reklama

Kamikaze v F2. Fukuzumi nejdřív otestoval "svatozář", pak mu málem shořel monopost

Hořící vůz Nireie Fukuzumiho čeká na belgické hasiče. Hořící vůz Nireie Fukuzumiho čeká na belgické hasiče. autor: Repro: Sky Sports F1
Nirei Fukuzumi zatím dostál tradici rychlých japonských kamikaze. Ve Formuli 2 víc bourá, než by na své konto sbíral body.

Spa-Francorchamps - Nirei Fukuzumi je považován za jednoho z nejtalentovanějších mladých japonských pilotů, ale v letošní sezoně Formule 2 si musí přidat spíš jako kamikaze. V květnu letěl vzduchem téměř po hlavě svého soupeře a v sobotu mu zase málem shořel vlastní monopost.

Šampion japonské Formule 4 se už třetím rokem snaží prosadit v evropských juniorských seriálech. Loni byl celkově třetí v GP3, ale letos mu nováčkovská sezona v F2 příliš nevychází. Ze 14 startů jen šestkrát bodoval a televizní kamery zaznamenávají hlavně jeho divoké kousky.

V květnu v Barceloně jako jeden z prvních vyzkoušel odolnost ochranného systému hlavy HALO. Při kolizi s Tadasukem Makinem se jeho vůz vznesl do vzduchu a málem se projel po krajanově hlavě. Makino měl štěstí, že od letoška mají HALO také vozy F2, takže kromě šoku vyvázl z divoké kolize bez zranění.

V sobotu v hlavním závodě ve Spa-Francorchamps byl Fukuzumi hrdinou okamžiku proti své vůli. Monopost juniorky Force India mu začal hořet, ale 21letý rodák z Tokušimy chladnokrevně zajel vedle trati. Tam vyskočil z kokpitu a zase nasadil zpět volant, aby záchranáři mohli s vozem lépe manipulovat.

Jenže moc nechybělo a nebylo co zachraňovat. Belgičtí hasiči se nějak zapomněli, takže růžový stroj postupně zachvacoval stále mohutnější plamen. Až po minutě dorazili první muži s minimaxy a po chvíli se jim podařilo oheň zdolat.

Mechanici stáje BWT Arden sice vůz přes noc dali dohromady, jenže Fukuzumi  v nedělním sprintu obsadil až 17. pozici. V Belgii se nedařilo ani pilotům české stáje Charouz Racing System, kteří po pěti závodních víkend chyběli na stupních vítězů a dokonce vůbec nebodovali.

reklama