reklama

Hrozba Kane. Čechy znám, nikdy to s nimi nebylo a nebude jednoduché, říká hvězdný Američan

MS 2018, USA-Lotyšsko: Patrick Kane - Andris Džerinš MS 2018, USA-Lotyšsko: Patrick Kane - Andris Džerinš autor: Reuters
Jeden z nejlepších hokejistů poslední dekády se pečlivě připravuje na čtvrtfinále. Američané na něj proti Čechům budou hodně spoléhat.

Herning (od našeho zpravodaje) - Ze středečního tréninku odcházel jako jeden z posledních, jinak ale stojí v čele svého šiku. Patrick Kane šéfuje americkým hokejistům s céčkem na dresu a jako správný kapitán jim jde příkladem. Se 17 body vede produktivitu celého šampionátu a pro českou reprezentaci bude výjimečný šikula z Chicaga Blackhawks v klíčovém čtvrtfinále vůbec největší hrozbou.

Už před zahájením šampionátu zvedla velký ohlas zpráva, že Kane kývl na účast na turnaji. Ostřílený trojnásobný vítěz Stanley Cupu se rozhodl na MS pomoci své zemi po jedenácti letech, s důvěrou mu trenér svěřil kapitánské céčko. A kvality potvrdil i v Herningu. Řídil přesilovky, rozdával neuvěřitelné přihrávky, bavil se. Výsledkem bylo šest branek a jedenáct nahrávek, což jej řadí společně se Sebastianem Ahem do čela bodování celého šampionátu.

Spokojený s jeho předvedenou hrou je i trenér Jeff Blashill. "Kane má v Chicagu po svém boku Jonathana Toewse, tady se musí obejít bez něj. I tak je to ale náš lídr, je to skvělý kluk i mimo led. Odvádí tu vynikající práci a jde příkladem ostatním hráčům v týmu. Chce stále vyhrávat a jsem z něj jako člověka opravdu nadšený. Je nesmírně talentovaný a jeho zápal pro hru je příkladný," skládá slova chvály rodákovi z Buffala.

Čest hrát s ním mají i hráči, kteří jsou během sezony běžně jeho soupeři, jako například Cam Atkinson z Columbusu Blue Jackets. "Hraju s ním jen pár zápasů, ale už teď můžu říct, že je výjimečný. Jde příkladem, i když je trochu uzavřenější, ale podle mě je to tvář celého amerického hokeje. Je super jej mít na své straně a věřím, že nám proti Čechům zase něco ukáže," podotýká parťák z útoku.

Sám devětadvacetiletý Kane, který například pamatuje vzájemnou čtvrtfinálovou bitvu ze ZOH 2014 v Soči, kde Amerika zvítězila, už vyhlíží souboj proti českému národnímu týmu.

"Češi jsou nevyzpytatelní a nebezpeční zároveň, hrají kombinaci technického a fyzicky náročného hokeje. S nimi to popravdě nikdy nebylo a nikdy nebude snadné," popisuje své první dojmy na téma český tým.

I on ví, kde je největší síla Čechů - v duu Pastrňák, Krejčí. Na Krejčího si pamatuje ze vzájemné šestizápasové série finále Stanley Cupu z roku 2013, kde Chicago vybojovalo svůj druhý nejcennější hokejový pohár v novodobé éře.

Čtvrtfinále? V Česku událost, v USA nezájem. Američané mají nejlepší tým za deset let, jsou favorité Čtvrtfinále? V Česku událost, v USA nezájem. Američané mají nejlepší tým za deset let, jsou favorité Čtěte zde

"Budu se opakovat po kamarádech z týmu, ale jsou skvělí. Odehráli za mořem vynikající sezonu, na tu následně směle navázali v play off. Posunuli celé Česko na úplně jiný level a my si na ně chceme dát pozor," říká.

Klíčem k úspěchu na cestě do semifinále bude podle něj využívání přesilových her. Ty zatím Americe na šampionátu šlapou náramně. "Chce to hodně práce a tréninku. Soustředili jsme se na to už před turnajem, abychom vybojovávali přesilovky a byli schopni z nich těžit. Sestavili jsme si speciální tým a v nich budeme pokračovat. Stát se ve čtvrtek může cokoliv, a proto budou přesilovky o to důležitější," myslí si americká osmaosmdesátka.

Cesta k úspěchu? Soustředit se na svou hru

Na jedné straně Kane a jeho kumpáni, na té druhé Davidové Pastrňák a Krejčí. Češi si na rychlého křídelníka se zatraceně šikovnými rukama musejí dát stejný pozor, který vyhlašují Američané v případě bostonského dua. Spojené státy však jdou do čtvrtfinále v roli favoritů.

"Tlak necítíme, chceme být hlavně sami sebou. Důležité je soustředit se na sebe a nemyslet na to, že když prohrajete, jedete domů. Sehráli jsme ve skupině šest skvělých zápasů, poslední nás trochu srazil, ale na druhou stranu nás to zdravě nakoplo a do čtvrtfinále jdeme s pořádnou motivací," uzavírá Patrick Kane.

Čtvrtfinálový duel českého národního týmu proti USA v čele s Kanem startuje ve čtvrtek v Herningu od 16:15.

Jedna lajna nestačí, musíme hrát dobře všichni, burcuje Plekanec před klíčovým duelem šampionátu Jedna lajna nestačí, musíme hrát dobře všichni, burcuje Plekanec před klíčovým duelem šampionátu Čtěte zde
reklama