reklama

Dallas místo Jágra vsadil na Hemského. A má nejvyšší ambice

Dallas Stars půjdou do sezony s vysokými ambicemi. Jejich tým přitom stojí převážně na mladících. Dallas Stars půjdou do sezony s vysokými ambicemi. Jejich tým přitom stojí převážně na mladících. autor: Reuters
Dallas Stars byli v posledních letech uvězněni ve slepé uličce. Příchod nového generálního manažera Jima Nilla ale vrátil Texas na hokejovou mapu.

Dallas - Ještě před rokem by Dallas nikdo netipoval na černého koně NHL, jenž má ambice šlapat na paty tradičním favoritům na Stanley Cup. Nyní je ale všechno jinak. Po neúspěšné sázce na veterány Jaromíra Jágra a Raye Whitneyho před dvěma lety se totiž Dallas pustil do totální přestavby týmu.

Pod ambiciózním projektem je podepsán Jim Nill, generální manažer, jehož práci letos v červenci korunovaly přestupy Jasona Spezzy s Alešem Hemským. I díky nim se totiž západ ligy musí mít na pozoru. Vždyť Stars teď mají hned dva útoky, které patří mezi nejúdernější v lize.

Budování okolo Benna se Seguinem

Sezonu 2012/13 zakončili Stars na posledním místě Pacifické divize a popáté v řadě se nepodívali do play-off. Tehdy přišel na scénu Nill, bývalý hráč NHL, který posledních 19 let působil na různých pozicích v organizaci Detroitu. A věci se daly rychle do pohybu.

Příchod Tylera Seguina a draft mladého Ničuškina, kteří doplnili v elitní formaci kapitána Jamieho Benna, pomohl Dallasu do play-off. Teď má Nill v týmu ještě duo Spezza - Hemský, které v závěru uplynulé sezony táhlo skomírající Ottawu, a ostatní generální manažeři rázem vypadají jak hloupí ničemové.

"Vrátili jsme Dallas zpět na hokejovou mapu," prohlásil Nill krátce po příchodu Spezzy. A i experti serveru NHL.com mu dávají za pravdu. Kritici si sice rýpnou, že jak pro Seguina, tak pro Spezzu Dallas obětoval až příliš talentu, to ale Nilla netrápí.

"Náš farmářský tým vyhrál Calder Cup, na což hodně lidí zapomíná. To je jako vyhrát Stanley Cup v nižší soutěži, je to hodně těžké a naši hráči hráli skvěle," prohlásil Nill a připomněl, že mu nedělá problém sáhnout do AHL pro nějakou tu posilu.

Sázka na současnost i budoucnost

Ani fakt, že posily Spezza i Hemský jsou již za třicítkou, nemusí Nilla trápit. Jádro jeho týmu tvoří především mladí hráči a Stars tak nejsou pod tlakem vyhrát "teď nebo nikdy."

"Tihle kluci hrají na nejvyšší úrovni a není jim ani pětadvacet let," připomíná Nill. Ničuškinovi je teprve devatenáct let, Seguin je jen o tři roky starší a Bennovi je 25.

I Hemský přiznal, že možnost přestoupit za Dallas se mu zamlouvala především díky pohledu na soupisku.

"Jsou tu skvělí hráči jako Benn a Seguin, ale není to jen o nich," řekl třicetiletý křídelník. "Už letos v play-off ukázali, že mohou bojovat o Stanley Cup, to mi hodně usnadnilo rozhodování," dodal Hemský.

Jeho zmínka Stanley Cupu nemusí za současných podmínek být ani zdaleka tak přehnaná, jak by působila zcela jistě ještě před rokem. Na druhou stranu, pokud Dallas chtěl pomýšlet alespoň na play-off, musel v létě za každou cenu posílit, obzvlášť když se letos nešetřilo v Chicagu, které podepsalo Brada Richardse, a příchodem Ryana Keslera se zlepšil i Anaheim.

reklama