reklama

Kouč Růžička: S Weissmannem bychom byli v play off

autor: Jakub Šafránek
Trenér hokejové Slavie hodnotí loňskou sezonu

Praha - Trenér a generální manažer Slavie Vladimír Růžička nezažil letos se svým týmem povedenou sezonu.

Poprvé pod jeho vedením mužstvo neprošlo do play off a muselo hrát skupinu o udržení. Tu ale nakonec svěřenci olympijského vítěze z Nagana zvládli a už vyhlíží další extraligovou sezonu.

Čtěte také:

Invaze Rusů. KHL v Praze ublíží hokeji, říká Růžička
Sparta odtajnila trenéra. Bude jím Richard Žemlička

Proč to letos nevyšlo?
Nebyli jsme schopní udělat vítěznou šňůru, druhá věc, my vlastně z domácích utkání vytěžili strašně málo bodů. To byly takové ty největší příčiny, protože venku jsme hráli slušně, ale doma jsme hráli špatně. Ale proč, to nevím. Mužstvo se poslední roky trošku přebudovává, přibíráme mladé hráče a samozřejmě, i když hráli dobře, tak bych řekl, že to bylo pro ně velké sousto. Ale všiml jsem si, že v zápasech, kdy se přišlo podívat hodně lidí, jsme hráli lépe.

Takže myslíte, že za špatné výsledky může částečně i nízká návštěvnost?
Bylo to vidět v té poslední sezoně, když byl zápas se Spartou a bylo tam necelých 12 000, byla tam parádní atmosféra a vlastně hned v úterý jsme hráli se Zlínem a bylo tam 2500. Určitě bychom byli rádi, kdyby těch diváků chodilo více, ale tahle doba je teď hodně vypjatá a složitá, takže i ten divák si hodně vybírá utkání, na které půjde.

Co tedy uděláte pro to, aby na zápasy chodilo více lidí?
Určitě o tom přemýšlíme, chceme něco udělat, protože třeba po tom zápase s Vítkovicemi, kde bylo vstupné 20 korun, tak tam přišlo 8000 lidí, je to krok k zamyšlení, ale na druhou stranu ta hala na to, aby stála 20 korun, tak je příliš drahá. Sháníme samozřejmě peníze od sponzorů, ale my potřebujeme, abychom měli peníze i z toho, kolik lidí přijde na hokej. O2 Arena není levná záležitost, ale určitě s tím budeme něco dělat.

Vedle O2 Arény ale udržujete chod Edenu, kde trénuje například mládež. Probíhají jednání s městem, je naděje, že by se zde našla nějaká finanční podpora?
Probíhají, těch jednání se zúčastňuji a určitě chceme, aby nám město do budoucna přispělo, protože nám tu hraje asi 300 dětí. A pak je tu nepříjemná věc pro rodiče, protože já bych chtěl, aby to rodiče stálo co nejméně, ale v dnešní době to zkrátka jinak nejde, protože my to tu dotujeme celé a rodiče přispívají. A v této době, která není jednoduchá, si chceme ty děti udržet. Vidíme všichni, co se děje s naším hokejem, nemá cenu si nic nalhávat, náš mládežnický hokej, není zase tak dobrý a vidíme to na výsledcích, určitě bychom s tím, měli něco dělat.

Opět, jste začal spolupracovat s Ondrou Weissmannem, proč jste se tak rozhodl, v čem je jeho přínos?
Měl jsem tu dva asistenty, dva kluky co začínají (Josef Beránek a Jiří Čelanský, pozn red) a trenérsky mají ještě všechno před sebou. Ale já jsem potřeboval někoho, kdo do toho pořádně šlápne, kdo dokáže zařvat. Když přišel Ondra, hráči začali slyšet to samé i od jiného trenéra. Dělal tréninky, já si tak odpočinul a mohl jsem se soustředit jen na zápasy. Samozřejmě jsme se radili, ale myslím si, že jeho příchod nám hodně pomohl a že jsme to takhle suverénně „uhráli" v play out právě díky němu. Možná, že ode mě byla chyba, že kdybych ho zavolal o měsíc dříve, tak jsme hráli play off.

OBRAZEM Medailové zámoří a severský smutek na mládežnickém mistrovství OBRAZEM Medailové zámoří a severský smutek na mládežnickém mistrovství Prohlédněte zde

Napadlo vás během sezony, že by se mohlo stát, že byste mohli spadnout do 1. ligy a že by se potom uzavřela extraliga?
Extraliga byla vyrovnaná, a visí to tam nad každým, nad trenéry i nad hráči, není to jenom. Samozřejmě, že mě to stále hlodalo to „Co kdyby", protože stát se může vlastně cokoliv, není nic nemožného. Ale já jsem hlavně věřil tomu, že to musíme za každou cenu uhrát, i kdyby se mělo dít cokoliv.  Jak už jsem říkal, škoda, že jsem neoslovil Ondru Weissmanna o měsíc dřív. Myslím si, že jsme se mohli dostat do desítky, a pak se mohlo stát cokoliv, to se třeba podívejme na Brno.

Jaký je tedy váš názor na tuto problematiku, byl byste rád, aby se extraliga nakonec uzavřela?
Samozřejmě postup do extraligy pro mužstvo z první ligy je hodně komplikovaný, je to tak nastavené a nedá se s tím nic moc dělat. Můj názor ten, že uzavřít soutěž je ze sportovního hlediska špatně. Změnu to ale chce. Extraliga by se měla hrát ve 12 nebo v 10 klubech a určitě bych se nebránil tomu, aby se přibraly třeba dva kluby ze Slovenska. To by prospělo.

Slavia - Litvínov (Růžička) Foto: Eduard Erben

Ale teď zpátky ke Slavii. Stále se spekuluje ohledně Michala Vondrky, jaká je podle vás šance, že by v týmu zůstal?
Uděláme kroky, abychom ho udrželi, ale je to hodně komplikované. Michal už před rokem odešel do Finska, kde podepsal smlouvu a teď dál jedná, že by měl jít hrát do KHL. Myslím, že Michala Vondrku v Praze uvidíme, ale v jiném mužstvu než ve Slavii, ale právě ve Lvu. Takhle mě to bylo i trochu naznačeno od jeho agenta, že Michal u nás v další sezoně pokračovat nebude.

Je možné, že se kádr nakonec rozšíří o další hráče z juniorky Slavie?
Nejde to dělat do nekonečna. Máme tam určitě další talentované hráče, ale už i teď je to na hraně a my to víme. Tím, že Michal odejde, tak musíme sehnat nějaké útočníky, které mám už trochu připravené, jednání probíhají. Víme, že musíme do toho mužstva přivést zkušenější hráče. To je jednoznačné.

A co váš syn, jak jste byl spokojený s jeho další sezonou v týmu?Tohle je samozřejmě hodně specifické, když táta trénuje a jeho kluk hraje. Na syna koukáte jinýma očima a kolikrát to možná i doopravdy vidím jinak. Možná že by v jiném klubu hrál lépe. V loňské sezoně si myslím, že dostával velký prostor, letos bodování potvrdil. Ale musí na sobě pořád pracovat. Stále si myslím, že má na víc.

Jaké jsou tedy vaše plány do příští sezony, co je nutné změnit?
Příští sezonu se musíme dostat do play off, do desítky, abychom nehráli play out. Nejenom pro mě, ale pro celý klub je cílem, abychom se dostali tam, kde jsme hráli předtím deset let.

reklama