reklama

Král potvrdil, že u dvacítky chce Petra. MS bylo neúspěšné

Tomáš Král Tomáš Král autor: CPA Eduard Erben
Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje na svém dnešním jednání potvrdil, že za nástupce trenéra reprezentace do 20 let Miroslava Přerosta chce Jakuba Petra.

Praha - Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje na svém dnešním jednání potvrdil, že za nástupce trenéra reprezentace do 20 let Miroslava Přerosta chce Jakuba Petra.

V této souvislosti oslovil nejen jej, ale i zástupce extraligových Vítkovic, kde Petr působí na pozici asistenta trenéra prvního týmu. Mistrovství světa v Torontu a Montrealu podle zástupců svazu skončilo po vyřazení ve čtvrtfinále neúspěchem.

"Nástupcem by se měl stát Jakub Petr, nabízí se to logicky, že přejde se svou kategorií. Došlo k určitě komplikaci, protože se stal trenérem ve Vítkovicích, požádali jsme (člena představenstva) Aleše Pavlíka, aby situaci probral. Musí si klub s trenérem říct, jestli by to bylo možné spojit a za jakých podmínek," řekl na tiskové konferenci v Praze prezident svazu Tomáš Král.

Podle něj je spíše nereálné, aby kouč při působení u dvacítky zůstal i asistentem v extralize. Petr loni získal s výběrem do 18 let na MS stříbro.výběrem do 18 let na MS stříbro.

Rezignace byla v plánu už před MS

Přerost, na něhož se letos po vyřazení ve čtvrtfinále se Slovenskem snesla kritika, měl v plánu u týmu skončit už dopředu bez ohledu na výsledek turnaje a věnovat se dál na svazu projektu akademií.

"Nejednalo se o rezignaci po mistrovství světa, ale dohodnutý krok už předem. Za výsledek přijímám zodpovědnost. Kvalita hráčů byla vysoká, ale v zarputilosti a úsilí to nebylo jako minulé roky," prohlásil Přerost.

Česká dvacítka byla naposledy mezi nejlepšími čtyřmi celky v roce 2005 při zisku bronzu na šampionátu v USA, ale letos měla vyšší ambice než v minulých letech.

"Výkonný výbor konstatoval, že mistrovství světa skončilo neúspěchem. Od toho týmu jsme čekali lepší výsledek. Tím spíše, že po dlouhé době bylo obecně objektivně nabyto dojmu, že máme tým, který se může o výrazně lepší umístění ucházet," prohlásil Král.

Závěry nedělal jen z toho, že Češi vypadli ve čtvrtfinále se Slovenskem. "Mistrovství světa jsme celkově dobře neodehráli. Kromě zápasu s Ruskem nebyl výkon, jak jsme si přáli a chtěli. Odpovědnost je jasná. Mírovi Přerostovi jsme poděkovali za práci, kterou odvedl. Vím, jak jsme začínali před šesti lety s Mírou na koleni a začali budovat sportovní úsek a následně působení u dvacítky. Byla to tehdy horká židle, oslovili jsme další trenéry a nikdo na to nikdy nereflektoval," doplnil Král.

K osmnáctce má nakročeno Reichel

Podle Krále je pozitivum, že tým má perspektivu i na další mistrovství světa dvacítek. "Všichni víme, že jsme byli na mistrovství světa s nejmladším týmem. Deset hráčů plus další tři čtyři, kteří nebyli v týmu, budou hrát ještě minimálně další rok a většina ještě dva roky," konstatoval Král.

V případě, že by tým převzal kouč loni stříbrné osmnáctky ze světového šampionátu ve Finsku Petr, nastane i plánovaný posun v mládežnických týmech. "Tam se rýsuje Robert Reichel," podotkl Král k přesunu kouče od sedmnáctky k osmnáctce.

Král bránil kouče před Zachou starším

Krále zarazila v souvislosti s působením dvacítky na MS především kritika Pavla Zachy staršího, otce sedmnáctiletého člena týmu. "Nevím moc, co bych říkal. Jsme dehonestováni a uráženi člověkem, kterého neznáme, velmi slušně jsme se bavili. Začal někde na Moravě, pak Třebíč, Brno, Liberec a v reprezentaci 16, 17 a 18 jenom samý konflikt," prohlásil Král.

Prezident svazu se bránil jeho výrokům napadajícím Přerosta za způsob nominace a další fungování týmu na šampionátu. Proti Zachovým slovům se postavili i někteří hráči. "Nás třeba stálo peníze, aby se mohli tady hráči ze zámoří ukázat. Pavel Zacha se od loňského mistrovství světa osmnáctek omluvil ze všech reprezentačních akcí. Za tři dny si tady vybojoval účast. Kdybychom sem hráče ze zámoří nepozvali, tak by na mistrovství světa nebyl," řekl Král ke kritice, že někteří hráči ze zámoří jeli do Česka a po pár dnech zase bez nominace zpátky.

Podle něj celkově Zachovo vyjádření nedělá dobře ani jeho synovi. "Nepřijde mi to vůči tomu klukovi seriózní. Pavel je nadprůměrný talent, tomu klukovi fandím. Musí mít strašně těžký život, ale držím mu palce a přeju mu jenom to nejlepší. Špatné je to ale hlavně pro něj. Možná mu táta vybral špatný sport, asi ho měl dát na nějaký individuální. Ale je to výborný hráč, není pochyb, že je kandidát na všechna mistrovství světa, co jsou před námi. V budoucnu i na to dospělé," uvedl si Král, podle něhož bude na trenérech, jak se k jeho nominaci postaví.

Ke kauze se už dále odmítá vyjadřovat. "Čtyři dny neřešíme nic jiného a už jsem z toho vysílený. Je to nechutné a vyčerpávající. Naše práce někdy není úplně ideální, ale tohle nám ji bortí a ničí. Není to na to, abych to hodnotil já, ale spíš příslušný lékař," dodal Král k vyjádřením Zachy staršího.

reklama