reklama

Růžička před klíčovou bitvou: Nesmíme si hrát na špílmachry

Vladimír Růžička. Vladimír Růžička. autor: ČTK
Američané to mydlí, tak to Češi budou muset mydlit taky. Češi přijeli do Minsku pro hokejovou medaili. Na tom nic nemění ani mizerné výsledky v základní skupině.

Minsk (od našeho zpravodaje) – Trenér Vladimír Růžička dal v úterý v noci hráčům pořádnou čočku. Důrazně jim řekl, že v Minsku nejsou na výletě, ale přijeli sem pro medaili. O tom, jestli si o ní o víkendu zahrají, rozhodne jeden jediný zápas.

Dnes v 15:00 rozehrají čtvrtfinále s Amerikou – online reportáž čtěte ZDE.

"Všichni si musí taky uvědomit, že si tady nemůžeme hrát na špílmachry. Jardu Jágra to štve, ale u těch mladých mi to chybí. Přijde mi, že si sem někteří přijeli na výlet. To jsem jim taky včera vysvětlil, protože hokej je o tom, že se prohrát může, ale z ledu se musí lézt po čtyřech," prohlásil den před zápasem Růžička.

A co tedy hráčům z úterý na středu po zpackaném utkání s Francií konkrétně vyčetl?

"Přes Ameriku musíme jít dál"

"To nechci rozebírat, ale nechtěl jsem je nechat vychladnout. Proto jsme to udělali hned v noci po zápase. My si tady furt něco vyprávíme a pak je to jinak. Taky jsem hráčům řekl, proč tady jsou. Cíle jsme měli jasně dané, takže se teď potřebujeme dostat dál," řekl Růžička.

První třetina, kterou hokejisté s Francií v závěru základní skupiny prohráli 1:3, pro něj prý nebyla facka. Byla to rána.

Obránce Ondřej Němec poté řekl, že noční monolog Vladimíra Růžičky stal za to. "Dostali jsme seřváno. Vyslechli jsme si to. Ale vyslechli jsme si pravdu. Někdo už nám musel otevřít oči," řekl. Celý rozhovor s ním čtěte ZDE.

Češi před šampionátem vyhlásili jednoznačný cíl přivézt domů medaili. A na tom nechtějí nic měnit ani po slabé základní skupině, ve které dokázali za tři body porazit jen Norsko a Itálii.

"Vymýšlíme a hrajeme divný hokej"

Před zápasem s Amerikou chtějí obraz hry i výsledky změnit. A tak i Růžička udělal vše jinak. Kompletně zpřeházel útoky (více o novém složení formací, kdy budou v prvním útoku s Jágrem Novotný a Červenka, čtěte ZDE) a změnil také týmový režim.

Středeční trénink byl dobrovolný, hráči musí dorazit až na dnešní ranní rozbruslení.

"Chci, aby si hráči odpočinuli a někteří úplně zapomněli na hokej," řekl Růžička, co ho k takovému rozhodnutí vedlo. "Třeba ani nechtějí na zimák, jsou tam dennodenně. Dostali i jiné jídlo – nějaká jiná kuřata," dodal.

"Hlavně si ale stojím za tím, že musíme zjednodušit hru a ne hrát pořád komplikovaně. Většina mužstev hraje jednoduchý hokej na jednu dvě nahrávky a pak všechno rvou do brány. My furt vymýšlíme a hrajeme náš divný hokej," myslí si.

Amerika má velké obránce

"Čeká nás strašně těžký zápas. Amerika hraje výborně. Strašně dobře bruslí, jejich obránci jsou velcí a bude to o osobní statečnosti. Taky nesmíme faulovat. Zatím děláme fauly, protože s hokejkami šavlujeme jako s nějakýma šavlovačkama."

"Mají vynikající forčeking, napadají dvěma hráči a třetí třetí to vždycky zavírá na stranu, kam jde kotouč. Jsou hodně nepříjemní a naši obránci se na to musí připravit. Jednou koukne do ledu a bude mít kopyta na lampách nahoře. Ti to mydlí. Víme, do čeho jdeme a musíme to mydlit taky."

Pravděpodobná sestava Česka:

Salák - Němec, Vitásek, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář - Jágr, Novotný, Červenka - Hertl, Sobotka, Klepiš - Zaťovič, Hudler, Sekáč - Vondrka, Jan Kovář, Rolinek.

reklama