Kometa vyhrála ve Zlíně, Sparta i potřetí přehrála Hradec

Aktualizováno 15. 3. 2015 21:15
Kometa Brno zvítězila 2:1 a stejným poměrem vede ve čtvrtfinálové sérii play off.
Radost hokejistů Komety Brno.
Radost hokejistů Komety Brno. | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Brněnská Kometa zvítězila ve třetím utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy na ledě Zlína 2:1 a stejným poměrem se ujala vedení v sérii. Domácí sice vedli, hostující tým však zápas otočil dvěma góly ve druhé části hry.

Už jen krok od postupu do semifinále je pražská Sparta, která po dvou domácích výhrách dokázala přehrát Hradec Králové i na jeho ledě. Pražané vyhráli 4:3 a v sérii vedou jednoznačně 3:0.

Zlínu nepomohly ani změny v sestavě

Oproti úvodním zápasům v Brně sáhl trenér Zlína Rostislav Vlach ke třem změnám v sestavě. V obraně se nově objevili Aleš Holík s Urbancem místo Horáka s Valentou a ve čtvrtém útoku Fořta nahradil po otřesu mozku uzdravený Kubiš. Brňané se představili ve stejném složení jako v posledním vítězném duelu.

Zlín vsadil od prvních minut na útočný hokej podložený agresivitou v osobních soubojích. Kometa oplácela stejnou zbraní a po získání kotouče vyrážela do nebezpečných protiútoků. Zlín postupně získal územní převahu, ze které také vytěžil úvodní gól.

Důležité vyloučení Čajánka

Obránce Holík zachytil u modré čáry kotouč, který jen nahodil před brankou, kde zůstal zapomenutý Roman Vlach. Tomu jen stačilo tečovat puk a na změnu směru brankář Čiliak už nereagoval. Zvýšit náskok Zlína mohl ještě ve 14. minutě Petr Holík, který ujel soupeřovým obráncům, situaci ale zachránil Čiliak.

Kometa postupně převzala režii hry. Hodně jí k tomu dopomohly zbytečné fauly protivníka, v oslabení odehráli Berani polovinu druhé třetiny a Kometa tlak využila k otočení výsledku. Ve 23. minutě ujel Káňa po levém křídle a po jeho přihrávce obránce Ptáček vyrovnal. Ve 27. minutě při vyloučení hlavní zlínské opory Čajánka využil za pouhých 18 sekund početní výhodu Honejsek. Ujel po pravé straně a střelou mezi chrániče nohou překvapil Štůralu.

Šanci vyrovnat měl v úvodu třetí třetiny Okál, své sólo ale zakončil nepřesnou střelou. Kometa už do útočení tolik nepospíchala, zaměřila se více na bránění středního pásma a hru zjednodušovala nahazováním kotoučů do útočné třetiny. Závěrečná snaha Zlína o vyrovnání už vyzněla naprázdno.

Dva góly Sparty dal Kumstát

Sparta vlétla do zápasu velmi sebevědomě a od úvodního vhazování se usadila v útočném pásmu. Už po 69 vteřinách mohl otevřít skóre Buchtele, který jel po Čápově hákování trestné střílení, gólmana Kacetla ale rychlým zakončením z forhendu nepřekonal.

Na začátku třetí minuty hráli hosté přesilovku, v níž bylo hodně živo, ovšem před oběma brankami. Kukumberg zakončil přečíslení dvou na jednoho jen do brankáře Novotného, na druhé straně se vyznamenal Kacetl, nedlouho poté ale kapituloval. Když už se zdálo, že Pech prováhal možnost zakončit, parádně našel Kumstáta, který jen usměrnil puk do prázdné branky.

V 10. minutě přišla první větší potyčka, Spartě to však chuť nesebralo a nadále třímala otěže zápasu. Ve 14. minutě vyhrál Pech buly pro Poláška, ten posunul na Pilaře a jeho rána se zastavila až v síti. Skvělou individuální akcí se ještě do přestávky blýskl Dvořáček, domácí však v tomto případě i díky pořádné dávce štěstí odolali bez úhony.

Hradec ještě zápas zdramatizoval

Zkraje druhé třetiny po Kacetlově prohřešku proti pravidlům měla Sparta k dispozici dlouhou přesilovku pět na tři. Za 102 vteřin si však až v jejím závěru dokázala připravit jedinou šanci, v níž Buchtele při zakončení do odkryté branky promáchl mezi kruhy naprázdno. Hlediště ožilo a o něco pevnější půdu pod nohama získal i Mountfield.

Buchtele pak sice překvapivou střelou zazvonil na brankovou konstrukci, ale ve 33. minutě Novotný za svou brankou zastavil puk pouze pro domácí, chopil se ho Kopta, ihned našel Valcourta a ten se trefil parádně pod horní tyč. Sparta však brzy kontrovala v přesilovce: Pilař vypálil, Kacetl vyrazil kotouč přímo na hůl Hlinkovi a ten snadno vrátil svému týmu dvoubrankový náskok.

Ve třetí části nejprve Hlinka v přesilovce napálil horní tyč, puk se od ní odrazil před čáru, což posvětil i videorozhodčí. Další početní výhodu už Sparta zásluhou Kumstáta využila a zdálo se být rozhodnuto. Při hře pět na čtyři ale Kudrna snížil na 2:4, ačkoliv se Pražané hodně zlobili, neboť Novotný byl v danou chvíli bez masky.

Kukumberg ještě rozvlnil boční síť a nevyužity zůstaly i další šance Východočechů, v 58. minutě při power play přece jen vykřesal jiskru naděje Šimánek, vyrovnání už se však domácí přes velkou snahu nedočkali.

Bartek sestřelil Liberec

Hokejisté Karlových Varů porazili ve čtvrtém kole skupiny o umístění na 11. až 14. místě v extralize Liberec 4:1. Dvěma góly se na výhře domácích podílel útočník Martin Bartek, který na západ Čech přišel na konci ledna právě z Liberce.

hokejisté Olomouce porazili Slavii 3:2 a oplatili tak soupeři porážku z pátečního vzájemného souboje v Edenu. Hanáci se dvakrát prosadili v přesilových hrách, vítěznou branku vstřelil ve 38. minutě Jiří Řípa.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

Mountfield Hradec Králové - HC Sparta Praha 3:4 (0:2, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 33. Valcourt (Kopta), 50. Kudrna (Vydarený, Tvrdík), 58. Šimánek (Kudrna, Pláněk) - 4. Kumstát (Pech, J. Mikuš), 14. Pilař (Polášek, Pech), 36. J. Hlinka (Pilař, Réway), 48. Kumstát (Rolinek, Ďaloga). Rozhodčí: Hejduk, Hodek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 13:10. Využití: 1:3. Diváci: 6593. Stav série: 0:3.

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Vydarený, Čáp, Jank, Dietz, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, T. Knotek, Pospíšil - Vantuch, Kukumberg, Červený - Valcourt, Tvrdík, Kopta. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Sparta: Novotný - Ďaloga, J. Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Cingel, Vondrka - Forman, Přibyl, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

PSG Zlín - HC Kometa Brno 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Roman Vlach (A. Holík) - 23. Ptáček (J. Káňa II, Mrázek), 27. Honejsek (Malec). Rozhodčí: Šindler, Úlehla - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. Diváci: 7000 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Zlín: Štůrala - A. Holík, Žižka,, Marušák, Urbanec, Kotvan, Řezníček - J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Köhler - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Sedláček, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Brno: Čiliak - Ptáček, Kováčik, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Malec - Ton, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - Mrázek, L. Čermák, J. Káňa II. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

4. kolo skupiny o umístění v hokejové extralize:

HC Energie Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Bartek (Zadražil), 9. Šmach (V. Tomeček), 22. V. Tomeček (Šafář, Harant), 34. Bartek (Duda, Dvořák) - 16. Krenželok (Jonák, Šimek). Rozhodčí: Pavlovič, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Diváci: 2748.

Karlovy Vary: Habal - Deyl, Dvořák, Harant, Šafář, Parýzek, Šmach - Bartek, Zadražil, Duda - V. Tomeček, Skuhravý, Micka - Koblasa, R. Hruška, Vachovec - Kohout, Gorčík, Pšurný - Osmík. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

Liberec: Fučík - Výtisk, Šimek, Derner, Plutnar, Ulrych, Kolmann, Voráček - J. Vlach, P. Jelínek, Krenželok - Bakoš, Filippi, Urban - A. Dlouhý, Mikyska, Jonák - Psota, Kalfiřt, Miškovský - Hrníčko. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

HC Olomouc - HC Slavia Praha 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Škůrek (Matai, Ondrušek), 28. Beták (Zuzin, Jaroměřský), 38. Řípa (Škůrek, Jaroměřský) - 17. Štich (J. Doležal), 27. Knot. Rozhodčí: Šír, Mikula - Lučan, Kis. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 2617.

Olomouc: Urbisch - Škůrek, Vyrůbalík, Houdek, Jaroměřský, Rašner, Ondrušek, od 30. min. navíc Jenáček - Buc, J. Knotek, Laš - Kucharczyk, Marosz, Řípa - Pekr, Patera, Matai - Beták, Zuzin, Diviš. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.

Slavia Praha: A. Svoboda - Valach, Šenkeřík, Šulc, Štich, Knot, Kolařík, A. Růžička - Poletín, Vas, Pletka - Stránský, Vlasák, J. Doležal - M. Čermák, Sklenář, Tomica - Babka, Andres, J. Veselý. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.

1. Liberec 56 17 9 3 27 136:142 72
2. Karlovy Vary 56 19 2 11 24 125:156 72
3. Olomouc 56 15 6 5 30 138:177 62
4. Slavia Praha 56 13 3 2 38 113:192 47