nechybí

Marián Hossa. Marián Hossa. autor: Reuters
Marián Hossa doufá, že obnovení Světového poháru nebude znamenat konec startu hráčů z NHL na olympijských hrách a bude mít šanci v roce 2018 v Pchjongčchangu zase bojovat za Slovensko.

Toronto - Útočník Marián Hossa reprezentoval Slovensko na čtyřech olympijských hrách, osmi mistrovstvích světa a před 12 lety na minulém Světovém poháru, ale při jeho návratu na scénu je v Torontu součástí týmu Evropy. Sedmatřicetiletému trojnásobnému vítězi Stanleyova poháru je líto, že Slovensko na turnaji chybí. Výběr Evropy podle něj ale nebude mít s motivací problém.

Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Program, výsledky, statistiky. Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 Prohlédněte zde

"Samozřejmě bychom všichni z těch osmi zemí, co jsme v týmu, raději reprezentovali svoji zemi. Ale NHL to udělala takhle, že vytvořila smíšený výběr Evropy. Motivace nám chybět nebude. Když se hodí puk, každý hraje hokej a jsme zvyklí předvést na ledě to nejlepší. Máme v sobě všichni touhu vyhrát, odhodlání nám chybět nebude," řekl novinářům Hossa.

V týmu má šest krajanů, dále evropský výběr tvoří šest Němců, čtyři Švýcaři, tři Dánové, Rakušan, Nor a Slovinec. "Tým se nějakým způsobem formuje. Poslední přípravný zápas proti Švédsku už vypadal dobře. Každý se bude chtít nějakým způsobem vytáhnout. První zápas hrajeme s USA a bude velká motivace je porazit," uvedl útočník, který v NHL odehrál 1236 zápasů a dalších 201 utkání v play off.

Slovenští fanoušci jsou rozdělení

Hossa netuší, jakou podporu bude mít Výběr Evropy u slovenských fanoušků. "Někteří nám možná fandit budou, jiní ne, jelikož jsou nahněvaní, že turnaj nehraje slovenský tým. Ale to je hodně těžké, v NHL máme aktuálně šest až sedm hráčů. NHL nám nedovolila vytvořit tým, protože těm nejlepším bychom asi nemohli konkurovat," prohlásil Hossa.

Tuší, že na Slovensku může být ještě hůře, až skončí jeho generace. "Abych řekl pravdu, osm až deset měsíců žiji mimo Slovensko, nemám úplně podrobnosti. Ale co jsem slyšel, po hráčích jako Chára, Gáborík nebo já bude nějaká mezera," uvedl Hossa.

"Máme pár kvalitních hokejistů ve věku kolem pětadvaceti let, ale je to málo. Uvidíme, prý máme nějaké talenty ve věku sedmnáct osmnáct let, kteří půjdou letos na draft. Je ale otázka, jestli to bude stačit," řekl.

Ohrozí Světový pohár hokejový turnaj na olympiádě? Mírně navrch má NHL, míní prezident svazu Král Ohrozí Světový pohár hokejový turnaj na olympiádě? Mírně navrch má NHL, míní prezident svazu Král Čtěte zde

Počet českých hokejistů v NHL také klesá, ale Česku podle Hossy zatím nehrozí, že by nemělo vlastní tým. "Česko má dost hráčů v NHL i jiné kvalitní v Evropě, takže mančaft složí. Nevím, jak to v Čechách bude za pár let. Ale teď je ještě na výběr," řekl Hossa.

Sen o Pchjongčchangu

S týmovou chemií ve Výběru Evropy vedeném trenérem Ralphem Kruegerem podle Hossy také nebude potíž, hráči se prý rychle sblížili. "Máme pár společných večeří, ale kluci se znají i z ligy. Hrají spolu nebo proti sobě. Myslím, že nám pomohl společný týden. Dali jsme i pár golfových partiček, tam jsme se ještě víc poznali. Postupně se to zlepšuje, myslím, že všichni hráči jsou fajn. Nemáme s tím problém," dodal Hossa.

V pondělí od 21:00 bude Výběr Evropy druhým soupeřem českých hokejistů v Torontu a Hossa přiznává, že i když to není v barvách Slovenska, bude to proti bývalému federálnímu partnerovi výjimečný zápas. "Bude to trochu jiné. Když nastupujete proti českému týmu, vždycky je to něco extra. I když to nebude jako na olympiádě nebo mistrovství světa," uvedl Hossa.

Doufá, že obnovení Světového poháru nebude znamenat konec startu hráčů z NHL na olympijských hrách a bude mít šanci v roce 2018 v Pchjongčchangu zase bojovat za Slovensko. "Bude zajímavé, jak se NHL rozhodne. Věřím, že nechá reprezentovat všechny hráče. Olympiáda je výborný turnaj, ale pokud vezmeme byznys, NHL by si raději dělala turnaj sama," dodal Hossa.

reklama