reklama

Příště budou šance podobné, říká Lener. České MS juniorů si přeje v O2 areně

Šéftrenér hokejového svazu Slavomír Lener. Šéftrenér hokejového svazu Slavomír Lener. autor: Milan Kammermayer
Čeští junioři pojedenácté v řadě nezískali medaili na hokejovém mistrovství světa, skončili pátí. "Ale na druhou stranu jsme zastavili propad a ustálili se v top šestce," říká Slavomír Lener. Šéftrenér českého svazu mluvil v rozhovoru pro Aktuálně.cz také o příčinách neúspěchu či potenciálu dalších ročníků.

PrahaČeští junioři na hokejovém mistrovství světa ve Finsku vzbuzovali naději. Chybělo překvapivě málo, aby vyhráli skupinu nebo skončili druzí. Jenže favoritům vždy těsně podlehli a ve čtvrtfinále schytali pořádně štiplavou facku od Spojených států. Debakl 0:7 byl vskutku devastující.

Tuzemská dvacítka tak nevybojovala medaili už pojedenácté v řadě. To Finsko, které za jinými velmocemi rovněž dlouho zaostávalo, se nyní raduje z titulu, druhého za poslední tři roky. Češi skončili pátí.

"Pro čtvrtfinále jsme si neuhráli Kanadu ani Dánsko, což jsme mohli, a dopustili, aby na nás šla Amerika. S ní dlouhodobě nemáme dobrou bilanci a hráči to mají v sobě," hledá příčiny zmaru Slavomír Lener, šéftrenér hokejového svazu. "My rádi hrajeme proti Rusku, na něj se těšíme. Oni zase neradi jdou na nás. Také se těšíme na Kanadu, ale americký styl nám nesedí. Z mužstva vyloženě čišel respekt k soupeři."

Odráží páté místo nynější stav české mládeže?
Odráží, ale na druhou stranu jsme zastavili propad a ustálili se v top šestce. To je pro nás strašně důležité pro vyjednávání kvalitních turnajů. Bez nich bychom ztráceli ještě víc. Z tohoto pohledu beru páté místo jako úspěch, i když samozřejmě chceme medaili. Víme, kde nás tlačí bota a kde se ještě můžeme zlepšit. Ať jde o trenéry reprezentace nebo klubu, musíme na vytipované individuality, které se začnou rýsovat ve 12 letech, vytvářet pozitivní tlak a vychovávat je.

Aby jich přibylo, že? Třeba Američané skončili na juniorském šampionátu třetí, i když postrádali tři hráče NHL. Český tým měl bez opor potíže.
Nejsme schopni vyprodukovat každý rok šest sedm špičkových hráčů, kteří mají velkou šanci dostat se do NHL. Dneska to jednoznačně umí Amerika, pak samozřejmě také Kanada, Švédové a Rusové. Blíží se tomu i Finové. My jsme schopni vyprodukovat jednu dvě individuality. Když pak ty hráče na turnajích nemáme, strašně tím ztrácíme.

Málo juniorů v profesionálních ligách

Jak je vychovat? Neškodí juniorská extraliga s 18 kluby? Sám jste uvedl, že není kvalitní.
Juniorka není odpovídající soutěží pro naši dvacítku, na to určitě nemá dostatečnou kvalitu. Hráči pro reprezentační dvacítku musí hrát v extralize, první lize, případně v kanadské juniorce. Naše juniorská soutěž s 18 týmy je ale velmi dobrá pro reprezentační osmnáctku.

Ovšem v profesionálních soutěžích, extralize a první lize, nemají junioři příliš velký prostor.
Hledáme ho už tři roky. Kluby říkají, že nemají kvalitní juniory, aby jim mohly dát důležité role. To neberu. Na turnajích osmnáctek se umisťujeme vysoko a hrajeme vyrovnané zápasy se Švédy a Finy, kteří v nejvyšších ligách nastupují. Dostanou šanci a trenéři s nimi mají trpělivost.

Co tedy dělat?
Já prosazuju pravidlo se 17 věkově nelimitovanými hráči a jedním juniorem tak, aby se vešel do čtyř útoků nebo do tří obranných dvojic. Klubům se to může zúročit dvakrát. Zaprvé ušetří na platu a zadruhé vydělají 240 tisíc dolarů, pokud tohoto juniora vychovají pro NHL. Všichni navíc budou mít stejné podmínky, nikdo herně neztratí.

Nyní můžou kluby využít 18 libovolných hráčů do pole a k tomu dva juniory, pokud chtějí. To nestačí?
Je to kompromis, který není funkční. Junior pak často hraje jako třináctý útočník nebo sedmý obránce.

MS 2020 v O2 areně?

Ještě se vrátím k šampionátu, na němž nastoupili hokejisté ze silných ročníků 1996 a 1997. Jak to vypadá s jejich nástupci? Mají potenciál?
Jinak to vidí skauti, jinak trenéři. Já si myslím, že ročníky 1998 a 1999 nebudou mít tolik individualit, ale kvalita tam je. U ročníku 2000 a výše je, zdá se, hodně talentů. Šance, že budeme mít úspěšné mistrovství světa, je podobná, jako byla letos.

Juniorské mistrovství světa 2020 hostí Česko. Máte velkou motivaci, abyste do té doby připravili tým, který může hrát o medaili?
Stoprocentně. Už se dívám, které hráče to věkově zasáhne. Nechci říct, že budou mít nějaký speciální program, ale budeme se o ně komplexně starat. Mistrovství juniorů je pro nás neskutečná výzva i po organizační stránce.

Finové letos takřka vyprodávali helsinskou Hartwall Arenu. Mohlo by se v roce 2020 hrát v O2 areně? Chodili by diváci?
Řekl bych, že potenciál tam je. Osobně bych si to i přál. Věřím, že lidi by na naše zápasy přišli. Byla by bomba O2 arenu třeba i několikrát vyprodat. Měl by to být i náš cíl.

Juniorské mistrovství světa v ledním hokeji 2016

Tabulky, výsledky, program juniorského MS v hokeji 2016

reklama