reklama

Valverde ovládl pátou etapu závodu kolem Katalánska, Van Avermaet vyhrál Harelbeke

Alejandro Valverde Alejandro Valverde autor: Reuters
Španělský cyklista Alejandro Valverde zvítězil v páté etapě závodu Kolem Katalánska o třináct sekund před dvojicí Froome a Contador. Valverde si tak v celkovém pořadí upevnil vedení právě před zmíněnou dvojicí. Nejlepším z Čechů byl sedmnáctý Jan Hirt. Dlážděnou klasiku Harelbeke ovládl olympijský vítěz z Ria, Belgičan Greg van Avermaet. Štybar dojel se ztrátou přes dvě minuty.

Lo Port de Tortosa (Španělsko) - Novým lídrem cyklistického závodu Kolem Katalánska se stal Alejandro Valverde, který po souboji španělských vrchařských hvězd vyhrál pátou etapu.

Šestatřicetiletý člen stáje Movistar zaútočil v posledních dvou kilometrech stoupání na Lo Port a jeho krajan Alberto Contador ho stíhal marně. Cílem nakonec projel na třetím místě ve stejném čase jako druhý Brit Chris Froome. Právě trojnásobný vítěz Tour de France je s odstupem 21 sekund nejbližším pronásledovatelem Valverdeho v průběžném pořadí. Contador na třetí příčce ztrácí 47 sekund.

V druhé horské etapě závodu byl vidět i český cyklista Jan Hirt. Loňský vítěz závodu Kolem Rakouska se udržel s nejlepšími vrchaři až do samého závěru a obsadil 17. místo se ztrátou 1:31 minuty na Valverdeho. Porazil například i Američana Tejaye van Garderena, který dnes přišel o trikot vedoucího jezdce a klesl na šestou pozici. Hirt je celkově dvacátý, za Valverdem zaostává o více než čtyři minuty.

Cyklista Rojas zatlačil své dva kolegy do vláčku. A pykat bude celá stáj Cyklista Rojas zatlačil své dva kolegy do vláčku. A pykat bude celá stáj Čtěte zde

Valverde vyhrál i předchozí horskou etapu do La Moliny, která byla třetím dílem závodu, a má velkou šanci zopakovat celkový triumf z roku 2009. V čele průběžné klasifikace se ocitl už po týmové časovce v druhé etapě, po níž byl kvůli tlačení spolujezdců penalizován jeho kolega José Rojas. Komisaři však později udělili trestnou minutu celé sestavě Movistaru, takže se Valverde výsledkovou listinou propadl. Nyní se dočkal satisfakce.

Členové Movistaru se s penalizacemi, které obdrželi po protestu týmů BMC a Trek-Segafredo, těžko smiřovali a svou nevoli dávají stále najevo. Rojas po čtvrté etapě pověsil na sociální sítě video se záběrem, na němž si lídr BMC Van Garderen během jízdy na chvilku sundá z hlavy helmu. "Sundávat si helmu se nesmí! Pravidla platí pro všechny!" napsal k tomu.

Cyklistický závod Kolem Katalánska (WorldTour) - 5. etapa (182 km):

1. Valverde (Šp./Movistar) 4:14:52, 2. Froome (Brit./Sky), 3. Contador (Šp./Trek-Segafredo) oba -13, 4. Soler (Šp./Movistar) -25, 5. A. Yates (Brit./Orica) -32, 6. Martin (Ir./Quick-Step) -46, …17. Hirt (ČR/CCC) -1:31, 31. Cink (ČR/Bahrajn Merida) -2:46, 88. Bárta (ČR/Bora) -10:50, 109. Vakoč (ČR/Quick-Step) -12:00.

Průběžné pořadí:

1. Valverde 17:44:27, 2. Froome -21, 3. Contador -47, 4. Soler -1:00, 5. A. Yates -1:15, 6. Van Garderen (USA/BMC) -1:18, …20. Hirt -4:12, 25. Cink -6:28, 98. Vakoč -37:32, 104. Bárta -39:48.

Cyklistický jednodenní závod Record Bank E3 Harelbeke (WorldTour) - 206,1 km:

1. Van Avermaet (Belg./BMC) 4:48:22, 2. Gilbert (Belg./Quick-Step), 3. Naesen (Belg./AG2R) oba stejný čas, 4. Durbridge (Austr./Orica) -38, 5. Pöstlberger (Rak./Bora) -40, 6. Valgren (Dán./Astana) -51, …53. Štybar (ČR/Quick-Step) -2:16.

reklama