VIDEO Senzace desetiletí! Rusové na MS vyhořeli s Francií

9. 5. 2013 17:14
Rusové v den jednoho ze svých nejvýznamnějších státních svátků prohráli na MS s podceňovanou Francií.
Podívejte se na branky z utkání Francie - Rusko, které skončilo šokující prohrou Sborné. | Video: www.youtube.com

Helsinky - Senzace desetiletí! Podceňovaní hokejisté Francie na světovém šampionátu porazili obhájce titulu Rusy 2:1! Sborná vyhořela v den jednoho ze svých nejvýznamnějších státních svátků, tedy paradoxně na Den vítězství a nečekaně ukončila sérii třinácti výher na světových šampionátech.

Jeden z největších favoritů mistrovství sice vedl po brance Alexandra Perežogina, Francouzi ovšem skóre otočili díky trefám Damiena Fleuryho a Antoina Roussela. Všechny branky padly ve druhé třetině.

Po závěrečné siréně hráči francouzského národního týmu naskákali na led, jakoby právě vyhráli celý šampionát. Jejich radost byla oprávněná. Kromě historického vítězství totiž oživili naděje na postup do čtvrtfinále. Rusové naopak poprvé na turnaji prohráli a zkomplikovali si boj o první místo v helsinské skupině.

Rusové začali vlažně a prohrávali na střely

Francouzi byli zpočátku překvapivě aktivnějším týmem a několikrát vyzkoušeli Košečkina, který se jako třetí gólman na turnaji postavil do ruského brankoviště. Brzkou přesilovku při vyloučení Denisova ovšem nevyužili. Stejně dopadl na druhé straně i soupeř, který působil hodně ospalým dojmem. Úvodní třetinu dokonce prohráli Rusové na střely 6:7.

V první polovině druhé dějství to vypadalo, že se zápas začíná vyvíjet očekávaným směrem, jenže gólman Hardy stále držel čisté konto. A uhájil ho i v situaci, kdy Hecquefeuille zahákoval unikajícího Radulova a sudí nařídili trestné střílení. Radulov zkusil zakončení bekhendovým blafákem, puk však skončil v Hardyho lapačce.

Uběhlo pouhých 15 vteřin a sborná šla v končící 27. minutě přece jen do vedení záslouhou Pěrežogina. Zvýšit mohl vzápětí Mozjakin, jenže neuspěl a jako by tím předznamenal velký pád favorita. V polovině zápasu napřáhl od hrazení Fleury a propálil Košečkina.

Radulov selhal v šanci pár vteřin před koncem

Hardy vzápětí vychytal ostrostřelce Kovalčuka a ve 35. minutě ho zachránila po Pěrežoginově lehkém nahození tyč. O chvilku později už přišla velká chvíle dalšího dnešního hrdiny ve francouzském dresu - Roussel získal puk u mantinelu, namířil si to k brance a poslal tým do vedení. Ještě před druhou přestávkou mohl smazat náskok Petrov, Hardy byl ovšem znovu proti.

Rusové sice vyhráli třetí třetinu na střely 11:5, jenže do optimálního tempa už se nedostali a se skóre nepohnuli. Naopak zvýšit mohl Raux. V závěru se proti Hardymu neprosadil Soin a při závěrečné power play ani Radulov.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina B (Helsinky):

Rusko - Francie 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Pěrežogin (Popov, Bělov) - 30. Fleury (Bellemare, Hecquefeuille), 37. Roussel. Rozhodčí: Fraňo (ČR), Rantala (Fin.) - Hunnius (Něm.), Morrison (USA). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 3173.

Rusko: Košečkin - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Francie: Hardy - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Guttig, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Bozon, Raux, Bertrand - Ritz. Trenér: Dave Henderson.

1. Rusko 4 3 0 0 1 16:6 9
2. USA 4 3 0 0 1 16:10 9
3. Finsko 4 2 1 0 1 10:8 8
4. Slovensko 3 2 0 0 1 9:6 6
5. Francie 4 2 0 0 2 8:11 6
6. Německo 4 1 0 1 2 8:11 4