reklama

Nenávist psaly zlomené kosti. Proč Berani nesnáší Steel?

Při soubojích Zlína a Vítkovic to na ledě jiskří už od sezony 2004/2005. Při soubojích Zlína a Vítkovic to na ledě jiskří už od sezony 2004/2005. autor: Lukáš Drštička
Hokejový útočník Bedřich Köhler je vítkovickým odchovancem ve službách Zlína, obránce Tomáš Kudělka to má přesně naopak. Čtvrtfinálová série Zlín-Vítkovice je pro ně pikantní.

Ostrava - Útočník Bedřich Köhler je vítkovickým odchovancem, ostravským rodákem a pokračovatelem sportovní rodiny, jeho děda odehrál 180 zápasů za Baník Ostrava. Ovšem „mladý Beďa“ už pátou sezonu nastupuje za Zlín.

Obránce Tomáš Kudělka je pro změnu odchovanec Zlína, ale přes juniorské zámořské soutěže a Finsko se vrátil do Vítkovic. Oba tedy v nažhavené čtvrtfinálové sérii táhnou proti svým!

Začátek antipatie: semifinále 2004/05

Antipatie mezi Zlínem a Vítkovicemi se táhnou už od sezony 2004/2005, kdy byla v NHL výluka a Vítkovice cítily šanci na mistrovský titul. Ve čtvrtfinále vyřadily Spartu 4:1 na zápasy a v semifinále se Zlínem vedly už 3:1. Jenže nakonec v sedmém utkání prohrály a vzplály emoce.

„V té sérii jsem hrál první dva zápasy, pak už jsem se na led nedostal,“ vzpomíná tehdy čerstvě dvacetiletý Bedřich Köhler. Byla to pro něho druhá sezona v extralize a hned byl u takto vyhecovaných duelů. „Ale ono se to hecovalo až v závěru té série,“ přidává. 

O dva roky mladší obránce Tomáš Kudělka v té době také naskakoval do své druhé extraligové sezony, ale starty sbíral jen občas. Celkem za první dva roky odehrál jen sedm duelů. „Byl jsem na všech domácích zápasech a tu sérii si pamatuju. Vím, že tam nakonec byl nějaký konflikt mezi Kubinou a rozhodčím Bolinou,“ šátrá v paměti zlínský odchovanec. „Ale tehdy jsem to ještě nevnímal tak, jak jsou vzájemné zápasy vyhrocené nyní,“ všiml si Kudělka.

Na nové adrese jsou spokojení

Kudělka hned po sezoně na pět let zmizel do zámořských juniorských soutěží a farem. Pak se přes 9 zápasů v Pardubicích na jednu sezonu přesunul do finského TPS Turku a před dvěma roky se objevil ve Vítkovicích. „Zlínští fanoušci mě asi ani moc neznají a nevnímají jako Zlíňáka,“ předpokládá Kudělka.

To Bedřich Köhler je ze sportovní ostravské rodiny. Jeho děda přišel z Prahy do Baníku Ostrava a jako stoper odehrál za klub 180 zápasů. Také Köhlerův otec a bratr prošli Baníkem. „Mladý Beďa“ ale odchod do Zlína přivítal. „Ve Vítkovicích jsem moc nehrával a pak mi řekli, že můžu odejít. Takže jsem neodešel úplně na svůj popud,“ vysvětluje.

Ve Zlíně se hned dostal do prvního útoku k Leškovi a Balaštíkovi a vytvořili údernou trojici, která se rozpadla jen loni kvůli Balaštíkovu odchodu do Mladé Boleslavi. Teď už jsou zase spolu. „Takže to pro můj hokejový růst byl krok vpřed. Ve Vítkovicích jsem hrával třetí a čtvrtou lajnu.“

Balaštíka nemají ve Vítkovicích rádi, Stehlík jej v přípravě trefil

A právě Balaštík je typem hokejisty, který soupeře dráždí. Před čtyřmi roky v přípravném utkání jej vítkovický obránce Richard Stehlík napadl a zlomil mu dvě obličejové kosti. Zlínský klub pak slovenského obránce žaloval, ten se následně omluvil. Byla to však další situace, která přihodila pod kotel emocí ve vzájemných zápasech.

„I když to je vyhecované a vím, že vítkovičtí kluci Zlín nemusejí, tak si nemyslím, že by naše souboje nějak přesahovaly rámec play off,“ domnívá se Bedřich Köhler. „Já osobně nemám s nikým žádný problém, prostě hraju hokej naplno, jak to jen jde, a nějaké pomsty nebo něco takového neřeším,“ tvrdí Köhler.

Kudělka: Okál je jeden ze zákeřnějších hráčů

To Kudělka má z letošní sezony na zlínského útočníka Okála pifku. „Celá extraliga ví, že je to jeden ze zákeřnějších hráčů,“ vypráví. Ve druhém extraligovém kole Kudělku trefil a ten to odnesl vyhozeným ramenem. Také kvůli jeho a Káňově absenci se Vítkovice v základní části trápily. „Samozřejmě si Okála na ledě vždycky rád najdu, ale hlavně se soustředím na to, abychom nebyli vylučovaní a nehráli oslabení,“ tvrdí vítkovický bek.

Rodiny fandí proti klubovému přesvědčení

I když rodiny obou hokejistů jsou hluboce zakořeněné ve Zlíně, respektive Ostravě, tak fandí své krvi. „Všichni byli Vítkovičáci, ale teď fandí mně,“ usmívá se Bedřich Köhler. „Ve Zlíně na prvních zápasech vždy někdo z rodiny byl, teď v Ostravě budou všichni a ještě i plno kamarádů. Ti také fandí mně, i proti Vítkovicím,“ spokojeně konstatuje Bedřich Köhler.

Podobně je na tom Tomáš Kudělka. „Rodina a 80 procent kamarádů fandí teď Vítkovicím, to je jasné. Ale mezi kamarády zůstali i pravověrní Zlíňáci, to respektuju. Aspoň je větší důvod k hecování a sázkám,“ směje se Kudělka.

Ani jeden nemá s táborem největrnějších fanoušků svého bývalého klubu problém. „Myslím, že mě ve Vítkovicích pořád mají rádi,“ věří Bedřich Köhler. „Já ve Zlíně tolik nehrál, jak už jsem řekl. Teď po konfliktu s Okálem na mě kotel něco pokřikoval, ale to beru. Bylo to v pohodě. Teď šlapu pro Vítkovice, ale jednou se možná do Zlína vrátím a odvděčím se za to, že mě vychoval,“ dodává Kudělka.

reklama