reklama

Žádné klečení ani vztyčené pěsti. MOV potvrdil zákaz politických gest na olympiádě

Poklekávání je v poslední době nejviditelnějším gestem při sportovních kláních Poklekávání je v poslední době nejviditelnějším gestem při sportovních kláních autor: Reuters
Politické a náboženské protesty budou na letošní letní olympiádě v Tokiu zakázané. Oznámil to Mezinárodní olympijský výbor (MOV) poté, co se v anketě vyslovilo 70 procent z 3500 dotázaných sportovců proti povolení podobných gest.

Politická a náboženská vyjádření na hrách zakazuje pravidlo 50. Loni po rozsáhlých protestech proti rasismu však komise sportovců USA vyzvala k jeho zrušení.

MOV nicméně dnes oznámil, že na hrách v Tokiu, které odstartují 23. července, bude pravidlo stále platit. Výbor tak rozhodl poté, co pro něj nezávislí odborníci na lidská práva a sociální vědy provedli anketu mezi 3500 sportovců.

V ní 67 procent dotázaných vyjádřilo nesouhlas s protesty při předávání medailí a 70 procent uvedlo, že pro náboženské nebo politické protesty není místo ani při soutěžích a zahajovacích a závěrečných ceremoniálech. Závodníci tak nebudou moci například poklekávat nebo protestovat vztyčenou pěstí.

Jaké tresty sportovce za porušení pravidla čekají, MOV neuvedl. Umožnil však účastníkům her v Tokiu vyjádřit postoj formou hesel na oděvech, ale za použití schválených slov, která jsou: mír, respekt, solidarita, inkluze a rovnost.

"Mohla by zazářit jako olympijské prase." Hry v Tokiu zasáhl další skandál "Mohla by zazářit jako olympijské prase." Hry v Tokiu zasáhl další skandál Čtěte zde
reklama