reklama

Talentovaný pilot Král míří do formule. Přes seriál GP2

Josef Král. Josef Král. autor: CDT & Partners
Mladý jezdec bude v GP2 hájit barvy týmu Super Nova

Praha - Automobilový jezdec Josef Král vstoupí o tomto víkendu jako první Čech do seriálu GP2, který je považován po formuli jedna za nejkvalitnější formulový šampionát. Devatenáctiletý pilot bude hájit barvy britského týmu Super Nova a bude se snažit opět se přiblížit svému snu - prosadit se do nejprestižnějšího motoristického šampionátu na světě.

"Sezona pro nás bude důležitá. Je potřeba, abych se předvedl a ukázal, co ve mně je. Pro všechny jsou směrodatné výsledky v GP2. Od toho se bude vše odvíjet," řekl Král na neformálním setkání s novináři v Praze před svým dnešním odletem do Barcelony, kde seriál GP2 začne. "Není to ale jen o výsledcích, je potřeba zaujmout," podotkl rodák z Hradce Králové.

Vzhledem k velké konkurenci a vyrovnanosti startovního pole si ale dobře uvědomuje, že jej nečeká nic lehkého. "Radši zůstanu na zemi. Po prvním startu v asijském seriálu GP2 jsem si nasadil laťku vysoko a pak už se mi tolik nedařilo. Když budu jezdit do desátého místa nebo bodovat, bude to skvělé. Můj osobní cíl je ale mnohem vyšší. Uvidíme, jak to dopadne," uvedl Král.

Čtěte také: Automobilový talent Král dosáhl v GP2 na stupně vítězů

Český jezdec se v zimě představil v asijské části seriálu GP2, a přestože jezdil s tři roky starými modely formule, získal hodně zkušeností. "Určitě to bude výhoda. Naučil jsem se pit stopy nebo využívat nové gumy při kvalifikaci, které fungují správně jen maximálně dvě kola," řekl.

Josef Král Josef Král. Foto: CDT & Partners

Při hlavním testování si už stihl maximálně 'osahat' i současný ostrý monopost GP2. "Nové auto mi sedí lépe než minulé. Jízda je čistší a funguje mechanicky lépe," uvedl Král.

Optimismus mu před startem šampionátu dodává i skutečnost, že se mu podařilo snížit váhu, což by se mělo na jeho jízdě projevit. "Jsem velký a zbytečně mohutný. Byli jsme na hranici váhy a inženýr mě prosil, abych zhubnul. Abychom mohli lépe vyvážit auto, protože při malých rozdílech dělá každé kilo hodně," vysvětlil. Podobný problém před rokem řešil v F1 i Polák Robert Kubica, jenž shodil osm kilogramů.

Královým oblíbencem je však Fernando Alonso ze Španělska, kterého považuje za momentálně nejlepšího pilota ve startovním poli F1. Právě k jezdci stáje Ferrari jej dokonce řada odborníků přirovnává.

"Prý jsme si jezdeckým stylem blízko. Těžko se to ale srovnává, každý má v sobě něco jiného," uvedl Král, jenž vedle závodění studuje i vysokou školu ekonomickou. "Jde to ale těžko kombinovat. Naštěstí mám individuální plán," poznamenal.

Jedenáctidílný seriál budou moci sledovat také televizní diváci v Česku. Přímé přenosy závodů i kvalifikací bude vysílat Nova Sport.

reklama