Bez Neumannové to jde, bez Jandy ne, řeklo Kuusamo

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 12. 2007 6:00
Čeští běžkaři se dál hřejí na výsluní, skokani propadli
České běžecké lyžování o sobě dává vědět i po odchodu Kateřiny Neumannové. Díky Lukáši Bauerovi. | Foto: Reuters

Kuusamo - Dlouho a napjatě se očekávalo, co s českým běžeckým lyžováním udělá první sezona bez Kateřiny Neumannové. Výsledek? Česká stopa nezavála a je stále patrná.

Horší je to ve skokanském sektoru. Na můstcích při výpadku formy Jakuba Jandy nehrají Češi už ani druhé housle, spíše třetí.

V sobotu 24. listopadu obsadil Lukáš Bauer skvělé druhé místo na 15 km volně v norském  Beitostoelenu, šest vteřin za Němcem Axelem Teichmannem.

O týden a den později předvedl na klasické patnáctce výkon, který nelze nazvat jinak než suverénní. Metodou start - cíl porazil ve finském mrazu na hlavu své soupeře. Druhý Nor  Eldar Roenning zaostal o plných 20 vteřin.

Bauerovi patří první příčka v celkovém pořadí Světového poháru. Před druhým Němcem Teichmannem má náskok 20 bodů, před třetím Norem Kjoelstadem již 56.

Propadák z kuusamského můstku

Podobně jasně dopadly pro Čechy v Kuusamu i závody ve skocích na lyžích. Světový pohár skokanů  odkrojil ve Finsku teprve první díl a ten pro českou školu dopadl bídně.

Elita skákala v Kuusamu až o pětadvacet metrů dál než Češi (zleva vítězný Rakušan Thomas Morgenstern, druhý Nor Bjoern Einar Romoeren a třetí Nor Tom Hilde). | Foto: Reuters

V páteční soutěži družstev skončila čtveřice Čechů Antonín Hájek, Roman Koudelka, Lukáš Hlava a Martin Cikl na nepostupovém devátém místě. Horší již byli jen Francouzi, Poláci, Kazaši a Estonci.

V sobotním závodu  jednotlivců dopadli Češi snad ještě neslavněji. Antonín Hájek a Roman Koudelka se ani neprobojovali z kvalifikace.

V hlavním závodě  se nejprve objevil Martin Cikl, skočil pouhých 122 metrů a bylo jasné, že tento výkon na postup do druhého kola stačit nebude. Hned po něm se do hlubin Kuusama rozjel Lukáš Hlava a skočil ještě o dva metry méně - 120 metrů. Oba čeští zástupci tak byli vyřazeni během pouhých dvou minut.

Stejně jako na věži seřadili se za sebe i pod věží - Cikl skončil 40., Hlava 41.

Dále čtěte:

Ztráta na elitu byla propastná. Čelo závodu skákalo o 25 metrů dále, vítězný Rakušan Thomas Morgenstern dolétl v prvním kole na můstku s kritickým bodem 142 metrů na značku 146,5 metrů, což byl kuusamský rekord. Ten ještě o půl metru vylepšil jeho krajan Gregor Schlierenzauer, celkově čtvrtý.

Finský start Světového poháru však patřil Norům - ti ovládli soutěž družstev a mezi jednotlivci skončil Bjoern Einar Romoeren na druhém a  Tom Hilde na třetím místě.

České skokanské škole nezbývá než doufat, že se v Kontinentálním poháru chytí Jakub Janda. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Dobrá zpráva z Pragelata

Pro české skoky na lyžích však o víkendu přišla i jedna pozitivní zpráva z italského Pragelata. V sobotním závodě Kontinentálního poháru (evropská alternativa ke Světovému poháru, ve srovnání s ním druhá liga) obsadil Jakub Janda druhé místo, v neděli své umístění zopakoval a dostal se do celkového vedení soutěže.

Na Pragelato neměl přitom vůbec dobré vzpomínky. Minulý týden zde nezvládnul nominační závody pro Světový pohár, před dvěma lety tu na turínské olympiádě nepotvrdil svou skvělou formu a jeho pragelátské  představení pod pěti kruhy skončilo fiaskem.

Nyní se tento pro něj "prokletý" můstek může stát můstkem odrazovým - k dalšímu dobývání světových stupňů vítězů. Česká skokanská škola by jeho úspěšný comeback potřebovala jako sůl.