reklama

Nejdřív ho Jágr svérázně uvítal, pak objal. Rittich při premiéře zazářil. Bude dělat dvojku?

David Rittich letos poprvé nastoupil za Calgary. David Rittich letos poprvé nastoupil za Calgary. autor: ČTK
Když ikonická osmašedesátka podepsala smlouvu s Calgary, David Rittich dostával od kamarádů zprávy: "Hele, budeš hrát s Jágrem!" Hokejový brankář musel odepisovat: "Jenže mě už poslali na farmu." Uběhly necelé dva měsíce a Rittich díky skvělým výkonům může hrdě prohlásit, že s 45letým veteránem skutečně hraje.

Praha - "Máme tady malou českou invazi," s úsměvem prohlásil po jednom z tréninků Glen Gulutzan, trenér Flames.

Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Přehledně: Základní část NHL dorazila do cíle. Podívejte se na konečné tabulky Prohlédněte zde

O víkendu viděl v akci trojici Čechů. Michael Frolík jednou asistoval a Jaromír Jágr pálil šance (ve dvou zápasech sedmkrát neúspěšně vystřelil). Zatímco známé tváře byly statisticky nevýrazné, Rittich zazářil.

Duel v Dallasu ještě sledoval z lavičky, ale v noci na neděli se dočkal - poprvé v životě nastoupil do utkání NHL od úvodní minuty. Na půdě Colorada chytil 24 z 26 střel a výrazně pomohl k výhře 3:2. Nejvíc potěšil, když zastavil samostatný únik Carla Söderberga.

"Jsem teď hrozně šťastný," opakoval Rittich v rozhovoru s novináři. Euforii si užíval s putovním kovbojským kloboukem, který po každém triumfu Calgary dostává nejlepší hráč zápasu.

"Dobře pro něj. Je to Čech, takže nevím, jestli někdy předtím měl na hlavě takový klobouk," řekl kouč Gulutzan.

K výkonu 25letého gólmana dodal: "Myslím, že chytal dobře. Udělal několik klíčových zákroků. Když vidíte dobrého kluka takhle natěšeného, je radost před ním hrát a pomoct mu k první výhře v lize."

"Má nervy ze železa," okomentoval Ritticha bek Travis Hamonic. "Rád vidím, když sem přijdou mladí kluci a hrají takhle dobře."

Rittichův cenný suvenýr z premiérové výhry v NHL:

Má šanci dělat dvojku

Otázkou zůstává, co bude dál. Jasnou brankářskou jedničkou Calgary je zkušený Kanaďan Mike Smith, ovšem pozice dvojky pevně obsazená není. Měla být, jenže Švéd Eddie Läck ve čtyřech duelech zklamal katastrofální úspěšností zákroků 81,3 procenta.

Grafika: Jágrova poslední sezona. Podívejte se, jak se mu dařilo v Calgary i kolik zbývá k rekordům Grafika: Jágrova poslední sezona. Podívejte se, jak se mu dařilo v Calgary i kolik zbývá k rekordům Prohlédněte zde

Když ho jednou střídal Američan Jon Gillies, dostal z tuctu střel tři góly.

Proto Flames zkusili variantu číslo čtyři. Z farmy ve Stocktonu vytáhli gólmana, který tam dostává méně prostoru, ale má lepší statistiky. Davida Ritticha. První zkoušku zvládl, ale konkurz na Smithova náhradníka ještě nevyhrál.

"Není to tak, že bychom vyhrabali díru, zakopali tělo a mizeli z města," svérázně komentoval Läckův odchod na farmu Brad Treliving, generální manažer Calgary. "Eddie nějaký čas nechytal, takže mu chceme dát pár zápasů, aby mohl najít formu."

Uvítání od Jágra

Rittich mezitím může sbírat zkušenosti mezi hokejovou smetánkou. Celý rozzářený byl už po prvním tréninku.

"Jágr je příšerný DJ." Hvězda Floridy vytáhla ze zákulisí historky o legendě "Jágr je příšerný DJ." Hvězda Floridy vytáhla ze zákulisí historky o legendě Čtěte zde

"Kdyby mi před deseti lety někdo řekl, že budu hrát nebo trénovat s Jágrem, reagoval bych, že nemám šanci," prohlásil brankář, jenž před dvěma roky chytal za Mladou Boleslav. "Teď se to stalo skutečností, za což jsem šťastný."

Zatímco po vítězném klání dostal od Jágra vřelé objetí, při tréninku mu legenda dala co proto.

"Steeger (Kris Versteeg) měl nejlepší hlášku, když řekl, že Rittich nejspíš čeká celý život, až na něj Jágr vystřelí. A pak mu hned první puk prosviští do brány přímo kolem uší," vyprávěl trenér Gulutzan.

reklama