reklama

Jihomoravský kraj dá letos na GP 20 milionů korun

Fanoušci na Velké ceně České republiky v Brně Fanoušci na Velké ceně České republiky v Brně autor: Yamaha Racing
Velká cena motocyklů v Brně má jistých dalších dvacet milionů. Dostane je od Jihomoravského kraje. Samotné město Brno má dát 10 milionů korun a ministerstvo školství vyčlenilo 70 milionů, řekl zastupitelům hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Brno - Zastupitelé Jihomoravského kraje dnes schválili podporu ve výši 20 milionů korun pro letošní ročník motocyklové Grand Prix v Brně. Stejnou částku dává kraj v posledních letech. Brno má dát 10 milionů korun a ministerstvo školství vyčlenilo 70 milionů, řekl zastupitelům hejtman Bohumil Šimek (ANO). Velká cena se uskuteční od 4. do 6. srpna na brněnském Masarykově okruhu. Pořádat ji bude po loňské premiéře už podruhé spolek založený krajem, městem a jejich organizacemi.

Muž z Dalího kraje uchvátil svět MotoGP. Jen ta dieta a kritičtí fanoušci mi vadí, směje se Viňales Muž z Dalího kraje uchvátil svět MotoGP. Jen ta dieta a kritičtí fanoušci mi vadí, směje se Viňales Čtěte zde

Zastupitelé schvalovali podporu Grand Prix v balíčku několika bodů. Hlasovalo pro ně všech 60 přítomných zastupitelů. Nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel.

Mistrovství světa silničních motocyklů loni poprvé uspořádal spolek kraje a města, protože předešlý organizátor Automotodrom Brno už závody nechtěl pořádat kvůli jejich ztrátovosti. Loni byla ztráta kolem 28 milionů korun. Měla by ji pokrýt podpora z kraje a města.

Velké ceně hrozil zánik, proto město a kraj prostřednictvím spolku uzavřely smlouvu s promotérem mistrovství světa, španělskou společností Dorna, že bude závody pořádat dalších pět let spolek. Smlouvou se vyřešily i staré závazky, které měl s Dornou Automotodrom. Problémy činil vysoký zalistovací poplatek, který byl v minulosti 70 až 80 milionů korun. Loni už se pohyboval okolo 100 milionů korun, v roce 2020 to bude zhruba 130 milionů. Politici však uvedli, že záchrana akce má ekonomický i propagační význam. Sjíždějí se na ni desetitisíce hostů a Česká republika podle primátora Brna Petra Vokřála (ANO) získává jen v rámci DPH ročně kolem 200 milionů korun.

V minulém roce dalo na Grand Prix ministerstvo školství 60 milionů, 20 milionů dal kraj a 10 milionů město. Spolek měl k dispozici ještě dalších 20 milionů od kraje z předchozího ročníku, takže dohromady disponoval částkou 110 milionů korun. Výnosy přesáhly 63 milionů, náklady byly 201 milionů korun.

Motocyklová GP skončila ve ztrátě 28 milionů. Stát, kraj a město na akci přispěly 110 miliony Motocyklová GP skončila ve ztrátě 28 milionů. Stát, kraj a město na akci přispěly 110 miliony Čtěte zde
reklama