reklama

Chat: Svobodu Playboy fotit nebude. A medaili neprodá

Český moderní pětibojař David Svoboda pózuje se zlatou medailí po příjezdu z OH 2012 v Londýně. Český moderní pětibojař David Svoboda pózuje se zlatou medailí po příjezdu z OH 2012 v Londýně. autor: Jan Langer
Online rozhovor se zlatým olympionikem z Londýna, moderním pětibojařem Davidem Svobodou.

Praha - Hostem Aktuálně.cz byl v pátek dopoledne zlatý český olympionik z Her v Londýně David Svoboda.

Moderní pětibojař, který na závěr olympiády šokoval svým výkonem nejen českou sportovní veřejnost, na sebe prozradil například to, že vítězství na olympiádě slavil do šesti do rána, co pro něj znamená zlatá medaile a okomentoval i údajné rozdávání kondomův olmypijském Londýně.

David Svoboda je již třetím olympionikem, který odpovídal na vaše dotazy prostřednictvím Aktuálně.cz.

Ve středu svůj pohled na olympiádu nabídla Kateřina Elhotová, ve čtvrtek se pak plné dvě hodiny věnoval čtenářům bronzový kajakář Jan Štěrba.

Online rozhovor: David Svoboda hostem Aktuálně.cz

11:11

? Gurken - 16. 8. 2012 14:42 Dobrý den, co je to vlastně za sport, ten moderní pětiboj? Myslím co proboha má společného šerm, běhání, střelba, kůň a plavání? Zní to jak nějaké vojenské cvičení pro Rakousko-uherské oficíry :)

David Svoboda: Dobrý den. To je právě ono - disciplíny pětiboje spolu nemají společného téměř nic a o to jde. Tento sport vznikl za účelem, co nejdokonaleji otestovat sportovce ze všestrannosti. Proto jsiu jeho části tak odlišné a protichůdné... Ano, je to sport, který vznikl počátkem minulého století ve vojenském prostředí.

? linda - 16. 8. 2012 15:53 Jste nejvetsi borci na olympiade, vy, vicebojari. Moderni petibojari zvlast. Jen je skoda, ze tak spatne jezdite na konich. Kolik casu proti jinym disciplinam venujete jizde na koni? Dvakrat do mesice? Gratuluju ke zlatu, vynikajici!

David Svoboda: Díky. Trénujeme dvakrát až třkrát týdně - samozřejmě v únavě z tréninku ostatních disciplín, kterých musíme zvládnout tři až čtyři denně. V sezoně se účastníme (Češi) jezdeckých skokových závodů a myslím, že se dost zlepšujeme - jen nám to trvá déle :-).

? petr h. - 16. 8. 2012 21:34 Co se zlepšilo proti pekingu v jizfě.na koni? Na.parkuru ses mi libil.

David Svoboda: Významě jsem zkvalitnil jezdeckou přípravu - ne, že bych trénoval více, ale díky podpoře ministerstva obrany a ASC Dukly jsem dostal ctyři koně pro trénink a závody....

? eva - 17. 8. 2012 9:09 Blahopřeji a mám dotaz: předpokládám, že koně ssebou nevozíte, ale "nafasujete je". Máte možnost na nich trénovat, nebo jedete hned naostro?Psalo se, že kůň v Pekingu byl divoký, věděl jste to dopředu? Hodně dalších úspěchů:))

David Svoboda: Díky. Koně s sebou nevozíme - zajišťuje je vždy pořadatel v konkrétní zemi. Před startem máme jen krátkou chvilku na prohlídku parkuru, pak následuje losování koní a pak máme 20 minut na seznámení, opracování koně a jdeme na závod - ostré - že ano :-)?

? Zuzka - 17. 8. 2012 9:23 Davide gratuluju k úžasnému výkonu :-), jak často a kde trénujete na koni? Kolik máte koní na ježdění? V kolika letech jste začal přemýšlet o pětiboji? Máte ještě čas i na jiné zájmy?

David Svoboda: Pro trénink mám k dispozici cca 10 koní, jezdím také často do zahraničí, kde jezdím na mnohých dalších koních. S pětibojem jsem začal v 16ti po dlouhých letech závodního plavání. Času mám málo, ale zájmů spoustu :-).

? Mirka - 17. 8. 2012 9:32 Gratuluji k výkonu. A teď otázečka - mrskáte mariášek ? :)

David Svoboda: Díky - mariáš zrovna neumím :-).

? jajco - 17. 8. 2012 9:33 Zdravím Davide, jakou máte přezdívku?

David Svoboda: Dave, Svoboďák, čolek, blue bandana boy.... :-)

? Furioso - 17. 8. 2012 9:34 Dobrý den, na jakém nejbláznivějším místě se zatím ocitla vaše zlatá medaile? Nebo jste ji ještě nesundal s krku?

David Svoboda: Zatím nic extra z toho, co vím. Několikrát už jsem ji v hospodě nechal "kolovat" a vrátila se mi třeba až za půl hodiny, takže vlastně ani nevím....

? Krista - 17. 8. 2012 9:34 Ahoj Davide. Moc Ti gratuluju k úžasnému výsledku! Strašně jsem Ti držela palce už v Pekingu, kde jsi byl taky skvělý, ale kůň bohužel neměl svůj den ;-) Už musíš být unavený všema otázkama, ještě ale jednu přídám: která otázka ještě nepadla, na kterou by jsi rád opověděl? Případně přidej i odpověď ;-) Přeji Ti pořád takovou motivaci a vůli do dalšího tréninku a mnoho úspěchů!

David Svoboda: Mockrát děkuju. To je vtipné a originální - přesně takhle jako ty se mě ještě nikdo nezeptal :-). Před dvěma dny jsem během jedné oslavy slíbil pivo tomu, kdo mi dá takovou otázku, jako jsem ještě nedostal - trvalo to hodinu a pak to vyhrála kámoška, když se mě zeptala na něco okledně minulých Vánoc.... :-D

? káča - 17. 8. 2012 9:35 dobrý den, čemu se věnujete, pokud zrovna nesportujete? A co budete dělat jednou, až se sportem skončíte úplně?

David Svoboda: Mám spoustu mimosportovních aktivit, ale málo času. Hodně času mě stojí tudium na FTVS - trenérství - z toho pramení i jedna z možností, čemu bych se mohl později věnovat. Od sportu úplě pryč se mi zatím nechce. V poslední době jsem se např. hodně "hrabal" v historii moderního pětiboje.

? bleskovka - 17. 8. 2012 9:40 dobré ráno,
poznávají vás teď lidi na ulici? Pokud ne, mrzí vás to, nebo jste naopak rád, že máte chvilu pokoj? Nebojíte se laciné popularity (Blesk, večírky, nové fanynky)? Funguje to u sportovců, jako u různých jednorázových celebrit (superstar, reality shows apod. = akoro každý je okamžitě zná, ale stejně rychle se pak na ně zapomene), nebo jste obecně odolnější a máte stabilnější základnu příznivců:

David Svoboda: Poznávají mě, ale i kdyby tomu tak nebylo - myslím, že bych z toho nebyl nijak zdrcený - ostatně - byl jsem na to dosud zvyklý - navíc pro slávu sport nedělám. Vím jak to funguje - všechno zase pomine - teď se ukáží mezi lidmi v mém okolí ti, co mají nebo nemají charakter... V tomto směru jsem dost odolný, ale uvidím, co mě všechno ještě potká a jak to zvládnu :-).

? Ivča z Prahy - 17. 8. 2012 9:52 Ahoj Davide. Chci ti moc pogratulovat k olympijskému zlatu.Nejspíše to nyní slýcháš často. :)
Jsi velmi pěkný chlap, co zajít na kafe? :)

David Svoboda: Mockrát děkuju - opravdu to není první kompliment a nabídka tohoto druhu :-). Mám teď trochu fofr, ale třeba si to kafe někdy fakt dám... :-D

? kuba - 17. 8. 2012 9:53 Čau Davide,gratuluju ke zlatu excelentní výkon.
Mě by zajímalo z čeho se skladá tvoje tréninková jednotka před velkou akci diky a nezblázni se z toho kolotoče co asi teď prožíváš a mnoho dalších úspěchů.
kuba

David Svoboda: Mockrát děkuju. TRénink pětiboje je opravdu složitý - chtělo by to dlouhou přednášku, co a jak trénovat v předzávodním období :-). Díky snad to všechno ve zdraví přežiju :-).

? Líbal - 17. 8. 2012 10:00 Poslední úprava pětiboje připomíná biatlon. Tedy ta poslední dvojdisciplína. Líbí se vám to, nebo víc vyhovovalo předchozí rozdělení?

David Svoboda: Teď budu zase působit nafoukaně :-). Musím říct, že jsem patřil do světové špičky před i po této změně formátu - proto mi to vyhovuje zhruba stejně - jen mě trápí časté problémy s laserovou technologií - je to nové a jsou s tím potíže. Kombi střelby a běhu se mi ale moc líbí - pokud vše funguje tak, jak má.

? Majka M. - 17. 8. 2012 10:11 Dobrý den, moc gratuluji ke zlatu. Chtěla bych se zaptat, jestli Vás někdy nemrzí, že moderní pětiboj je veřejností tak přehlížený. Mně je až líto, že jste před olympiádou, přesto, že jste pro mě byl velký favorit, v povědomí veřejnosti nefiguroval mezi medailovými nadějemi.

David Svoboda: Mockrát děkuju. Když jsem si pětiboj vybral jako sport. kterému se budu věnovat - situace byla stejná jako teď - tzn. jsem na zvyklý. Je to krásný sport a vždycky jsem chtěl, alby se o něm víc vědělo - věřím, že jsem k tomu teď hodně přispěl. Novinářům to odpuste - v pětiboji se z nich orientuje málokdo...

? mmm - 17. 8. 2012 10:13 Je pravda, že v olympijském areálu byla spoustu kondomů zdarma? Používali jste je?

David Svoboda: Byla to pravděpodobně novinářská kachna - stejně jako ty odposlechy antidopingových organizací - nesmíte věřit všemu, co se píše :-).

? Michal - 17. 8. 2012 10:15 Zdravím a gratuluju! Nelíbil se vám víc ten úplně původní moderní pětiboj, který se dělal ve čtyřech nebo pěti dnech? To pobíhání po parkurovém závodišti s pistolkami, co mi přijdou jak na pouti, mi přijde takové divné...

David Svoboda: Mockrát děkuju. Bez nadsázky - líbily se mi všechny formy pětiboje za celou jeho stoletou historii - vzájemně se od sebe, pravda, dost odlišují, ale každé období má svá pro i proti. V posledních dekádách se organizace pětibije a jeho disciplín upravují v zájmu větší atraktivity a dostupnosti pro diváky. V původním pětiboji byste zase viděl závodníky startovat v minutových interavel do, pro ně předem neznámé trati zkrz lesy a potoky - pak byste je viděl znovu jen doběhmout do cíle a neznal konečný výsledek až do odpoledne.... stejně tak na krosscountry jízdě apod. I to ale mělo své kouzlo - ocenili to ale téměř výhradně závodníci, narozdíl od diváků a organizátorů...

? anton - 17. 8. 2012 10:16 Jste to tentokrát opravdu vy, nebo jste za sebe zase poslal bratra?

David Svoboda: :-D, tentokrát já

? Anife - 17. 8. 2012 10:17 gratulace

David Svoboda: Mockrát děkuju!

? Anča - 17. 8. 2012 10:17 Švédské házenkářky se vnutily na oslavu k Boltovi, kdo po zlatém závodě nocoval u vás? :-))

David Svoboda: ...já jsem pozlatém závodě spát nešel :-), dostal jsem se do vesnice až v 6 ráno a po sprše a snídani jsem opět vyrazil do českého domu vstříc povinnostem nového olympijského vítěze :-).

? Franta - 17. 8. 2012 10:17 Věnujete všem disciplinám stejný tréninkový čas, nebo jak je to zhruba rozvrstveno?

David Svoboda: denně kromě neděle plavu a běhám, dvakrát týdně volný šerm + třikrát šermířská škola u trenéra, dvakrát - třikrát kombinace střelby a běhu, jednou týdně klidová střelba, dvakrát až třikrát jízda na koni, dvakrát posilovna a stabilizace, pak regenerace, masáže fyzioterapie, stretching..... rozvrstvení se mění podle fází přípravného nebo závodního období

? Martina - 17. 8. 2012 10:18 Někde jsem četla, že modernímu pětiboji pořád hrozí vyřazení z olympijského progrmau. Je to pravda? je možné, že se v Riu závodit nebude?

David Svoboda: Až do Ria 2016 má pětiboj zařazení v OH programu jisté. Pravdou je, že pocelou historii musí mezinárodní federace tuto otázku řešit - věřím, že pětiboj olympijským sportem zůstane. Vždyť i návrh Coubertaina na zařazení peětiboje do her byl schválem až v roce 1912, přestože o to sám usiloval (po vzoru antického pětibje) už od samého počátku novodobé olympijské historie.

? Tonda - 17. 8. 2012 10:19 Zažil jste ještě slavného pěitbojaře 80. let Milana Kadlece? Jak na něj vzpomínáte? A co říkáte tomu, jak skončil...?

David Svoboda: Potkal jsem se s ním jen jednou v době kdy jsem s pětibojem začína - v tu dobu mi bylo 16 a ještě jsem moc nevěděl, kdo to vlastně byl - to jsem zjistil až po jeho smrti. Mockrát jsem závodil i vyhrál na jeho memoriálu. Byl to "pan pětibojař", hodně dokázal.

? Marie - 17. 8. 2012 10:19 Lukáš Pollert svoji olympijskou medaili prodal. Jakou cenu má pro vás? Udělal byste taky něco takového?

David Svoboda: Medaile je "pouze" symbol daného vítězství. Medaili můžete ztratit nebo prodat, ale vítězství je navždy vaše. To, že Lukáš Polert medaili prodal a výtěžek využil charitativním způsoubem - pokud se nepletu - to se mi docela líbí. Svou medaili ale prodat nehodlám - chci si ji nechat na památku :-).

? Iveta - 17. 8. 2012 10:20 Hezkých sportovkyň se všichni pořád ptají, za kolik by se nechaly fotit nahé do Playboye. Tak za kolik byste se nechal nahý fotit vy? :-))

David Svoboda: Zatím jsem tuhle nabídku nedostal - ani se tomu nedivím - myslím, že za uveřejnění mé nahé fotky bych musel platit spíš já :-D. Žádnou takovouto akci neočekávám....Myslím ,že to v mém případfě není o penězích :-D.
Mockrát děkuji za vaše otázky - už musím končit - je mi líto, že jsem nemohl odpovědět všem - tak snad příště.
Se sportovním pozdravem, David Svoboda!
Díky

reklama