reklama

Šéf je ve vězení, týmu MotoGP Forward Yamaha hrozí krach

Tým Forward Racing čelí reálné hrozbě krachu. Tým Forward Racing čelí reálné hrozbě krachu. autor: Forward Racing
Šéf je ve vězení, týmu MotoGP Forward Yamaha hrozí krach

Indianapolis - Startovní rošt Velké ceny Indianapolisu elitní třídy MotoGP i Moto2 bude na nejslavnějším americkém okruhu příští víkend ochuzen o dva motocykly. A není vůbec jisté, zda se stáj Forward Racing ještě vůbec někdy na tratích světového šampionátu objeví.

"Zásluhu" na tom její šéf Giovanni Cuzari, jenž momentálně tráví čas nedobrovolně ve švýcarském vězení,  Tam se ocitl kvůli obvinění z úplatků za zajištění nižších daní pro svoji firmu Media Action. Svérázný podnikatel je navíc ještě podezřelý z toho, že prostřednictvím fiktivních sponzorských příspěvků pral špinavé peníze.

Hvězda třídy Open pobledla

Jakmile se rozkřiklo, že Cuzarioho zatkli, začali se od týmu odvracet sponzoři. Taková "reklama" a spojení s úplatkářem (když bereme jen to nejméně závažné obvinění) se totiž nelíbí nikomu, kdo si chce přes motocyklové závody budovat dobré jméno.

"Naším cílem je pokračovat ve sportovních aktivitách a dokončit tuto sezonu tak, jak by si Giovanni přál. Část sponzorů náš náhle opustila a chybí nám další splátky, vše nyní řešíme s právníky," stojí v oficiálním komuniké stáje.

Přitom především v MotoGP se týmu závodícímu v kategorii Open dlouhodobě daří. Loni Aleix Espargaro na jeho speciálu Forward Yamaha nejlepší mezi závodníky na produkčních motocyklech a v Aragonu dokonce obsadil druhé místo, když porazil celou řadu továrních motorek.

I když letos přišel místo Španěla neméně talentovaný Stefan Bradl z Německa, Forwardu se už tolik nevede, byť je v hodnocení Open stále nejlepší. V Moto2 byl zatím nejlepší Simone Corsi čtvrtým místem v Grand Prix Německa na Sachsenringu. Tam ovšem v MotoGP chyběl domácí Bradl, jenž se zranil při pádu v Assenu.

V hledáčku je brněnský návrat

Další rány ale přišly až v posledních dnech a týdnech. Spolupráci s týmem totiž ukončil právě Bradl, který nejistou budoucnost týmu vyřešil výpovědí.  "Co nejdříve chci zase sedět na stroji MotoGP," řekl serveru speedweek.com. 

Od stáje se sídlem ve Švýcarsku se s odvoláním na poškození dobrého jména navíc začali houfně odtahovat sponzoři. A takový sponzor už nepošle ani euro, takže tým teď čelí nebezpečí hrozícího krachu.

Kvůli nedostatku peněz už Forward odvolal cestu do Spojených států plánovanou na příští týden. Jenže jestli zůstane jen u vynechaného Indianapolis, je zatím ve hvězdách.

"Tým se po dohodě s úřadem veřejného žalobce v Luganu konsoliduje a dělá vše proto, aby se vrátil zpět v Brně a 16. srpna se tam zúčastnil Grand Prix České republiky," stojí v tiskové zprávě Forwardu.

reklama