reklama

Grosjean v Bahrajnu unikl z hořícího pekla, závod plný bouraček vyhrál Hamilton

Závod F1 v Bahrajnu přerušila hrozivá Grosjeanova nehoda Associated Press |  01:00
Velká cena Bahrajnu formule 1 začala velkou havárii. Už v první kole trefil Romain Grosjean svodidla a jeho vůz explodoval. Jezdec z plamenů unikl a má jen relativně lehká zranění.

Po startu si už jistý mistr světa Lewis Hamilton pojistil z pole position vedení, naopak jeho týmový kolega z Mercedesu Valtteri Bottas se výrazně propadl. Jenže skutečné drama prvního letošního závodu pod umělým osvětlením mělo teprve přijít.

Ve třetí zatáčce se dostal Romain Grosjean do kolize s monopostem AlphaTauri ruského jezdce Daniila Kvjata. Neřiditelný Haas narazil do svodidel, rozlomil se a přední část ochrannou bariérou prolétla. Navíc začalo vylité palivo a místo nehody se proměnilo v ohnivé peklo.

Rodákovi ze Ženevy při nárazu v plné rychlosti pravděpodobně zachránil život systém ochrany halo. Grosjean se tak dostal rychle z hořícího vraku. S podezřením na zlomená žebra okamžitě zamířil do nemocnice.

"Nechci dělat žádná lékařská vyjádření, ale Romain (Grosjean) má lehké popáleniny na rukou a kotníku. Samozřejmě je otřesený," dodal krátce po nehodě šéf Haasu Guenther Steiner.

Večer pak tým potvrdil, že pilot má popálené ruce, ale rentgenové snímky naštěstí vyloučili zlomeniny.

Jedním z prvních na místě havárie byl řidič lékařského vozu. "Bylo to velké překvapení, Za dvanáct let jsem něco takového nezažil. Začali jsme nacvičené záchranné procesy. Romain začal vylézat z auta, což je skoro neuvěřitelné, " uvedl Alan van der Merwe, který také pomáhal jezdce dostat z dosahu plamenů.

Závod byl kvůli havárii okamžitě přerušen. Po hodinu a půl trvajícím důkladném odklízení trosek a opravě zdevastovaných svodidel se Grand Prix znovu rozjela.

Brzy po druhém startu došlo k další divoké kolizi. Opět se v ní objevil Kvjat. Toho v ostré pravé zatáčce "zavřel" Lance Stroll, který po střetu skončil koly vzhůru. Kanaďan se z převráceného Racing Pointu vyplazil nezraněn. Rus ve službách AlphaTauri dostal za kolizi nakonec desetivteřinovou penalizaci.

V samém závěru ještě jednou hořelo. Tři kola před koncem vzňal motor Strollova týmového kolegy Sergia Péreze. Mexičan tak přišel o téměř jisté třetí místo. Navíc za odstaveným monopostem nebezpečně přebíhal traťový komisař, takže mohlo dojít k další tragédii.

Závod tak byl zakončen za safety car, Hamilton si dojel pro letošní jedenácté  vítězství. Za ním skončilo duo pilotů Red Bullu v pořadí Max Verstappen, Alexander Albon.

Světový šampionát pokračuje už příští neděli Velkou cenou Sáchiru. Ta se opět pojede v Bahrajnu, ale na jiném profilu trati než GP Bahrajnu.

Jezdcům znovu vládl Hamilton a mezi týmy Mercedes. To byla zkrácená sezona F1 Jezdcům znovu vládl Hamilton a mezi týmy Mercedes. To byla zkrácená sezona F1 Prohlédněte zde
reklama