reklama

Slováci startují s převratným pravidlem, extraliga na něj musí počkat. Na stadionech chybí technika

Na základě stížností trenéra se v extralize nejspíš ještě pár let video zkoumat nebude. Na stadionech k zavedení coach challenge chybí technika (ilustrační foto). Na základě stížností trenéra se v extralize nejspíš ještě pár let video zkoumat nebude. Na stadionech k zavedení coach challenge chybí technika (ilustrační foto). autor: Lukáš Caha
Sporný verdikt, trenér zvedá ruku. Rozhodčí si u trestoměřičů na iPadu přehraje zpětně video a na jeho základě následně gól soupeře odvolá. Podobné obrázky jsou v nejlepších hokejových ligách světa poměrně časté, oblíbené pravidlo coach challenge zavedla jako první NHL a postupně se šíří i do elitních evropských soutěží. Od nové sezony jej budou aplikovat dokonce i Slováci. Česká extraliga na něj bude muset čekat. Odhadem zhruba dva roky.

Praha - Kvalitativně kritizovaná slovenská extraliga se do toho přes léto pořádně obula. Spunktovala obnovení Utkání hvězd a do nové sezony láká fanoušky na ještě jednu převratnou novinku: Zavedení coach challenge.

Hokejové Utkání hvězd se vrací ve velkém stylu. I když na něm hvězdy budou chybět Hokejové Utkání hvězd se vrací ve velkém stylu. I když na něm hvězdy budou chybět Čtěte zde

Oblíbené pravidlo pocházející z NHL umožňuje trenérům v průběhu zápasu nechat přezkoumat spornou situaci předcházející gólu, který následně rozhodčí mohou odvolat. Aby to nebylo jen tak, v případě, že se trenéři s úsudkem o porušení některého z pravidel mýlí, gól platí a jejich tým přijde o oddechový čas.

Kdy tahle video revoluce dorazí i do české extraligy

To ještě chvíli potrvá. Nejoptimističtější odhad mluví o jednom roce, ředitel extraligy Josef Řezníček počítá střídměji se dvěma lety.

"Nevím, jak se to Slovákům povedlo. Jediná možnost je zavést odpovídající techniku. My se (v Česku) pereme v současné době se standardním videosystémem, který ještě není odsouhlasený. Až budou mít všechny kluby stejnou videotechniku, můžeme se bavit o tom, zda každý klub přidá dvě kamery na modré čáry," říká Řezníček.

Extraliga: Program, výsledky, tabulky Extraliga: Program, výsledky, tabulky Prohlédněte zde

"Využívat challenge okolo brankoviště z našeho pohledu nemá smysl. Jestli do toho jít, tak i v případě sporných situací na modré čáře. Na to je třeba televizní technika. A já si nejsem jistý, jestli Slováci nedělají challenge jenom u brankoviště," přemýšlí Řezníček.

Že budou Slováci zkoumat jen některé situace, ostatně sami potvrdili.

Slova Řezníčka se dají interpretovat jednoduše: Jediným důvodem, proč v Česku pravidlo zavedeno není a nějakou dobu ještě nebude, je technické vybavení. Ne všechny stadiony v Česku nabízí stejné možnosti pro videorozhodčí zkoumající základní pohled na branku shora, natož aby mohly zabezpečit bezchybný provoz mnohem složitějšího systému challenge.

Ten se zatím jeví nereálně i kvůli tomu, že třeba v Olomouci dosud nemají ani multifunkční kostku nebo LED panel. A bez nich tedy ani odpovídající počet kamer na stadionu nutný pro zavedení challenge.  

V NHL má za sebou pravidlo dvě úspěšné sezony. Mezi trenéry je oblíbené, na jeho základě už bylo odvoláno několik branek. Často ale trenéři neuspěli, narazil i Josef Jandač v úvodním utkání české reprezentace na Světovém poháru v Kanadě.

A čas od času se také stane, že pravidlo rozproudí kolem rozhodnutí rozhodčích ještě větší emoce. Naposledy například v prvním finále letošního Stanley Cupu, ve kterém nebyl zpětně uznán gól Nashvillu kvůli ofsajdu, jenž žádná z kamer coach challenge nedokázala potvrdit ani vyvrátit. Predators tehdy přišli o gól a zámořská média situaci řešila několik dní. Podívat se na moment můžete i v tomto videu:

Subban neuznaný gól YouTube

NHL v souvislosti s tím přemýšlela o tom, že tým který v případě ofsajdu s coach challenge neuspěje, bude potrestán dvouminutovým trestem. Aby pravidlo nutilo trenéry využít ho jen v případě, že si jsou stoprocentně jistí. K zavedení této změny ale nakonec nedošlo. 

Nicméně i to je důkaz, že je k jeho bezkonfliknímu fungování potřeba skutečně kvalitní technika. I proto česká extraliga začne dnešní pětadvacátou sezonu bez něj.

reklama