reklama

Ve formuli 1 cítil jen nenávist. Hudba dala frustrovanému Španělovi svobodu

Jaime Alguersuari Jaime Alguersuari autor: Scuderia Toro Rosso
Španěl Jaime Alguersuari byl ve své době nejmladším pilotem historie F1. Jeho sláva v Grand Prix měla ale jepičí život. Ze znechuceného závodníka se stal úspěšný DJ a hudební producent, který dnes slaví třicáté narozeniny.

Byla to zářivá kariéra. Rodáka z Barcelony pasovali na nástupce Fernanda Alonsa. V sedmnácti letech vyhrál prestižní britskou formuli 3. To už byl členem vývojového programu jezdců Red Bullu.

Ve věku 19 let a 125 dnů se stal nejmladším pilotem F1 všech dob (překonal ho až před pěti lety Max Verstappen). V týmu Toro Rosso vystřídal v půlce ročníku 2009 francouzského pilota Sébastiena Bourdaise.

Jenže tady se závratný vzestup zastavil. Během necelých tří sezon španělský jezdec získal ve 46 Grand Prix pouhých 31 bodů. To bylo pro ambiciózní Red Bull málo, a tak Alguersuari musel uvolnit místo jiným. Posledním závodem byla Velká cena Brazílie 2011.

V jednadvaceti letech se tak z něj stal "formulový důchodce". Kariéru ještě zkusil restartovat jako testovač pneumatikářské firmy Pirelli a ve formuli E, kde v sezoně 2014/15 obsadil 13. pozici.

To už ztrácel do závodění chuť. 1. října 2015 oficiálně oznámil konec kariéry. "Přestal jsem milovat svoji lásku," prohlásil tehdy pateticky.

Jenže důvod, proč opustil kokpit závodních strojů, byl mnohem hlubší. Jak přiznal v loňském rozhovoru pro španělskou agenturu EFE, svět Grand Prix opustil psychicky vyčerpaný.

"Ve formuli 1 jsem pořád k někomu cítil nenávist. Nenávist vůči novinářům, kteří o mně mohli vymýšlet nepravdivé věci. Nenávist vůči lidem, kteří se na mě jinak pořád usmívali. Nenávist mezi některými piloty," odhalil Alguersuari naplno své pocity. "Nenávist a silná ega zabíjely talent."

Předurčený k hudbě

Odchod od týmu Toro Rosso nebyl snadný. "Když mě vyhodili z formule 1, byl jsem plný zloby a touhy po pomstě. Byla to lekce pokory. Lekce, díky které jsem se mohl učit a vyvíjet eticky a morálně," uvedl Alguersuari.

"DJ Squire" alias aime Alguersuari

Zlobě se mladík z Katalánska naštěstí nepoddával dlouho. Začal se věnovat své druhé lásce, hudbě. Pod jménem "DJ Squire" se brzy se vypracoval v uznávanou hvězdu domácí scény elektronické hudby. Už jeho první album "Organic Life" bylo první čtyři dny po vydání na čele žebříčku iTunes.

"V životě se nic neděje jen tak. Mým předurčením nebylo závodit. Někdo si může říct, že jsem promarnil svůj talent bojovat o titul mistra světa. Ale já se cítím být něčím obdařený," uvedl bývalý jezdec, jenž svoji životní kariéru popsal v knize "Znovuobjevení: Jak jsem přešel od formule 1 k hudbě".

Vedle hraní na party se talentovaný umělec stal i úspěšným hudebním producentem. "Za mnou nestojí žádná nadnárodní korporace, která mi říká, jak se mám oblékat a co mám říkat. V F1 jsme se cítil jako loutka. Proti tomu je hudba moje dítě, moje dílo , které odráží moji osobnost a definuje ji," dodal třicetiletý muzikant se závodnickými geny.

reklama