reklama

Růžička: Necítím se jako spasitel, jdu s hlavou na špalek

Vladimír Růžička. Pravděpodobně staronový kouč české hokejové reprezentace. Vladimír Růžička. Pravděpodobně staronový kouč české hokejové reprezentace. autor: CPA
Hokejového trenéra Vladimíra Růžičku těší zájem o jeho služby u české reprezentace.

Praha - Hokejového trenéra Vladimíra Růžičku těší zájem o jeho služby u české reprezentace. Pokud ze Slavii k národnímu mužstvu zamíří, nebude se cítit jako spasitel.

Kouč mistrů světa z let 2005 a 2010 je připravený na to, že případný neúspěch padá na hlavu trenéra. Podle něj musí český hokej hlavně urychleně řešit problémy s výchovou talentů.

Růžičku těší důvěru veřejnosti. "Každý mi to teď říká, když mě potká. Nikdo nedostává takovou nabídku každý den. Vím, co mě čeká. Jdu s hlavou na špalek. Když je úspěch, tak super, když není, tak je to vždycky na hlavě trenéra," řekl Růžička novinářům.

S tlakem počítá, národ chce medaile

"Není to daný, že tam vleze Růžička a najednou to půjde. Můžu být bez medaile a pro náš hokej je to zkrátka neúspěch. Když k tomu jdete, tak tlak vždycky je. Když jdou jiní sportovci do boje o medaili, tak je vidět, že jsou takoví i uvolněnější. U hokeje národ medaili čeká," uvedl.

Dosavadní kouč Alois Hadamczik kvůli tlaku a kritice médií odstoupil, "Taky jsem si to prožil v Bernu (MS 2009) a ve Vancouveru (OH 2010). U nás lidi hokej strašně bere a trenér do toho musí jít. Je to vždycky složitý a těžký. Hrana úspěchu a neúspěchu je vždycky je dost úzká," prohlásil kouč, který dovedl Česko v letech 2005 a 2010 k titulu na mistrovství světa.

Nabídky jít k reprezentaci si Růžička váží

"Buď máte to štěstí, spadne to tam a zvládnete to, nebo to nedopadne. Z toho je pak vždycky hodně debat. Fanoušci jsou nespokojení. Beru to tak, že je to složitý. Na druhou stranu je z toho vidět, jak je hokej u nás strašně populární," řekl Růžička, který jako hráč získal titul mistra světa v roce 1985 a zlatou medaili na olympijských hrách v Naganu 1998.

Nabídky u reprezentace si váží. "Když neberu rok, co se to stalo Ivanovi (Hlinkovi) a dělal jsem takový záskok, tak jsem dostal nabídku jednou," řekl Růžička, který v roce 2004 převzal tým po tragické smrti Hlinky a dovedl jej do semifinále Světového poháru a k titulu na MS ve Vídni.

V letech 2005 až 2008 vedl reprezentaci Hadamczik, pak zase dva roky Růžička a následoval Hadamczikův návrat. "Myslím, že máme hodně dobrých trenérů a je taky čas na to, aby to nebylo jen o dvou lidech."

Je ochoten podepsat do MS v Praze

Růžička je ochoten uzavřít krátkodobou smlouvu do domácího MS v Praze a Ostravě 2015 a další působení řešit podle hodnocení. "Dlouhodobou smlouvu bych nechtěl. Už to nejde se připravovat jako v 80. letech, kdy hráči hráli tady, měli kostru mužstva a bylo to jednodušší. Dneska jsou hráči vytížení, zranění a nechtějí je třeba z KHL uvolnit," uvedl Růžička.

Má představu i o svých spolupracovnících, i když je podle něj předčasné o tom mluvit. Při Růžičkově působení u národního týmu byl jeho asistentem Ondřej Weissmann, s kterým je nyní ve Slavii. "Ondra určitě, vždycky tam byl se mnou. Ještě bych uvažoval o dalších lidech, ale nechci se tím zabývat," řekl s tím, že se soustředí se Slavií na boj o play off.

V této sezoně chce práci ve Slavii dokončit, ale nástup k reprezentaci by následně znamenal jeho konec na lavičce prvního týmu červenobílých. "Chtěl bych mít na práci v reprezentaci klid. Nemůžu být na střídačce (Slavie) 50 nebo 30 let. Chtěl bych setrvat hlavně u mládeže, abychom vychovávali hráče. Je to důležitá věc, je jich strašně málo," řekl.

Problém českého hokeje je v úbytku talentů

V úbytku talentů vidí Růžička velký problém českého hokeje. "Je tu Tomáš Hertl, ale my bychom takových hráčů potřebovali za rok další dva tři. Také obránce. Je to o podmínkách. Hokej je dražší sport. Na náborech hráčů není tolik dětí jako dřív. Bylo jich 70 nebo 80, v poslední době je to poměrně míň. Sportů je dost, rozptýlí se," uvedl Růžička.

Podle něj by se měli bývalí úspěšní hráči v práci s mládeží spojit. "Měli by dát všichni hlavy dohromady. Fanoušek nám to nemůže odpustit, že se jezdí z nějaké akce bez medaile. Ale na rovinu si musíme říct, že situace u nás s hokejem je složitější. Z dvacítky jsme přivezli medaili naposledy před deseti lety. Hodiny už bijou dvanáct," dodal Růžička.

reklama