reklama

Pod dohledem legend a kanadského kouče. Slováci hledají novou herní tvář, v Německu zaujali

Šestašedesátiletý trenér Craig Ramsay se připravuje se slovenskou reprezentací na olympiádu v Koreji. Na Německém poháru jeho mužstvo zaujalo a obsadilo druhou příčku. Šestašedesátiletý trenér Craig Ramsay se připravuje se slovenskou reprezentací na olympiádu v Koreji. Na Německém poháru jeho mužstvo zaujalo a obsadilo druhou příčku. autor: Lukáš Filipec
Slovenští hokejisté odehráli o víkendu tři utkání Německého poháru a z úst trenérského týmu slyšeli slova chvály. Slováci zdolali Američany (2:1), přehráli Němce (3:0) a až v boji o první místo podlehli rezervnímu mužstvu Ruska (2:4). Kanadský trenér Craig Ramsay se snaží týmu naordinovat nový herní systém, spolu s ním se okolo reprezentace pohybují členové zlaté generace Šatan, Lašák a dosud také Handzuš.

Praha - Zatímco čeští fanoušci upínali v minulém týdnu zrak do Skandinávie, slovenští hokejisté hráli v Augsburgu o Německý pohár. Mužstvo hledá pod kanadským trenérem Craigem Ramsaym novou tvář, z pozice generálního manažera na vše dohlíží Miroslav Šatan, brankáře vede Ján Lašák a Ramsaymu pomáhal i Michal Handzuš coby asistent.

Takhle ne. Češi na Karjale zklamali, musí zlepšit všechny herní stránky. Zbytek Evropy uniká Takhle ne. Češi na Karjale zklamali, musí zlepšit všechny herní stránky. Zbytek Evropy uniká Čtěte zde

Handzuš pomohl, ale do Koreje nepoletí

Generální manažer Šatan přemluvil bývalého parťáka z národního týmu ke spolupráci, ale do Pchjongčchangu se Handzuš nejspíš nevydá. "Musím na operaci se zápěstím, mám s ním chronické problémy. Další zákrok je nevyhnutelný," řekl deníku Šport. Po operaci se navíc s rodinou chystá do Ameriky, a tak bude v době olympiády v časové tísni.

Po návratu ze zámoří hrál vítěz Stanley Cupu z roku 2013 doma v Banské Bystrici, ale ve 40 letech je po roce bez hokeje návrat hodně nejistý. "Hlava by chtěla, tělo říká ne," prohlásil Handzuš. Na Slovensku sleduje extraligu a doporučuje trenérovi Ramsaymu hráče. "Mám ze soutěže dobrý pocit, zápasy nabízí hodně šancí a pěkné akce."

Handzuš nabídl v rozhovoru pro Šport dokonce zajímavé srovnání s českou extraligou. "Češi mají lepší zázemí, ale u nás se hraje rychlý a modernější hokej. Slovenská extraliga by měla fungovat jako přestupní stanice, odkud budou hráči odcházet výše," uvedl. Na turnaji v Německu hrálo osm hráčů ze Slovenska, o čtyři více z české extraligy.

Klepiš by mohl ve 33 letech poprvé startovat na olympiádě. Oproti mladším nezaostávám, řekl Klepiš by mohl ve 33 letech poprvé startovat na olympiádě. Oproti mladším nezaostávám, řekl Čtěte zde

Ještě před odjezdem do Německa stihl Handzuš doma v župních volbách pomoct porazit neonacistu Mariána Kotlebu. V Banskobystrické župě se podílel na kampani Jána Lutnera. "Pomohl jsem finančně, na konci kampaně jsem se na akcích bavil s voliči. Pokračovat v politice nebudu, jen jsem pomohl dobré věci," vysvětlil mistr světa z roku 2002.

Hráči musí dostat do krve nový systém

O kanadském odborníkovi Craigu Ramsaym hovořil Handzuš s uznáním. "V NHL dlouho trénoval, ale i hrál. Co říká, má hlavu a patu, hokeji rozumí," ujistil Handzuš. Bývalý trenér Philadelphie a Atlanty se snaží slovenské hře vtisknout novou tvář. "Nezbavovat se puku, nehrát bojácně. Je lepší puk mít než ho nahánět. To musí hráči dostat do krve."

O takovou hru se Slováci na posledním MS podle Handzuše pokoušeli marně. "Chlapci měli na MS pasáže, kdy kotouč dobře drželi, ale nedokázali být konzistentní a hrát tak po celý zápas," všiml si Handzuš. Poté, co Slováci v Kolíně skoro spadli z elitní skupiny, skončil trenér Zdeno Cíger a generální manažer Róbert Švehla.

Odpovědnost převzali Ramsay se Šatanem a ten byl s výkonem hráčů v Německu spokojen. "Kluci bojovali o každý puk, rvali se o reprezentační dres. Takhle si to představujeme," liboval si bývalý vynikající útočník. "Taktické procesy se zapracovávají do hry déle, ale změna systému už byla patrná," těšilo Šatana.

V Augsburgu hrála polovina olympioniků

Slováci hráli v Německu se šesti nováčky a podobně jako Češi dali trenéři některým osvědčeným reprezentantům volno. "Nešlo nám ani tolik o výsledek, chtěli jsme si prověřit hráče, kteří zatím neměli šanci o národní tým bojovat," řekl Šatan. Ze Slovanu například přijeli jen mladíci Hecl a Sádecký, nehráli Meszároš, Viedenský nebo Sersen.

Ve Finsku je hvězda, na šanci v reprezentaci čeká. Svět se neboří, říká trpělivý "rapper" Hrachovina Ve Finsku je hvězda, na šanci v reprezentaci čeká. Svět se neboří, říká trpělivý "rapper" Hrachovina Čtěte zde

V záloze zůstává Libor Hudáček ve Švédsku nebo Záborský ve Finsku. V Třinci působí stálice posledních let a kapitán z nešťastného MS Dravecký, místo nějž šéfoval týmu v Augsburgu Ölvecký z Trenčína. "Změny budou, ale z větší části zůstane mužstvo pohromadě. Myslím, že v Německu byla asi polovina olympioniků," odhadl Šatan.

Lašák má příjemně zamotanou hlavu

Kdo toho zatím tolik odhadovat nemůže, je trenér brankářů Ján Lašák. Slováci si v Německu potvrdili, že post gólmana je jejich nejsilnější stránkou. "Mám v hlavě ještě větší zmatek než před turnajem," usmíval se bývalý brankář Liberce. Na Německém poháru se postupně představili Ján Laco, debutant Patrik Rybár a Marek Čiliak.

"Všichni podali skvělý výkon, nejtěžší to měl Čiliak v neděli proti Rusům," chválil Lašák. Laco v prvním utkání inkasoval od Američanů jen jednou, Rybár vynuloval Němce. Na olympiádu navíc zdaleka nemyslí jen tito tři. V Čerepovci chytá Július Hudáček, v Liberci našel nové angažmá Janus a v Olomouci září Konrád. Skutečně nelehký výběr.

Někoho ze zmíněných možná Slováci otestují v prosinci na turnaji v norském Hamaru. Tam se střetnou s domácí reprezentací, Francií a opět s ruským béčkem. Na olympiádě si Ramsayho parta ve skupině zahraje s Ruskem, Slovinskem a USA.

Podruhé narozený Wolski, favorit draftu nebo půlka Petrohradu. Začíná boj o letenky do Koreje Podruhé narozený Wolski, favorit draftu nebo půlka Petrohradu. Začíná boj o letenky do Koreje Prohlédněte zde
reklama