reklama

Rusové jsou mistry světa! Neměli na ně ani Finové

FOTO "Nechtěný" Znarok hrdinou ruských mistrů světa Prohlédněte si fotografie z finále hokejového MS v Minsku, které rozhodlo tom, že se mistry světa pro rok 2014 stali hráči Ruska. Foto: Reuters
Rusko porazilo ve finále Finsko 5:2 a po dvou letech opět vyhráli mistrovství světa.

Minsk - Hokejisté Ruska prokázali, že jsou jednoznačnými vladci letošního mistrovství světa, také v jeho finále.

Svou stoprocentní bilanci bez ztráty kytičky potvrdili i proti Finsku, které porazili 5:2. Na světový trůn se vracejí po dvou letech.

Seveřanům se přitom podařilo jít zkraje druhé třetiny do vedení 2:1, ovšem Rusové díky skvělým přesilovkám výsledek otočili.

Finové v druhé třetině vedli

Sborná začala i díky přesilovým hrám velmi aktivně. Širokova a Tichonova ovšem vychytal Rinne. Na druhé straně pak zahrozil Palola, ale i ruský gólman dobře zakročil.

Další přesilovku už ovšem Rusové využili. Širokov se z kruhu trefil přesně. To ale jako by nabudilo tým Suomi a hnal se za vyrovnáním. Kontiola, Hietanen a Haula ještě neuspěli, ale tři sekundy před koncem procedil puk skrz betony Bobrovského Pakarinen.

Zlepšená hra pomohla Finsku i do vedení. V 27. minutě se podruhé prosadil Palola, jenž pohotově dorazil Jormakkův pokus, který ruský brankář jen vyrazil. Sborné se ale podařilo rychle odpovědět, už o 43 sekund později vyrovnal Ovečkin.

Následně byli navíc vyloučeni Immonen a Kontiola a Rusko hrálo více než minutu v pěti proti třem. A na konci se mu podařilo výhodu využít, Rinneho potřetí překonal Malkin.

Tichonov nakonec pečetil výhru

I další branku vstřelili Rusové v početní výhodě. Faul Tomiho Sallinena potrestal Zaripov, který se asistencemi podílel na předešlých dvou přesilovkových brankách svého týmu.

Finové se snažili ještě snížit, Lehterä byl před Bobrovským úplně sám a dvakrát se snažil přehodit jeho beton. Místo toho se měnilo skóre na druhé straně.

Přišel totiž další finský faul a gól soupeře v početní výhodě, Tichonov šikovnou tečí definitivně rozhodl o výhře Ruska. Kouč Erkka Westerlund se tak s finskou reprezentací rozloučil stříbrnou porážkou.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku - finále:

Rusko - Finsko 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 11. Širokov (Zaripov), 28. Ovečkin (Šipačov), 36. Malkin (Zaripov), 45. Zaripov (Širokov), 56. Tichonov (Kutuzov, Kuljomin)) - 20. Pakarinen (Lehterä), 27. Palola (Jormakka, Lehterä). Rozhodčí: Kaval (USA), Brüggemann - Schrader (oba Něm.), Carlson (Kan.). Vyloučení: 6:9, navíc Salomäki (Fin.) 10 min. Využití: 4:1. Diváci: 15.112 (vyprodáno).

Rusko: Bobrovskij - Denisov, Čudinov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov, Zubarev - Plotnikov, Šipačov, Ovečkin - Tichonov, Malkin, Kuljomin - Anisimov, Širokov, Zaripov - Kalinin, Burmistrov, Dadonov. Trenér: Harijs Vitolinš.

Finsko: Rinne - Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Ohtamaa, Lajunen, Kivistö, Marttinen - Pakarinen, Kontiola, Lehterä - Komarov, O. Jokinen, Haula - Palola, Immonen, Jormakka - Huhtala, Salomäki, T. Sallinen - J. Sallinen. Trenér: Erkka Westerlund.

reklama