reklama

Naděje místo krutého krachu? Hokejisté Martina se rozhodli oželet část výplat, aby pomohli klubu

V uplynulé sezoně hrál Martin semifinále slovenské extraligy a spoléhal se na bezbřehou podporu fanoušků. Teď se zdá, že o nejvyšší soutěž přijde. A může být hůře. V uplynulé sezoně hrál Martin semifinále slovenské extraligy a spoléhal se na bezbřehou podporu fanoušků. Teď se zdá, že o nejvyšší soutěž přijde. A může být hůře. autor: Facebook MHC Martin
Slovenský hokej je v problémech nejen na mezinárodní scéně, ale také doma, odkud potom další potíže pochopitelně pramení. Po Piešťanech a Skalici se octl na hraně zániku také Martin, tradiční účastník slovenské extraligy a letošní semifinalista. Ačkoliv někteří hráči od ledna neviděli výplatu, rozhodli se podstatné části svého finančního nároku vzdát, aby pomohli klubu. Akci inicioval bývalý útočník Pardubic Branislav Rapáč.

Martin - Slovenská extraliga je v pořádné bryndě. Po Piešťanech a Skalici, které nejvyšší soutěž opustily v loňském roce, se na rozcestí octl i Martin. Řídící orgán slovenské extraligy se rozhodl neudělit klubu ze Žilinského kraje licenci, zejména z důvodu neuhrazených pohledávek vůči hokejistům. Na pomoc však přišli samotní hráči.

Silný ročník? Ne, mizérie Slováků na draftu trvá. Jejich jedničku přeskočil i Francouz či Bělorus Silný ročník? Ne, mizérie Slováků na draftu trvá. Jejich jedničku přeskočil i Francouz či Bělorus Čtěte zde

Euforii vystřídal nepříjemný šok a smutek

Martin hrál slovenskou extraligu nepřetržitě od roku 2005. Po zisku bronzových medailí v roce 2010 přišla série špatných umístění, až uplynulá sezoně přinesla překvapivý postup do semifinále přes favorizované Košice. Nejeden fanoušek si zjevně říkal, že se blýská na lepší časy. Po vydařené sezoně však policejní razie odkryla nejasnosti v účetnictví klubu a později vyšlo najevo, že Martin dluží hráčům nemalé částky.

"Nenechám se očerňovat ani udávat. V martinském hokeji jsem skončil, na tom už se nic nezmění," oznámil prezident klubu Michal Taliga. Ještě před odstoupením sehnal Taliga skupinu investorů z Bratislavy, kteří měli klubu pomoct zpět na nohy a do 30. června uhradit pohledávky vůči hokejistům. To se ale nepovedlo, řídící společnost extraligy Pro-Hokej další odklad odmítla a rozhodla se Martinu neudělat licenci.

Klub se nepodařilo udržet v extralize a investoři nakonec od záměru pomoct martinskému hokeji navzdory podpoře od města ustoupili. "Máslo na hlavě má poslední vedení v čele s panem Taligou. Nejlepší výsledky udělali hladoví hráči, 25 jich hraje od ledna bez výplaty," prozradil trenér Pavol Paukovček, jenž mužstvo do semifinále dovedl. Taliga přišel ještě s následujícím výrokem: "Klub přežíval ze sezony na sezonu. Tak je to ve sportovních klubech na Slovensku běžné."

Hokejisté udělali velké gesto, vzdají se 40 procent

"Pro klub znamená neudělení licence krach, hokej ve městě nejspíš zanikne," dodal Taliga. "Junioři po třech letech postoupili do extraligy, ale netrénují. Jsou tu morální škody na lidech, hokej do Martina patří," posteskl si trenér Paukovček. "Když jsem viděl, že stadion prohledávají kriminalisté, věděl jsem, že je zle. Nikdo pořádně neví, kde se peníze rozfofrovaly," postěžoval si.

Smrt trenéra i urážky v baráži. Trenčín se nakonec zachránil, ale hokej ve městě chřadne Smrt trenéra i urážky v baráži. Trenčín se nakonec zachránil, ale hokej ve městě chřadne Čtěte zde

Nejasnou situaci se pochopitelně jali řešit hokejisté, kterým scházejí výplaty za podstatnou část sezony. V čele s Branislavem Rapáčem, jenž minulou sezonu začínal v Pardubicích, se však ve prospěch klubu rozhodli obětovat velký díl. "Hráči a realizační tým se vzdávají 40 procent odměn za uplynulou sezonu. Je to podmíněno přerozdělením dotací z města ve výši sto tisíc eur," uvedl čtyřiadvacetiletý křídelník.

Pokud tedy město ze slíbené dotace vyplatí hráčům zbylých 60 procent, bude mít klub pohledávky vůči hokejistům uhrazené. Hráči Martina nedostali ve většině případů zaplaceno od ledna a klub jim celkově dluží 185 tisíc eur. Vzdávají se 75 tisíc a požadují 110. Řada je na městském zastupitelstvu, které ale rozhodne o schválení či neschválení dotace až 28. srpna. "Pokud dovolíme, aby Martin padl, skončí tady i mládežnický hokej," řekl člen dozorčí rady a městský zastupitel Zdeno Kozák.

Rapáč a další hráči už si našli angažmá jinde

Zda vůbec a jakou soutěž bude hrát Martin v následující sezoně, to se podle Kozáka zjistí až v srpnu. Záleží na tom, zda se městu a novým akcionářům podaří finančně oživit klub, který vychoval Zdena Cígera, Richarda Pánika nebo Rastislava Špirka. Mezitím už si ale martinští hokejisté našli angažmá jinde. Nemohli žít v nejistotě. Iniciátor akce s odevzdáním části výplat Branislav Rapáč i trenér Pavol Paukovček zamířili do Liptovského Mikuláše.

Hráčům chybí vojna, svaz proto oprášil myšlenku Dukly. Pomůže k medailím systém vytvořený komunisty? Hráčům chybí vojna, svaz proto oprášil myšlenku Dukly. Pomůže k medailím systém vytvořený komunisty? Čtěte zde

Rapáč působil v klubu teprve od prosince, je mu pouze čtyřiadvacet let, přesto vzal celou věc na svá bedra. "Na nikoho neútočíme, jen žádáme pomoc. Ať si každý zaměstnaný člověk položí otázku, co by dělal, kdyby nedostal čtyři měsíce výplatu. Chceme peníze, na které máme nárok, ale zároveň chceme pomoct martinskému hokeji. Všichni přece chceme změnit situaci v hokeji na Slovensku. Pokud můžu takto přispět, jsem rád," uvedl Rapáč.

"Možná se vydělaných peněz už nedočkáme, důležité ale je, abychom před podobnými těžkostmi ochránili kamarády a spoluhráče v budoucnosti." Hokejisté Martina ale po sezoně nemohli čekat na zázrak a zcela logicky řešili budoucnost hledáním nových angažmá. Zdeno Kozák ani Branislav Rapáč na čtvrteční tiskové konferenci neřekli, kolik hráčů v Martině vlastně ještě zůstalo. Budoucnost klubu je dosti nejasná, aspoň mu ale svitla malá naděje.

Na extraligu se chystají v Detvě

Nabídku na postup do extraligy dostala po martinském krachu Detva, jež skončila v baráži těsně za hranou úspěchu. Poloamatérské mužstvo z první ligy se dlouho přetahovalo s věhlasným Trenčínem, ale nakonec na něj nestačilo. "Budeme muset stabilizovat kádr a zlepšit klubové zázemí. Přesto jsem ani na chvilku neváhal a nabídku přijal," řekl majitel hokejové Detvy Róbert Ľupták. Ten Ľupták, který po barážovém utkání s Trenčínem sprostě urážel hokejisty Dukly včetně Marcela Hossy.

Za přehnané emoce se později opatrně omluvil a s příchodem soutěže slibuje zklidnění. "Přeju si, aby ostatní mužstva do Detvy jezdila ráda. Rivalita mezi kluby musí existovat, ale ve zdravé míře," prohlásil Ľupták. Klub z patnáctitisícového městečka ve středním Slovensku podle něj splní podmínky pro vstup do nejvyšší soutěže. Pokud se Detva skutečně stane desátým účastníkem extraligy, zahraje si mezi elitou poprvé v historii.

Veteráni na (p)odpis. Jágr není sám, která slavná jména v NHL stále čekají na podpis nové smlouvy? Veteráni na (p)odpis. Jágr není sám, která slavná jména v NHL stále čekají na podpis nové smlouvy? Prohlédněte zde
reklama