reklama

Domácí prostředí bývá svazující, sborná to nebude mít lehké, myslí si ruská legenda Fetisov

Vjačeslav Fetisov vedl sbornou jako kapitán v dobách její největší slávy. Zde je na fotce s trenérem Viktorem Tichonovem. Vjačeslav Fetisov vedl sbornou jako kapitán v dobách její největší slávy. Zde je na fotce s trenérem Viktorem Tichonovem. autor: FDC
V roce 1986 to bylo naposledy, co ruská hokejová reprezentace triumfovala na mistrovství světa, které se konalo na jejich domácí půdě. Teď, po přesně třiceti letech, může přijít zlom. Sborná to však nebude mít lehké.

Praha – V roce 1986 to bylo naposledy, co ruská hokejová reprezentace triumfovala na mistrovství světa, které se konalo na jejich domácí půdě. Teď, po přesně třiceti letech, může přijít zlom. Sborná to však nebude mít lehké. "Domácí prostředí je velmi svazující," říká sovětská legenda Vjačeslav Fetisov.

Od poslední moskevské finálové výhry Rusové pořádali šampionát ještě dvakrát. První MS nového tisíciletí hostil Petrohrad. A pro domácí to byl totální propadák. Tým kolem Pavla Bureho v osmifinálové skupině prohrál s Lotyšskem, Běloruskem, Švýcarskem i USA a skončil poslední, daleko od účasti alespoň ve čtvrtfinále.

Celkovými vítězi se tehdy mimochodem stali Češi, kteří přidali druhý triumf v řadě a o rok později dovršili v Německu památný zlatý hattrick.

O další ruské mistrovství se podělila Moskva a Mytišči. Ani tam si však sborná reputaci nenapravila. Našlapaná sestava válcovala soupeře, v úvodních skupinách neztratila ani bod a ve čtvrtfinále zničila Čechy 4:0. Stopku jim však v semifinále vystavili Finové, kteří pak ve finále nestačili na Kanadu. Na Rusy tak zbyl jen bronz po výhře 3:1 nad Švédy.

Fetisov s poslední doma vybojovanou trofejí:

Nejlepší útok století

Sezona 86' začala pro tehdejší Sovětský svaz vůbec úspěšně. Junioři ovládli juniorský šampionát a navíc vyprodukovali řadu talentů. Jedním z nich byl například Valerij Kamenskij nebo brankář Jevgenij Bělošejkin, který byl považován za nadanějšího, než byl Treťjak. Bělošejkin však svůj talent nikdy pořádně nerozvinul a v roce 1999 spáchal po vleklých psychickým potížích sebevraždu.

Ale zpátky k mistrovství. Hlavní útočnou silou Sovětů byla nejlepší hokejová formace všech dob. Pětka Fetisov - Kasatonov spolu s legendární trojicí forvardů Makarov - Larionov - Krutov děsila soupeře už léta před tím. Direktoriát turnaje je navíc všechny zařadil do All Star týmu. Nikdy potom se už něco podobného nikomu nepovedlo.

Elitní formace pohromadě:

Tichonov byl ten rok nejpřísnější

"Šlo nám to tehdy parádně. Trenéři Tichonov s Jurzinovem na nás navíc ten rok byli extrémně přísní, jelikož o sezonu dříve jsme v Praze skončili až třetí, což byl po sérii pěti titulů obrovský neúspěch," popisuje situaci tehdejší kapitán Fetisov.

Dvojnásobný olympijský vítěz a současný ruský senátor vzpomíná také na tlak, jaký domácí prostředí vytvořilo. "Jasně, hrát doma je skvělé. Zároveň je to ale ohromně svazující. Leží na vás velká zodpovědnost a případný neúspěch je pak trestán mnohem přísněji."

Letošní šampionát započne v ruské metropoli už tento pátek. Sborná do něj vstoupí třaskavým duelem s českou reprezentací. Zda však složí tým vedený Olegem Znarokem domácí reparát si budeme muset počkat do 22. května, kdy turnaj finálovým zápasem v Moskvě skončí.

reklama