reklama

Kapitán Novotný: Dělal jsem, co jsem mohl, ale Jágr nejsem

Podle kapitána týmu Jiřího Novotného Češi na MS makali. Ve čtvrtfinále ale vypadli se Švýcarskem. Podle kapitána týmu Jiřího Novotného Češi na MS makali. Ve čtvrtfinále ale vypadli se Švýcarskem. Foto: Michal Eger
"Jako kapitán jsem se snažil a dělal vše, co mohl. Nejsem ale Jaromír Jágr," řekl Jiří Novotný po vyražení hokejistů se Švýcary.

Stockholm (od našeho zpravodaje) - Češi překvapivě prohráli čtvrtfinále se Švýcarskem a jedou z mistrovství světa domů s obrovským neúspěchem.

Velké zklamání nezakrýval po utkání ani Jiří Novotný, kapitán týmu, který na turnaji sklízel za své výkony v podstatě jen kritiku. Říkalo se, že parta hvězd z NHL neměla správného lídra.

"Nejsem Jarda Jágr," řekl Novotný po utkání. "Ale snažil jsem se a stojím za týmem, že tomu tady dával všechno."

Češi ve Stockholmu nicméně neporazili žádný z velkých světových týmů, se Švýcarskem prohráli dokonce dvakrát. Oči z jejich výkonů bolely i ve čtvrtfinále.

"Každého to mrzí. Trenéry i hráče, ale život jde dál," řekl Novotný.

Co se vám teď, pár minut po vyřazení, honí hlavou?
Je to obrovské zklamání. Po těch dvou zápasech jsme si věřili, ale viděli jste sami, jak dobrý tým proti nám naskočil. Navíc vedli 2:0, my je sice pak zatlačili, ale vyrovnat se nám už nepovedlo.

Bolí vás to o to víc, že jste prohráli se Švýcary na stejném turnaji i podruhé?
Strašně nás to mrzí. Ale asi není náhoda, že turnajem takhle procházejí.

Souhlasíte ale s tím, že Švýcarsko ve čtvrtfinále byla v play off asi ta nejsnadnější možná cesta dál?
Zaprvé jsme vůbec neuvažovali, že by to byla snadná cesta, to v žádném případě. Je sice pravda, že jsme mohli jít na Švédsko a Kanadu a všichni jsme si Švýcary přáli, to nebudu lhát, ale rozhodně to nikdo nepodcenil.

Dlouho vás k ničemu nepustili, to je jejich herní systém tak dobrý?
Hráli dobře. Ke konci jsme vytvořili veliký tlak, ale nedokázali jsme vyrovnat. Je to velké zklamání.

Co tomu teda chybělo?
Góly. Když dáte jen jeden, tak se vyhrát nedá. Ukázali jsme na turnaji, že máme výbornou obranu a umíme vyhrát třeba na dva tři góly, ale jeden, to je málo.

Přijeli přitom hvězdy z NHL, od těch se góly očekávaly...
Švýcaři mají ale výbornou obranu, dobře zajištěné střední pásmo a jejich gólman několik gólovek pochytal. Se podívejte třeba na šanci, co měl Voráček tři vteřiny před koncem, málem jsme to dostali do prodloužení.  

Berete si osobně, že skončil turnaj takovým propadákem zrovna, když jste byl poprvé kapitán?
Mrzí mě to moc. Poslední tři roky jsme vždy přivezli medaili a teď jsem měl céčko poprvé já a takhle to dopadlo. Osobně si to neberu, ale zodpovědnosti se nevyhýbám. 

Jak dlouho budete tohle zklamání vstřebávat?
Ptáte se mě pět minut po zápase, ale budu zklamaný hodně dlouho. Odjezdil jsem s reprezentací celou sezonu a tohle je k nasrání. Připravovali jsme se někteří hráči na mistrovství skoro dva měsíce a nemáme ani placku. 

A neporazili jste tady žádný elitní tým, není to k zamyšlení?
Bohužel. Sehráli jsme tady ale dobré utkání. I dnes. Snažili jsme to, tým makal, ale je to jen o jednom zápase. 

Nebojíte se teď jako kapitán toho, že se bude mluvit o tom, že tým neměl pořádného lídra?
Asi budou. Já nejsem Jarda Jágr nebo Patrik Eliáš, kteří mají zvučná jména a jsou starší. Já si tyhle věci možná přečtu, ale nic to se mnou neudělá. Není to přece jenom o mě, že mám céčko. Já jsem se snažil co nejvíc to šlo a stojím si zatím, že kluci do toho dávali všechno. 

reklama