reklama

Jágr bude proti Američanům hrát s Červenkou a Novotným

Jaromír Jágr Jaromír Jágr autor: Reuters
Český tým půjde do čtvrtfinále s obměněnou sestavou, hledání ideální sestavy tak i po sedmi zápasech ve skupině pokračuje.

Minsk - Čeští hokejisté mají po tuhém boji v základní skupině na mistrovství světa v Minsku před sebou důležité krok k naplnění medailového cíle. Svěřencům Vladimíra Růžičky stojí ve čtvrtfinále v cestě Spojené státy americké, které nepustily mezi nejlepší čtveřici na únorových olympijských hrách v Soči výběr jeho předchůdce Aloise Hadamczika.

Český tým půjde do boje s obměněnou sestavou, hledání ideální sestavy tak i po sedmi zápasech ve skupině pokračuje. V prvním útoku s Jaromírem Jágrem nastoupí v centru Jiří Novotný a vlevo Roman Červenka. V druhém útoku se představí Tomáš Hertl, Vladimír Sobotka a Jakub Klepiš, třetí vytvoří Martin Zaťovič, Jiří Hudler a Jiří Sekáč.

"Ve čtvrté chci, aby spolu hráli Tomáš Rolinek s Honzou Kovářem. Ta lajna hrála velice dobře. Napravo bude Michal Vondrka. Uvidíme, jak dopíšeme soupisku, možná by se svlékal Martin Růžička," uvedl Růžička, který se stále rozhoduje, zda poslední místo na soupisce doplní kanonýr Martin Růžička, či obránce Lukáš Kovář.

"Do složení obranných dvojic už nechceme zasahovat. Sestava se pořád obměňuje a pořád to není ono. V prvním útoku sázím na to, že spolu Jarda s Romanem dlouho nehráli a věřím, že budou mít obrovskou motivaci a chuť si spolu zahrát," řekl Růžička.

Američané mají nejmladší tým na turnaji

Po úterním vydřeném vítězství nad Francií 5:4 v prodloužení měl ještě na hotelu ostrou debatu s hráči o stylu hry. "Nemůžeme to hrát tak komplikovaně. Většina mužstev hraje jednoduchý hokej na jednu dvě nahrávky a všechno cpou do brány. My furt vymýšlíme," prohlásil kouč.

Proti USA nepůjde o odvetu za Soči, protože týmy jsou na šampionátu v Bělorusku úplně odlišné. Američané nemají v Minsku žádného hokejistu z OH. V českém celku byli u porážky 2:5 na ledě jen útočníci Jaromír Jágr, Roman Červenka a v druhé části zápasu i brankář Alexander Salák. Ve výběru byli ještě gólman Jakub Kovář a útočník Jiří Novotný.

Američané mají s průměrem 24 let vůbec nejmladší tým na turnaji. Nejostřílenějším hráčem je čtyřicetiletý gólman Tim Thomas, který po úspěšných letech v Bostonu vynechal jednu sezonu a po návratu chytal za Floridu a Dallas. Nejproduktivnějším hráčem USA v Minsku je s deseti body dvacetiletý Johnny Gaudreau, který působil na Boston College a na kontě má jediný zápas v NHL za Calgary.

"Mají vynikající forčeking, napadají dvěma hráči a třetí to vždycky zavírá na stranu, kam jde kotouč. Jsou hodně nepříjemní a naši obránci se na to musí připravit. Hlavně nesmíme dělat fauly, máme každý zápas osm vyloučených," uvedl Růžička.

Utkání začne ve čtvrtek v 15:00 SELČ, přímým přenosem jej vysílá ČT Sport (textový online zde). Vítěz se v sobotu střetne s úspěšnějším ze souboje mezi Kanadou a Finskem.

Pravděpodobná sestava ČR: Salák - Němec, Vitásek, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář II - Jágr, Novotný, Červenka - Hertl, Sobotka, Klepiš - Zaťovič, Hudler, Sekáč - Vondrka, Jan Kovář, Rolinek.

reklama