reklama

Francouzi mluví pokorně, ale na ledě hýří agresivitou. Češi už mohou usilovat o čtvrtfinále

Michal Řepík má Francouzům oplácet, v přípravném utkání mu zranili zápěstí. Michal Řepík má Francouzům oplácet, v přípravném utkání mu zranili zápěstí. autor: Luboš Vácha
Předposlední utkání ve skupině na mistrovství světa odehrají čeští hokejisté proti Francii. Zatímco Češi hájí pozici zaručující účast ve čtvrtfinále, Francouzi jsou zachráněni, ale k postupu mají relativně daleko. Ve zrádném utkání se bude český tým vyrovnávat s tvrdostí soupeře, technicky by měl mít navrch.

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Po pohodové výhře nad Běloruskem čeká český tým na mistrovství světa v Dánsku další utkání, v němž bude jasným favoritem. Cokoliv jiného než tři body ze zápasu proti Francii by bylo ztrátou, ale Francouzi už v minulosti favority několikrát zaskočili.

Na šampionátu v roce 2013 zdolali Rusko, o rok později Kanadu a vloni si doma vyšlápli na Finy. Letos mají na kontě šest bodů po výhrách nad Bělorusy a Rakušany. "Je to urputný soupeř, který už nemůže sestoupit. Bude hrát v klidu," věští útočník a autor tří branek Michal Řepík.

Ten si na poslední střet Čechů s Francií dobře pamatuje. Dvakrát se týmy potkaly v přípravě před šampionátem. "Dohrávalo se to a řezalo, někdy zbytečně moc. Možná nás teď čeká to samé," odhaduje Řepík, jenž tehdy doplatil na přílišnou tvrdost pohmožděným zápěstím.

Češi v obou přípravných zápasech ve Francii brzy prohrávali 0:2, ale vždy nepříznivý stav otočili a vyhráli 5:2, respektive 6:2. "Nastoupili na nás tvrdě, bylo to vyprovokované, ale my jsme se jim vyrovnali a oni postupně uvadali," vzpomíná asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Utkání s Běloruskem rozhodli Češi v první třetině a rychlá branka by jim pomohla i proti Francii. "Je to jeden z nejsilnějších soupeřů mezi těmi papírově slabšími. Hrají agresivně, a navíc mají výborné přesilovky," pokračuje Špaček. Český tým nastoupí s několika změnami v sestavě.

Miss, zpěvačka i pyšná máma. Poznáte manželky a přítelkyně českých hokejistů? Miss, zpěvačka i pyšná máma. Poznáte manželky a přítelkyně českých hokejistů? Prohlédněte zde

Nadále platí pravidelnost střídání brankářů a po čistém kontu Francouze bude chytat David Rittich. "Je na řadě, koloběh necháváme takový, jaký je," reaguje Špaček. Do hry se vrátí Filip Chytil, ale jestli budou Češi na sedm, nebo osm obránců a odpovídající počet útočníků, trenéři neví.

Jistá je absence zraněného Andreje Nestrašila. "Má zhmožděné rameno, na ledě to zkusí nejdříve v pondělí," informuje tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund. Útočníka Nižněkamsku se zranil v pátečním zápase po střetu s Bělorusem Kitarovem, ale den po dni se jeho zdravotní stav zlepšuje.

Francie vyrukuje s dvěma hráči z Pardubic

Česká reprezentace má s Francií na mistrovství světa bilanci osmi výher a nula porážek, naposled ji zdolala před rokem v Paříži 5:2. V kádru země galského kohouta najdeme dva útočníky z české extraligy, Jordann Perret i Sacha Treille nastupovali v letošní sezoně v dresu Pardubic.

Oba mluví o českém soupeři s pokorou. "Bude to velmi složité, Češi mají kvalitní tým s hráči z NHL, jsou dobří hlavně v útoku," říká Perret. "Dívali jsme se na jejich čtvrteční zápas s Rusy, kde ukázali, že mají množství skvělých hráčů," přidává Treille, jenž hrál dříve i za Kladno a Spartu.

Za Čechy přijelo do Kodaně půl republiky, Slovenky zaujaly krojem. Tak se fandí na MS v Dánsku Za Čechy přijelo do Kodaně půl republiky, Slovenky zaujaly krojem. Tak se fandí na MS v Dánsku Prohlédněte zde

Brankář Cristobal Huet a útočník Laurent Meunier ukončili reprezentační kariéru už vloni před vlastním publikem, Antoine Roussel se omluvil kvůli únavě a Pierre-Édouard Bellemare zůstává s Vegas ve hře o Stanley Cup. V Kodani táhnou tým hlavně Stéphane da Costa a Damien Fleury.

K postupu do čtvrtfinále potřebuje Francie porazit Čechy i Švýcary. "Je to hodně složité, ale přemýšlíme o tom. Pokud dnes vyhrajeme, bude naše pozice skvělá. Nemáme co ztratit, půjdeme do toho tvrdě," slibuje Perret.

Rodák z vesničky Autrans poblíž Grenoblu odehrál v Česku první ročník po přestupu z Rouenu a extraliga mu učarovala. "Na rozdíl od Francie je tam hokej sport číslo jedna. Češi mají skvělé fanoušky a hezké stadiony. Hraje se s větší intenzitou než ve francouzské lize," podotýká Perret.

Utkání startuje v 16:15 a sledovat jej můžete v online přenosu. Pokud Češi získají tři body a Švýcaři vyjdou večer naprázdno v zápase proti Švédsku, zajistí si družina Josefa Jandače postup do čtvrtfinále.

reklama