reklama

Kodeš: Nechápu, že nemáme na grandslamu ani jednoho juniora

Jan Kodeš by rád našel na Wimbledonu svého následovníka, absence českých juniorů na grandslamových turnajích jej však mrzí. Jan Kodeš by rád našel na Wimbledonu svého následovníka, absence českých juniorů na grandslamových turnajích jej však mrzí. autor: Eduard Erben
Před čtyřiceti lety vyhrál Jan Kodeš jako poslední tenista narození v Česku dvouhru mužů na Wimbledonu. A že si All England Club svých šampionů váží, potvrdil tím, že pozval Kodeše na celé dva týdny.

Praha - Před čtyřiceti lety vyhrál Jan Kodeš jako poslední tenista narozený v Česku dvouhru mužů na Wimbledonu.

A že si All England Club svých šampionů váží, potvrdil tím, že pozval Kodeše jako jednoho z mála vítězů na celé dva týdny turnaje, jehož letošní ročník startuje v pondělí.

"Budu tam celých 14 dní, jsem pozván jako Special Guest jako jeden ze čtyř vítězů, kteří stejně jako já slaví kulaté výročí od vítězství na Wimbledonu. Já tam jsem za rok 1973, za rok 1963 bude třeba Margaret Courtová, za rok 1953 Victor Seixas," řekl v rozhovoru s Aktuálně.cz Jan Kodeš.

Pane Kodeši, jaký je Váš tip na vítěze letošního ročníku?
V poslední době je strašně těžké u chlapů tipovat vítěze, ale nejvíc šancí má podle mě Djokovič. Jenže pak je tu Nadal, který bude v obrovské psychologické výhodě po výhře v Paříži, bude rozjetý.

A jaké šance dáváte obhájci titulu Rogeru Federerovi či vítězi olympijských her v Londýně Andy Murraymu?
Federer loni ukázal, jak mu vyhovuje tráva, nemusí hrát tolik výměn a přesně to mu sedí. No a pak je tu Murray, který ho jasně porazil ve finále olympiády a na trávě taky hraje nejraději.

Loni však například Nadal vypadl už ve druhém kole s Lukášem Rosolem...
V Londýně hraje důležitou roli počasí, kvůli němuž se v prvních kolech stává hodně překvapení. Může se tak stát, že někdo z nečekaných tenistů se dostane až do semifinále, tam už ale většinou vypadne s někým z té první čtyřky. Samozřejmě se může někomu z té čtyřky stát něco podobného jako loni Nadalovi, ale moc tomu letos nevěřím.

A když jsme u Čechů, jaké šance dáváte jim?
Co se týče Čechů, tak ve dvouhrách moc optimistou nejsem. Bude záležet hodně na losu. Berdych i Štěpánek mají výbornou hru i podání na trávu, Radek je navíc poté pauze nabuzený, je zdravě nadržený a na trávě věřím, že ožije. Oba ale trápí nevyrovnané výkony, Tomáš například loni prohrál na Wimbledonu oba zápasy.

Jakou tedy má podle Vás šance, aby dosáhl na podobný úspěch jako v roce 2010, kdy postoupil až do finále?
Pokud v prvním kole zase dostane někoho jako Monfilse v Paříži, bude to mít těžké. Ale přesně o tom je grandslam. Čeká Vás vždycky Hodina pravdy a Vy ji musíte zvládnout. Pak se teprve pozná velký hráč.

V ženské dvouhře se naopak zdá, že by bylo velkým překvapením, kdyby titul neobhájila Serena Williamsová...
U žen je jasné, že v současné formě by měla jasně vyhrát Serena, teda pokud se nezraní. Co se týče Češek, pořád dávám nejvíce šancí Petře Kvitové. Pořád je mladá, je jí teprve třiadvacet, věřím, že si na svou hru na trávě z před dvou let vzpomene. Má to pořád v sobě, je to jen o tom, aby to na tom kurtu prodala.

Češi navíc v poslední době mohou těžit z dobrých párů pro čtyřhru...
I když mix třeba nemá takový zvuk, pořád Hradecká s Čermákem vyhráli na grandslamu, takže bych nijak nesnižoval váhu toho triumfu. Věřím, že na něj můžeme na Wimbledonu, kde se nám vždycky dařilo, navázat. Tady nám věřím, bohužel teď máme obrovský problém mezi juniory.

Jak to myslíte?
Na French Open jsme neměli jediného juniora. To je nepochopitelné a jde to proti prohlášení svazu, jak všechno své úsilí dávají do mládeže. Nedokážu pochopit, že nemáme na grandslamu ani jednoho mladého kluka. A to přesto, že se daří juniorkám, což potvrdil i triumf Krejčíkové se Siniakovou ve čtyřhře.

reklama