reklama

Sudí Jeřábek podepsal Rusům. NHL? Tam není šance, říká

Antonín Jeřábek pískal finále mistrovství světa 2012 a 2013, zúčastnil se i olympiády v Soči a byl považován za nejlepšího extraligového rozhodčího. Teď odchází do Ruska a bude řídit zápasy KHL. Antonín Jeřábek pískal finále mistrovství světa 2012 a 2013, zúčastnil se i olympiády v Soči a byl považován za nejlepšího extraligového rozhodčího. Teď odchází do Ruska a bude řídit zápasy KHL. autor: ČTK
"Je to pro mě vrchol kariéry, protože do NHL se v současné době podle mě žádný Evropan nemá šanci dostat," řekl Aktuálně.cz nejlepší český rozhodčí. V nové sezoně bude pískat KHL.

Praha - To, s čím už zástupci hokejového svazu dopředu počítali, je teď definitivně stvrzeno podpisem. Nejlepší český rozhodčí Antonín Jeřábek se dohodl s Rusy a odchází z extraligy řídit zápasy Kontinentální hokejové ligy.

"Je to vrchol mé kariéry," řekl Jeřábek Aktuálně.cz. Smlouvu podepsal na konci července na přípravném kempu rozhodčích nedaleko Moskvy.

V Rusku bude působit minimálně celou příští sezonu a polepšit by si měl i finančně. V extralize inkasuje hlavní rozhodčí za zápas podle informací Aktuálně.cz 6 tisíc korun, v KHL 1 tisíc dolarů (přibližně 20 tisíc korun).

Jeřábek byl profesionál a pobíral měsíční plat okolo 50 tisíc korun. I v Rusku bude honorován stálými měsíčními platy. Vedení soutěže mu navíc bude hradit náklady na cestování i ubytování.

Čeká se jen na pracovní povolení

Rusové o Jeřábka jevili eminentní zájem tři poslední sezony. Jeřábek jejich nabídky s díky odmítal s tím, že dodrží ústní dohodu s českým svazem a odejde až po olympijské sezoně.

"Absolvoval jsem školení, zdravotní a fyzické testy a podepsal smlouvu. Teď už čekám jen na vyřízení pracovního povolení, které potřebuji k udělení víz do Ruska. Ale to by měla být jen formalita," řekl Aktuálně.cz teď Jeřábek.

"Nechci do toho míchat mezinárodní scénu, ale z profesního hlediska je podle mě KHL vrchol. Nevěřím, že by v současné době měl evropský rozhodčí šanci prosadit se v NHL," míní.

Na jeho odchod se už dopředu připravoval i hokejový svaz. Ztráta je to velká: Jeřábek je dlouhodobě nejlepší český sudí. Pískal na olympiádě v Soči a v letech 2012 a 2013 dokonce řídil i finále mistrovství světa.

Pískat NHL teď Evropan nemá šanci

"V naší branži by měl mít člověk dva cíle. Mít základnu, která bude dobře doplňovat rozhodčí, a dostat je do zahraničních soutěží jako KHL či NHL," vysvětloval Aktuálně.cz na začátku července šéf českých sudí Pavel Halas, že i odchod nejlepšího rozhodčího může být pro český hokej plus.

Vedle Jeřábka přitom končí v extralize i další rozhodčí. Hlavní arbitři Minář s Husičkou i čároví Bádal, Pouzar a Kostka ukončili kariéru. Jak je Halas v nové sezoně nahradí, si můžete přečíst v našem článku ZDE.

Jeřábek, který odchází do Ruska, bude pravděpodobně nadále bydlet v České republice a na východ jen létat na zápasové tripy.

"S největší pravděpodobností se budu vždy po čtrnáctidenním tripu na pár dní vracet domů a během tripu budu bydlet na hotelech v Rusku," řekl.

Nová sezona KHL i s českým rozhodčím startuje 3. září a smlouva s Rusy Jeřábkovi neumožní, aby mohl vedle KHL paralelně pískat i zápasy extraligy.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

reklama