reklama

VIDEO Bank má po hrůzném pádu otřes mozku a pořezanou tvář

Podívejte se na hrůzný pád Ondřeje Banka v kombinaci na MS YouTube
Ondřej Bank měl v prvním kole superkombinace na MS ošklivý pád těsně před cílem.

Praha - Vstříc dalšímu úspěchu jel v superkombinaci na mistrovství světa v americkém Beaver Creeku sjezdař Ondřej Bank, když jeho snahu zhatil hrozivý pád. Přitom mu do cíle zbývalo jen pár metrů!

Sedmý muž ze sobotního sjezdu už podstoupil všechna vyšetření, která kromě výronu v kotníku neprokázala žádné vážnější zranění. "Má otřes mozku, hodně odřenou pusu, ale vnitřní zranění snad žádná, mozek by také měl být v pořádku," uvedl bratr a kouč Ondřeje Banka v jedné osobě Tomáš. "Ale bylo to strašné. Takový strach jsem nikdy v životě neměl," přiznal.

Na posledním mezičasu jel Bank na třetí pozici, ale těsně před posledním skokem se mu zařízla pravá lyže do sněhu a ujela mu od těla. Český lyžař na hranu najel už bez lyže, která mu vypnula z vázání, a po dlouhém letu dopadl na jednu nohu. Následoval pád a cílem Bank proletěl v kotrmelcích. Chvíli zůstal v bezvědomí. Na fotografie se podívejte ZDE.

Starost o Banka měli i soupeři. "Něco takového člověk nikdy nechce vidět. Ve sjezdu se to ale občas stává. Sjezd je skvělá disciplína, ale tady je vidět, jak velké síly v něm působí," řekl Nor Kjetil Jansrud, jenž po sjezdu vede. "Doufám, že bude v pořádku. Je těžké mít dobrý pocit (z vedení), když se něco takového stane," dodal.

O výsledcích závodu čtěte ZDE.

Už patřil mezi favority

Čtyřiatřicetiletý Bank byl považován za jednoho z velkých favoritů, vždyť v poslední kombinaci SP v Kitzbühelu obsadil podruhé v kariéře třetí místo a od olympijských her v Soči jezdil v životní formě. Tu v Beaver Creeku potvrdil i senzačním sedmým místem v sobotním sjezdu.

Podle zpráv Radiožurnálu, který má na místě zpravodaje, po pádu nekomunikoval nejspíš vinou úderu do hlavy. Podle informací amerických lékařů hýbal nohama a hovoří se zatím o otřesu mozku.

Bank měl po celou kariéru mnoho zdravotních problémů. Už na začátku kariéry měl potíže s koleny, s nimiž byl už před jedenácti lety na operaci. Další zákrok podstoupil po OH v Turíně 2006, a když už se vracel do špičky, přišel sjezd v Kitzbühelu 2008, kde si na posledním skoku přivodil otevřenou zlomeninu holenní a lýtkové kosti, z níž se léčil rok a půl. Pak si dvakrát zlomil prst na ruce.

Na MS v Ga-Pa 2011 se vrátil pátým místem v kombinaci, jenomže to jaro si nejspíš z Thajska přivezl záhadnou nemoc, která představovala zatím nejvážnější zdravotní trable. Měsíce ležel v nemocnici, zhubl o 15 kilogramů a lékaři nevěděli, co s ním. Bankovo tělo kolabovalo, lékaři později přiznali, že už byl vlastně skoro na smrtelné posteli. A pak si po návratu na svahy zlomil čelist, vykloubil rameno a opět poranil koleno.

Nyní už byl rok a půl zcela zdráv a na jeho výkonnosti se to projevilo. Na OH v Soči byl loni devátý v super-G, sedmý v superkombinaci a pátý v obřím slalomu.

reklama