reklama

Jedna lajna nestačí, musíme hrát dobře všichni, burcuje Plekanec před klíčovým duelem šampionátu

Tomáš Plekanec odehraje na mistrovství světa už své jedenácté čtvrtfinále. Tomáš Plekanec odehraje na mistrovství světa už své jedenácté čtvrtfinále. autor: Luboš Vácha
Šest výher v sedmi zápasech a příznivý dojem z předvedené hry. To všechno se však ve čtvrtfinále mistrovství světa maže, jediný zápas rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. Čeští hokejisté potkají v klíčovém utkání Američany a musejí se za nimi stěhovat do Herningu. Ve středu si naposledy zatrénovali v hlavním městě.

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Čeští hokejisté obsadili ve skupině na mistrovství světa třetí místo, a tak se ke čtvrtfinálovému zápasu stěhují z Kodaně do Herningu. Na zhruba tříhodinovou cestu autobusem se vydali odpoledne, ještě předtím naposledy trénovali v dánské metropoli.

Američané znají podmínky na místě zápasu lépe. "Není to naše výhoda, ale myslím, že na tom nezáleží. Stěhujeme se dneska, zvykneme si na to, zítra při rozbruslení si osaháme led a žádný problém to nebude," věří Martin Nečas, kterého čeká v devatenácti letech první velké čtvrtfinále.

Velkou nervozitu se ale brněnský útočník nepřipouští. "V reprezentaci je to pro mě zatím nejvíc a těším se. Musíme hrát hlavně bez nervů a hrát do útoku, nejen celou dobu bránit. Proti Americe se to nevyplácí," varuje Nečas, jenž má v hlavě čerstvou zkušenost z extraligového finále.

"Nervózní už nebývám. Odehrál jsem finále za Kometu, to jsou takové podobné zápasy. Lehčí nervy budou, ale spíš ty zdravé," podotýká útočník, který okusil zámořský styl hokeje zkraje této sezony. Za Carolinu naskočil do jednoho utkání NHL, ale pak se vrátil do Evropy.

Ve hře na širším kluzišti ale výhodu pro český tým nehledá. "Mají mladý tým a dobré bruslaře. S velkým hřištěm se vyrovnají. Obě mužstva budeme hrát na stejném ledě," připomíná Nečas, který zná v americkém týmu brankáře Scotta Darlinga a útočníka Dereka Ryana právě z Caroliny.

Českému týmu se v prvních zápasech ve skupině proti silnějším týmům nedařily začátky. První gól inkasovali od Slováků, Švédů, Švýcarů i Rusů. Něco takového by se mohlo ve čtvrtfinále vymstít. "Určitě si musíme začátek pohlídat a pak hrát celých 60 minut stejně," má jasno Nečas.

České duo děsí Američany. Ubraňte Pastrňáka s Krejčím, vtlouká kouč hráčům USA do hlavy České duo děsí Američany. Ubraňte Pastrňáka s Krejčím, vtlouká kouč hráčům USA do hlavy Čtěte zde

Nováček na mistrovství světa se trefil hned v prvním zápase se Slováky, kdy vyrovnal deset sekund před koncem na 2:2. V prodloužení si kvůli nárazu na mantinel poranil krk a kyčel, ale vynechal jen jedno utkání. V šesti zápasech nastřádal čtyři body za dvě branky a dvě asistence.

Jeho formaci s Hykou a Kubalíkem vyšel skvěle hlavně poslední zápas proti Rakousku, v němž ostře sledovaná dvojice Pastrňák a Krejčí vyšla naprázdno. "Jsou to naši dva nejlepší útočníci. Ale když oni odehrají dobrý zápas a zbytek týmu ne, bude to k ničemu," uvažuje Nečas.

USA nejsou jen o Kaneovi, ví Plekanec

Totéž potvrzuje nejstarší hráč českého týmu Tomáš Plekanec. "Není to o jedné lajně, musíme hrát dobře všichni. Platí to i u Američanů, musíme si dávat pozor na všechny, nejen na řadu s Kanem," odmítá pětatřicetiletý útočník speciální pozornost věnovanou útočné hvězdě Chicaga.

Plekanec si mezi soupeři ze skupiny v Herningu nevybíral. "Bylo mi to úplně jedno, všechny týmy tam jsou kvalitní. Američané budou hrát svým stylem, na který jsou zvyklí. Mají za sebou zatím dobrý turnaj, cítí se dobře, ale to my taky," podotkl člen čtvrté formace českého týmu.

Na hvězdného Kanea nasadí Jandač Plekance a Faksu. O brankáři už má kouč jasno Na hvězdného Kanea nasadí Jandač Plekance a Faksu. O brankáři už má kouč jasno Čtěte zde

Útočník Toronta dostal od trenérského štábu spíše defenzivní úkoly, na turnaji zapsal dosud pouze jednu nahrávku, gól nevstřelil žádný. Podle prohlášení trenéra Jandače bude i ve čtvrtfinále nasazován proti elitní řadě USA s Patrickem Kanem, Nickem Boninem a Camem Atkinsonem.

Rozbor u videa a podrobná příprava na soupeře český tým teprve čeká. "Podíváme se, co jim šlo a nešlo. Budou výborně bruslit, hrát kompaktně a fyzicky. Když se jim v tom vyrovnáme, máme šanci," tvrdí Plekanec.

Mladou obranu soupeře nepovažuje za slabinu týmu, přestože USA inkasovaly včera od Finů šest branek. "Mladí kluci skvěle bruslí a nebojí se hrát. V útoku to pak není jen od Kaneovi, jsou tam další výborní hráči jako Gaudreau nebo Larkin. Musíme pohlídat všechny," hlásí Plekanec.

Češi odehrají čtvrtfinále proti Američanům zítra od 16:15 v Herningu. V případě postupu narazí v semifinále na Švédsko, nebo Lotyšsko.

Lahev piva jako národní symbol, tak nás vidí Dánové. Zároveň obdivují české fanoušky Lahev piva jako národní symbol, tak nás vidí Dánové. Zároveň obdivují české fanoušky Čtěte zde
reklama