reklama

Prezident Zeman si zkusil čepici pro olympioniky a kritizoval cyklistický svaz

Miloš Zeman během dnešního představování oficiální kolekce oblečení pro české sportovce na nadcházející olympijské hry v Riu de Janeiru. Miloš Zeman během dnešního představování oficiální kolekce oblečení pro české sportovce na nadcházející olympijské hry v Riu de Janeiru. autor: ČTK
Prezident české republiky Miloš Zeman přijal na Pražském hradě předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala a vyzkoušel si mimo jiné čepici, kterou budou nosit čeští olympionici v Riu de Janeiru.

Praha - Olympijskou kolekci oblečení i speciální skleněné šperky dostal prezident Miloš Zeman. Hlava státu dnes v podvečer přijala na Pražském hradě zástupce Českého olympijského výboru krátce před schvalováním české nominace do Ria de Janeiro a hned si zkusila pestrobarevnou čepici.

Rekord z Atén nepadne. Jistý start v Riu má 100 českých sportovců, další přibudou Rekord z Atén nepadne. Jistý start v Riu má 100 českých sportovců, další přibudou Čtěte zde

Prezident Zeman na krátkém setkání uvítal mimo jiné předsedu ČOV Jiřího Kejvala a pochlubil se olympijským odznakem v klopě i kravatou. Šéf českého olympijského hnutí Zemanovi ukázal oblečení olympioniků pro Rio a vysvětlil barvy na kolekci, které spojují tradiční české červenou, modrou, bílou a brazilské žlutou a zelenou.

Kejval upozornil Zemana i na panáčka běžce na oblečení, který připojoval ke svému podpisu slavný běžec Emil Zátopek. "Vzpomínám si na jeho heslo: Nemůžeš, přidej," řekl Zeman a dodal, že zažil Zátopka na Strahově, kde pracoval v kanceláři poté, co podepsal manifest Dva tisíce slov. "Vážil jsem si ho za to," řekl Zeman.

Zeman napsal kvůli Sáblíkové šéfovi olympijského hnutí Zeman napsal kvůli Sáblíkové šéfovi olympijského hnutí Čtěte zde

Vedle oblečení dostal prezident i speciálně vyrobené skleněné šperky od sochařky Gizely Šabókové. "Snažíme se propojit sport a umění. Je vyrobeno 222 kusů a pro vás máme ten s číslem jedna," řekl Kejval a předal kazetu Zemanovi. "Já si to sice nezasloužím, ale o to vděčněji přijímám," reagoval prezident.

Před krátkým posezením u stolu se Zeman zastavil u figuríny oblečené do olympijské kolekce a vzal si čepici. A přesně mu padla. "Jako by to bylo na moji hlavu," usmál se, ale vrátil kšiltovku zpět na hlavu plastového sportovce.

Poté se Zeman připojil k nominačnímu plénu ČOV a v proslovu řekl, že stejně jako po zimních hrách 2014 v Soči přijme všechny sportovce. "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se," připomněl heslo zakladatele novodobých olympijských her Pierra de Coubertina a dodal: "Výsledkem je už to, že se na olympijské hry nominovali."

Zeman by měl jet i do Ria a zúčastnit se slavnostního zahájení. "Rád jsem vyhověl pozvání předsedy Mezinárodního olympijského výboru. A nechápejte to jako politickou turistiku, ale jako výraz úcty všem sportovcům," řekl Zeman a žertem okomentoval obávaný brazilský virus. "Vydržel jsem v životě ledacos a vydržím i komára ziku."

Kejval při nominačním plénu poděkoval Zemanovi, že se zastal Martiny Sáblíkové a poslal šéfovi MOV Thomasi Bachovi žádost o divokou kartu. "Je mi líto, že mezi námi není," řekl Zeman o trojnásobné olympijské vítězce v rychlobruslení Sáblíkové. "Nemůžu si odpustit poznámku o neschopnosti Českého cyklistického svazu," řekl Zeman a Sáblíkové poslal kytici.

Sáblíková se domnívala, že si devátým místem v redukovaném pořadí časovky na loňském mistrovství světa zajistila olympijský start. Při zveřejnění kvalifikovaných zemí však vyšlo najevo, že ČR žádné účastnické místo nezískala. Cyklistický svaz, který podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií, i ČOV se snaží ještě kauzu řešit, ale šance není velká.

reklama