reklama

Kolomý i s "mrtvolou" dojel druhý, Macík s Prokopem si užívali bolívijské blátíčko

Martin Kolomý. Martin Kolomý. autor: Buggyra
Peruánské písečné duny vyměnili účastníci Dakaru za bolívijské hory jen o trochu nižší než Mont Blanc. A vedro zastoupil chlad a místy i sníh.

La Paz - Ani přejezd z Peru do Bolívie nic neubral na rychlosti českých kamionů; tuzemští fanoušci se opět mohli radovat z pomyslných stupňů vítězů - Martin Kolomý dojel druhý a Martin Macík mladší si navíc dál jistí čtvrté místo v celkovém pořadí. 

Úspěch se dostavil, byť měla posádka Kolomého Tatry problémy s extrémní nadmořskou výškou, která je nedílnou součástí bolívijského itineráře. 

"Nadmořská výška tady v La Pazu je opravdu hodně krutá. Můj navigátor ulehl hned po příjezdu, musel si vzít i nějaký prášky. Chvílemi to vypadalo, že jsem v autě vezl mrtvolu," říkal v bivaku pozdě v noci dobře naladěný pilot týmu Buggyra, kterému nadmořská výška velké problémy nedělala. "Celý týden před odjezdem jsem spal ve vzduchovém stanu, který simuluje prostředí právě v takovýchto vysokých polohách, takže mě to zde tak nevadí. Jsem na to připravený." 

Šestou etapu si přitom velmi pochvaloval. "Speciálka byla opět pěkná, hodně pršelo a bylo tam bláto. Připomínalo mi to tratě WRC, které mi vyhovují a na které jsem zvyklý. Podle toho také vypadá ten výsledek," hodnotil první vysokohorskou etapu rodák z Bruntálu, který si na své konto připsal druhé pódiové umístění v tomto ročníku nejslavnější dálkové soutěže světa.

V Bolívii jako doma v Sedlčanech

Macík si zase lebedil nad pohodou, jakou ve čtvrtek ve svém LIAZu zažil. "Jelo se nádherně. Od dun si rádi zase na čas odpočineme. Zjistili jsme, že Franta i ve vyšších nadmořských výškách šlape krásně. Profofrovali jsme kolem pár soupeřů a část etapy zřejmě i vyhráli," tipoval si správně 29letý jezdec, který dlouho vévodil průběžnému pořadí etapy.

"Driftovačky, úzké cestičky, blátíčko, to máme rádi, to je naše úchylka, tak trénujeme v Sedlčanech celý rok," pochvaloval si také navigátor František Tomášek. V druhé části etapy začalo kamionům pršet a posledních 20 minut absolvovaly ve tmě. "Byla to upalovačka, v jedné z děr, která byla označena jako hladce průjezdná, jsme dostali takovou pecku do hlav, že nám třeštily až do cíle," doplnil mechanik vozu stáje Big Shock Racing Michal Mrkva.

Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2018 Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2018 Prohlédněte zde

Martin Prokop si po problémech v dunách ve čtvrtek zlepšil náladu a navíc se posunul na sedmou příčku v hodnocení kategorie automobilů. 

"Výjezdy a sjezdy na dunách vystřídaly rychlé cesty proložené rozbahněnými úseky a typickými nástrahami Bolívie v podobě rozpraskaného nebo propadlého povrchu. Jeli jsme tak, abychom si vylepšili náladu po středeční nepovedené etapě. To se povedlo, příjemně jsme se proklouzali bahnem a udělali jsme si dobrou náladu na den volna. Ta se bude hodit, protože větší část závodu je teprve před námi," připomněl jezdec Fordu v barvách vlastní stáje MP-Sports.

Ondřej Klymčiw, který ve 3. etapě spadl, zlomil si dva obratle a pohmoždil plíce, je stále v umělém spánku. Operace se ale už blíží. "Ondrova operace je naplánována na sobotu, potom ho taky probudí z umělého spánku. Jinak se všechno vyvíjí dobře a jeho stav se každým dnem zlepšuje," stojí v prohlášení na oficiální facebookové stránce týmu Klymčiw Racing.

Hlásím ze s Limy🇵🇪 Ondrova operace je naplánováná na sobotu, potom ho taky probudí z umělého spánku. Jinak se všechno vyvíjí dobře a jeho stav se každým dnem zlepšuje🙌🏻 Ondrův táta se dneska v La Paz připojí zpátky k týmu. Dnešek je pro závodníky i doprovod milosrdný, mají den volna👈🏻💆🏻‍♂️

Zveřejnil(a) Ondrej Klymciw official dne 12. Leden 2018
reklama