reklama

Peugeot "půjčil" Loeba sesterské značce. Šampion má Citroën nasměrovat na cestu zpět k výšinám

Sébastien Loeb se do světového šampionátu v rallye vrátí po více než třech letech. Sébastien Loeb se do světového šampionátu v rallye vrátí po více než třech letech. autor: Media Citroën Racing
Sébastien Loeb se v Mexické rallye vrátí po pauze do světového šampionátu. Citroën od něj očekává, že objeví "skryté kouzlo" soutěžního speciálu C3 WRC.

Praha, Mexico City - Výhodou koncernu je, že když se jedna značka trápí, může jí vypomoci sesterská. A kdo jiný by měl vrátit Citroën na vítěznou cestu než devítinásobný mistr světa?

Sébastien Loeb tak na chvíli odloží kombinézu Peugeotu a vrátí se do červeno-bílého overalu týmu, v jehož barvách lámal jeden rallyový titul za druhým. Obnovená premiéra je naplánována tento týden na Mexické rallye.

Nejde o první "zběhnutí" věčně zasmušilého rodáka z Alsaska v rámci koncernu PSA. Před pěti lety, tedy v dobách, kdy v Citroënu sbíral jeden titul mistra světa v automobilových soutěžích za druhým, usedl za volant Peugeotu 208 T16. S ním v legendárním závodě do vrchu Pikes Peak nejen vyhrál, ale navíc zajel dodnes nepřekonaný rekord trati.

Teď se karty obrátily a pomoc potřebuje Citroën. Od té doby, co čerstvě 44letý Francouz opustil svět rallye, nenašel tým způsob, jak ho nahradit. Jeho jezdci od té doby vyhráli pouhých pět soutěží MS, jejich předchůdce sám celkem 78.

Loeb tak dostal "povolávák ze zálohy" a už loni si na asfaltu a šotolině otestoval nový soutěžní speciál Citroën C3 WRC. Teď ho v Mexiku čeká návrat mezi elitu po více než třech letech. Naposledy se v MS svezl v Monaku 2015, kde ho ale o boj o vítězství připravila nehoda a byl nakonec osmý.

Rally Dakar 2018, 5. etapa: Sébastien Loeb, Peugeot Letošní Rallye Dakar skončil pro Sébastiena Loeba už v páté etapě. Foto: Phototheque Dakar

Francouzský jezdec pojede místo Craiga Breena z Irska, kterému nepomohlo ani senzační druhé místo ve Švédské rallye. "Je mi to líto. Musí to pro něj být frustrující, ale na druhou stranu já o ničem nerozhoduji," prohlásil Loeb pár desítek hodin před startem třetího podniku tohoto ročníku.

Francouze čeká další náročná sezona. Začal ji už v lednu startem v Rallye Dakar, kterou však nedokončil. Vedle Mexika se v mistrovství světa "sveze" ještě na Korsice a ve Španělsku.

Pak je tu jeho hlavní pracovní činnost: boj o body ve světovém šampionátu v rallyekrosu. Tam bude spolu se švédskými bratry Hansenovými hájit barvy nyní už továrního týmu Peugeot. A ještě tu je jeho tým Sébastien Loeb Racing, který závodí na okruzích i v rallyekrosu.

reklama