reklama

Kateřinu Nash dělil od olympijské medaile kanadský dvojblok

Kateřina Nash v olmypijském závodě Kateřina Nash v olmypijském závodě autor: Reuters
Kateřina Nash skončila v závodě bikerek na olympiádě v Rio de Janeiru pátá. Zlato získala dvaadvacetiletá Švédka Jenny Rissvedsová před opět stříbrnou Majou Wloszczowskou a dvojicí Kanaďanek Catharine Pendrelovou a Emily Battyovou. Závod mužů se jede v neděli.

Rio de Janeiro - Česká bikerka Kateřina Nash dojela v závodě cross country v Riu de Janeiro pátá. Olympijskou vítězkou se stala dvaadvacetiletá Švédka Jenny Rissvedsová před Polkou Majou Wloszczowskou a Kanaďankou Catharine Pendrelovou.

Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Program, výsledky a medaile. Desátou a poslední českou medaili získal Kulhavý Prohlédněte zde

Osmatřicetiletá Nash se v součtu s během na lyžích, v němž reprezentovala v minulosti, představila již na páté olympiádě. Na horských kolech startovala potřetí a dosáhla na suverénně nejlepší výsledek v této disciplíně.

"Jsem velice spokojená. Medaile nebyla daleko, ale nebyla na dosah. Kdyby to šlo, tak kousek přidám, ale jsem moc spokojená. Odjela jsem skvělý závod, jeden z nejlepších v kariéře, a páté místo je nádherné," řekla třetí nejstarší žena české výpravy v Riu i v závodu žen. "Je to jeden z nejlepších výsledků, co se obrovské akce týče. Prostě je to skvělé a jsem ráda, že se to povedlo. Jsem na sebe hrdá."

Rissvedsová předvedla skvělý výkon po celou dobu hodinu a půl dlouhého závodu. Když v závěrečném z šesti celých okruhů, jež následovaly po krátkém zaváděcím, setřásla povedeným nástupem Wloszczowskou, stala se první švédskou šampionkou v cyklistice pod pěti kruhy.

Zkušená česká závodnice klání na atraktivní trati s délkou okruhu 4,85 kilometru dobře rozjela a dokonce se v jednu chvíli objevila v čele pelotonu. "Zasekala jsem se na startu, tak jsem se posunula dopředu. Pak už bylo strategicky lepší tam zůstat. Měla jsem strach, že to v těch točkách lehne, je to klouzavé a na začátku olympijského závodu jsou všichni vyjukaní, takže to byl dobrý tah," řekla.

Sexy vysportované postavy, uhrančivé úsměvy. Tohle jsou nejkrásnější olympioničky v Riu Sexy vysportované postavy, uhrančivé úsměvy. Tohle jsou nejkrásnější olympioničky v Riu Prohlédněte zde

Pak ale převzala taktovku Švýcarka Linda Indergandová a ujela ostatním. Trio pronásledovatelek tvořily Rissvedsová s Wloszczowskou a další Švýcarkou Jolandou Neffovou, Nash byla v tu chvíli sedmá.

Ve třetím kole dojelo silné trio adeptek na medaile Indergandovou, jíž docházely síly, Nash se dostala zpět do pohody a byla součástí další skupinky. V průběhu čtvrtého okruhu byla chvilku i čtvrtá, a když ji dostihly spolupracující Kanaďanky Pendrelová s Emily Battyovou, začaly se společně dotahovat na osmou ženu silničního závodu Neffovou.

Nashovou chvilku napadlo, že by mohla bojovat o cenný kov. "Jo, ta skupina tam byla pěkně, ale bylo tam hodně favoritek, A když tam přijela Pendrelová, tak mi bylo jasné, že pokud bych se toho kola udržela až do cíle, tak to ušpurtuju, jenomže neudržela. Ona jela skvěle," řekla Češka. V pátém kole se Kanaďanek neudržela. "Vzaly za to před největším táhlým kopcem," řekla.

V nájezdu do posledního kola bylo zřejmé, že v čele jedoucí Rissvedsovou s Wloszczowskou už může z prvních dvou příček sesadit prakticky jen technický problém. Pendrelová ztrácela půl minuty, ale měla pár vteřin k dobru na Battyovou, o dalších 11 sekund zpět byla Nash.

Horská kola živě: Desátou českou medaili vybojoval stříbrný Kulhavý Horská kola živě: Desátou českou medaili vybojoval stříbrný Kulhavý Čtěte zde

Rissvedsová, která vyhrála před šesti týdny závod Světového poháru v Lenzerheide, si nakonec mohla vychutnat poklidný triumfální závěr a navázala tak na skvělé výsledky z posledních velkých akcí, v nichž závodila v kategorii do 23 let. Po bronzu z loňského mistrovství světa v Andoře byla letos druhá na mistrovství Evropy a následně se stala v Novém Městě na Moravě světovou šampionkou.

Druhá Wloszczowská, seniorská mistryně světa z roku 2010, si pro druhé olympijské stříbro po Pekingu dojela se ztrátou 37 vteřin, dvojnásobná světová šampionka Pendrelová (2011 a 2014) zůstala zpět o dalších 49 sekund. Nash ztratila na vítězku takřka dvě a čtvrt minuty.

reklama