reklama

Räikkönen uznal chybu: Bouračku šampionů jsem zavinil já

Podívejte se na kolizi Kimiho Räikkönena a Fernanda Alonsa v prvním kole Velké ceny Rakouska formule 1. YouTube
Podívejte se na kolizi Kimiho Räikkönena a Fernanda Alonsa v prvním kole Velké ceny Rakouska formule 1.

Spielberg - Hned v prvním kole včerejší Velké ceny Rakouska formule 1 ukončila vzájemná kolize snahu dvou exmistrů světa zlepšit si špatnou startovní pozici. McLaren Fernanda Alonsa i Ferrari Kimiho Räikkönena byly po nárazu do svodidel už k nepoužití.

Z televizních záběrů nebylo příliš patrné, co se vlastně ve druhé zatáčce Red Bull Ringu stalo. Objasnění přinesly až výpovědi obou aktérů v boxech.

"Bylo to divné místo"

"Iceman" Räikkönen potvrdil svůj smysl pro fair play a schopnost uznat chybu. "Protočila se mi kola a vůz náhle ustřelil doleva. Nevím přesně, proč to bylo tak agresivní a co bylo příčinou, ale bez ohledu na to je výsledek pořád stejný," řekl Fin.

Havárie zachycená kamerou fanouška:

Bylo to podruhé během čtrnácti dnů, kdy se bývalý šampion dostal v Grand Prix do smyku. V Montrealu za to podle analýzy v Maranellu mohly studené pneumatiky a špatná elektronická mapa motoru ovlivňující jeho výkonovou křivku.

I když se také v Rakousku stal problém v pomalé zatáčce, podle Räikkönena jde o podobnost čistě náhodnou. "Bylo to divné místo. Obvykle se vám protočí kola při výjezdu ze zatáčky, ale ten byl daleko. Ať už bylo na vině cokoliv, šlo o moji chybu - bylo to celý víkend na houby," dodal momentálně nejstarší pilot světového šampionátu.

Po nárazu přišla úleva

Jeho bývalý týmový kolega Alonso, jenž do McLarenu přišel před touto sezonou, viděl kolizi stejně.

"Z druhé zatáčky vyjel ve smyku, létal ze strany na stranu. Byl jsem nalevo od něj, když ztratil kontrolu nad vozem. Bylo to zvláštní, mít takové problémy na čtvrtém nebo pátém převodovém stupni, to se obvykle nestává. Teď se to stalo jemu a já byl na špatném místě. Myslím, že na Red Bull Ringu byl obrovský rozdíl mezi měkkou a tvrdou směsí pneumatik," řekl Španěl.

Nehoda zblízka:

@F1

Když zjistil, že vozem přistál nad kokpitem Ferrari, měl dvojnásobný mistr světa největší obavy o zdraví svého soupeře. "Snažil jsem se co nejdřív dostat ven z vozu a zjistit, jestli je Kimi v pořádku. Když jsem viděl, jak si odmontovává volant, přišla velká úleva," dodal Alonso.

Ředitelství závodu po skončení Velké ceny celý incident prozkoumalo a označilo ho za závodní incident bez toho, že by za něj byl někdo potrestán.

reklama