reklama

Odmítl NHL a šel do Třince: Obránce Klesla chce vyhrát titul

Obránce Rostislav Klesla (vpravo) koční v NHL a bude hrát za Třinec. Rozhodly ambice vyhrát titul. Obránce Rostislav Klesla (vpravo) koční v NHL a bude hrát za Třinec. Rozhodly ambice vyhrát titul. autor: Reuters
"Kdybychom měli hrát o záchranu, do extraligy bych nešel," říká v rozhovoru obránce Rostislav Klesla. V létě se rozhodl, že po šestnácti letech skončí v NHL a vrátí se domů.

Třinec - Rostislav Klesla má 32 let a pár sezon na vrcholu před sebou. Nebude to však v NHL. Po šestnácti letech v zámoří v létě odmítl v nejlepší hokejové soutěži na světě pokračovat a bude hrát českou extraligu za Třinec.

Proč? Jednoduše ztratil trpělivost z toho, jak s ním tamní kluby zacházely. Na konci sezony ho výměnou z Phoenixu získal Washington a pak ho obratem poslal do Buffala. V tu chvíli řekl Klesla dost, končím!

"Taky ale hrálo roli to, že má Třinec ambice a chceme tady vyhrát titul. Kdybych měl hrát o záchranu, nešel bych sem," říká Klesla. Oceláři jej označují za největší letní posilu a chtějí po něm, aby nahradil odcházející ikony klubu Radka Bonka, Václava Varaďu či Jana Peterka.

Proč jste šel do Česka, když jste mohl ještě dál pokračovat v NHL?
Bylo ve hře ještě i jiné angažmá v zahraničí, ale jak už jsem říkal předtím: V Třinci byl o mě velký zájem, to byla hlavní věc. Druhou věcí byl dlouhodobý kontrakt a třetí, že to mám kousek domů do Nového Jičína. Můžu sem dojíždět a trávit po šestnácti letech čas doma. Proto vyhrál Třinec před ostatními nabídkami. Je tady tým s ambicemi vyhrát titul, všechno dobře zapadlo.

V NHL jste tedy skončil definitivně?
Jo. Já už NHL odpískal na jaře. Měl jsem tam možnosti i teď v létě, ale po minulé nevydařené sezoně by to bylo takové nejisté. Přeřadil jsem výhybku na úplně jinou kolej a začal se soustředit na Evropu. Jen jsem čekal, jak se to vyvrbí, co bude dávat největší smysl - jsem v Třinci a čeká mě snad pár úspěšných sezon.

V NHL jste se rozhodl skončit kvůli loňské nepovedené sezoně, nebo proto, jak si vás kluby přehazovaly? Stal jste se součástí několika výměn a nikde nedali najevo, že o vás stojí...
Spíše rozhodl asi fakt ten konec... Ono se to tak prostě stává. Sehrálo se více okolností najednou, které mi nehrály do karet. Stalo se to už i lepším hráčům. Mně je 32 let a trend všude je takový, že jsou mladší hráči propagovaní a když si někdo usmyslí, že je tam prosadí, my to odneseme. V NHL kvůli tomu vyplácejí ze smluv větší hvězdy. Já z toho žádnou tragédii nedělám a jsem rád, že jsem konečně doma.

To bude asi příjemná změna, že v záři nebudete muset na deset měsíců odletět daleko do Ameriky, že?
Přesně tak. Cestování je v Americe opravdu moc a já tam byl šestnáct let. Kdo chce nakonec zůstat doma, jednou ho to doběhne. Já se cítím doma v Česku, já mám rád svůj dům i zahradu. I to byl jeden z důvodů, které hrály roli, když jsem se vracel z NHL. V Americe jsem zbytek života strávit nechtěl.

Třinec má velké ambice. Postavil arénu a teď chce titul. Je to tady třeba v kabině hodně znát?
Je to znát. Posledních pár let se tady snaží vedení vytvořit nejlepší podmínky a přitáhnout sem ty nejlepší hráče, teď to vrcholí. V Třinci chtějí výsledky a u mě i tohle rozhodovalo. Kdyby hrál Třinec o záchranu, nešel bych sem. Je to pro mě výzva tím, že chceme minimálně do finále. Cíl je tady každý rok stejný a od posledního titulu je to už tři sezony.

Skončili tady ale zkušení hráči. Letos odešel Radek Bonk, Jan Peterek či Martin Růžička. Vy prý teď máte být tou osobností, která je nahradí a budete ikonou klubu. Jste na to připraven?
Odešla nám spousta zkušeností a gólů. Ještě si vezměte Vojtu Poláka nebo Davida Květoně, to je strašně moc gólů. Já budu starší hráč, který na sebe bude přebírat zodpovědnost a s tím jsem počítal, tahle role se mi líbí. Budeme ale muset hrát ze zajištěné obrany, dodržovat pokyny a výsledky se dostaví.

Myslíte že Třinec přišel o útočnou kvalitu?
Myslím, že jo. Hádal bych, že na konci sezony to v kolonce vstřelených gólů bude znát. Ale jestli bude více týmových bodů, bude to lepší. Prostě musíme vyhrávat, hrát týmově a nehonit si hattricky a vlastní body. Kvalita tady je, takže se to časem projeví.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz

reklama