reklama

Kličko zná soka! Bude to nejlepší zápas historie, tvrdí Fury

Tyson Fury a Vladimir Kličko na kempu Ukrajince před dvěma lety. Tyson Fury a Vladimir Kličko na kempu Ukrajince před dvěma lety. autor: Facebook Vladimir Kličko
Ukrajinský obr Vladimir Kličko se utká 24. října v Německu s neporaženým Britem Tysonem Furym.

Panama City – To nač čekal celý boxerský svět, je zde. 24. října si to v německém Düsseldorfu rozdají o tituly WBA (Super), WBO, IBF a IBO v těžké váze ukrajinský šampion Vladimir Kličko a neporažený Brit Tyson Fury.

Právě pondělní večer byl posledním dnem, kdy se mohly obě strany domluvit, jinak by do hry vstoupila tradiční aukce. Té se ale nakonec obě strany vyhnuly. I když...

Ruský promotér Vladimir Chrjunov tvrdí, že ne. Do sídla WBA, která celý zápas organizuje, přestože Fury je oficiálním vyzývatelem Ukrajince i v organizaci WBO, dorazil s nabídkou 18 milionů dolarů (cca 432 milionů korun).

Dohoda bude platit, Fury má jasno

K2 Promotions a Frank Warren, respektive Mark Hennessy (manažer Brita) se ale dokázali domluvit dříve, než akce začala. Chrjunov ale tvrdí, že se tak stalo až 24 minut po vypršení lhůty a zvažuje protest. S ohledem na fakt, že celému aktu byly v Panama City přítomni všichni zainteresovaní, je nepravděpodobné, že by s ním uspěl.

Fanoušci se tak mohou těšit na dlouho očekávaný souboj dvou goliášů boxerského světa. Ukrajinec dominuje těžké váze deset let a jeho parametry 198 cm a 112 kg budí respekt. Nyní proti němu ale bude stát muž ještě vyšší – 206 centimetrů vysoký a 118 kg těžký Fury. Ten navíc není jen obrem, ale má také pěkně prořízlou pusu.

"Viva Německo, v říjnu to tam obrátím vzhůru nohama. Přijďte, pokud nechcete přijít o nejlepší souboj supertežké váhy v historii,“ napsal po potvrzení souboje brzo sedmadvacetiletý rodák z Manchesteru, který pochází z rodiny kočovníků, kterým se na ostrovech říká "gypsy“. Proto se také Fury tituluje coby "Gipsy King“.

Pro o dvanáct let staršího Ukrajince to bude druhý souboj s podobně výřečným ostrovním bijcem po čtyřech letech. V červenci roku 2011 zničil v Hamburku ve dvanácti kolech na body Davida Hayeho, který se posléze vymlouval na poraněný palec u nohy a také si stěžoval na předzápasové praktiky soupeře. Kvůli nim dokonce hodinu před startem souboje hrozil, že do ringu vůbec nenastoupí.

"Nebudu dělat Davida Hayeho. Mohu zničit toho super šampiona, i kdybych byl nemocný. Je mi jedno, jestli s ním budu bojovat na Ukrajině, v Německu, Japonsku, výsledek bude vždy stejný, knockoutuji ho,“ dodal Fury, který by si měl zápasem vydělat minimálně 1,6 milionů dolarů (cca 38 milionů korun, Haye v roce 2011 dostal šestinásobek).

Kličko se těší na většího soupeře

"Těším se na tento souboj. Myslím, že to bude náročné a vzrušující, protože jsem chtěl bojovat proti velkému chlapovi. Je totiž mnohem snadnější boxovat proti vyššímu, než menšímu soupeři,“ vzkázal fanouškům z Floridy, kde žije, Kličko. A svému soupeři tak trochu vrátil s klidem sobě vlastním jeho slovní provokace.

"Těžká váha je kvůli Kličkovi už deset let velká nuda. Já ji vrátím vzrušení. Dosud jsem ale neviděl, že by dělal cokoliv, z čehož bych měl mít strach. Jsem přesvědčený, že ukončím jeho dominanci a nastolím tu svoji. Uvidíme, jak se popasuje s někým, kdo je mladší, silnější, šikovnější, rychlejší a má větší knockoutový úder, tedy se mnou,“ kontroval na dálku Brit.

Tomu zpoza oceánu popřál hodně štěstí i šampion WBC Deontay Wilder. Právě s ním si Fury vyměňuje tweety jako na běžícím pásu. "Bronzový Bombarďák" by navíc měl stanout proti vítězi tohoto souboje, pokud on sám dokáže na podzim porazit Rusa Alexandra Povětkina.


Překvapí Brit boxerský světa?

Klička, přezdívaného "Dr. Ocelové kladivo“, ale nerozhodil: "Jsem přesvědčený, že souboj s ním bude vypadat jinak, než moje poslední souboje. Je větší, je hladový a hodně ambiciózní. Věřím, že udělá všechno pro to, aby mě porazil. Těším se na tuto výzvu.“

A fanoušci boxu spolu s ním. Furyho totiž můžete milovat, stejně jako nenávidět, může dostat za své slovní výstřelky pokuty od britské federace, dvě věci se mu ale upřít nedají:

1. Není s ním nuda a tři měsíce zbývající do zápasu budou stát za to!

2. Za poslední tři roky šel pod vedením strýce Petera výkonnostně extrémně nahoru, v posledních zápasech překvapil soupeře i odborníky například tím, jak dokázal proti Derecku Chisorovi a Cristianu Hammerovi účinně měnit boxerské gardy.

Bude ale jeho výška, šikovnost a zápasová inteligence stačit i na ukrajinského diktátora, který naposledy prohrál v roce 2004?

reklama