reklama

Mayweather vs. Pacquiao: Miliardová ruleta, co se musí stát

Utkají se Manny Pacquiao a Floyd Mayweather konečně v ringu? Utkají se Manny Pacquiao a Floyd Mayweather konečně v ringu? autor: Aktuálně.cz
K boxerskému šlágru mezi Floydem Mayweatherem a Mannym Pacquiaem nebylo nikdy blíže.

Praha – Po tom zápase touží už desetiletí celý svět. Ve 47 zápasech neporažený Američan Floyd Mayweather je nekorunovaným králem boxerského světa, filipínská legenda Manny Pacquiao je ale dle mnohých jediný, kdo jej může z trůnu sesadit.

Už v roce 2009 bylo jejich souboji blízko. Dle ESPN byl dokonce již podepsán kontrakt, Pacquiao ovšem tyto informace dementoval a následovaly hádky a vzájemné osočování, které vyvrcholily ve stejném roce žalobou Filipínce na jeho rivala za pomluvu ohledně toho, že si má pomáhat podpůrnými prostředky.

Jejich spor trval tři roky, než došlo na mimosoudní vyrovnání. A i v dalších okolnostech už uteklo hodně času.

Mayweatherem kritizovaný Filipíncův kondiční poradce Alex Ariza, domněle spojovaný s dopingem, od Pacquiaaa sice odešel, jenže před zářijovou odvetou Mayweathera s Maidanou se najednou objevil v Američanově tělocvičně. A následně vyšlo najevo, že s nejbohatším sportovcem světa podepsal kontrakt.

Pacquiao tlačí rivala do kouta

A ataky nyní sedmatřicetiletého Američana na údajný doping rivala náhle ustaly. Ten naopak už půl roku prohlašuje, že je ochotný přistoupit na podrobné testy dle olympijské antidopingové charty. O rok a půl mladší „Pac-man“ navíc drží v ruce další trumf.

Po "boxerské krádeži století" ve dva roky starém souboji s Timothym Bradleym a následném drtivém KO od Juana Manuela Marqueze povstal z popela: postupně zničil Brandona Riose, v odvetě podruhé (a tentokrát i výsledkově) přejel Bradleyho, aby před dvanácti dny rozebral na součástky neporaženého tanečníka Chrise Algieriho.

Ten se výškou, výrazně defenzivním stylem a šikovným kontry až nápadně podobá právě Mayweatherovi. A přestože jeho dalších kvalit ani zdaleka nedosahuje, stačí to k tomu, aby celý boxerský svět opět burácel: „Chceme souboj dvou největších hvězd poslední dekády!“

A když celý svět, tak skutečně celý svět. Pro duel Mayweather-Pacquiao se postupně vyjádřili Muhammad Ali, Mike Tyson, Lennox Lewis, Bernard Hopkins i Juan Manuel Marquez, jeden z pěti boxerů planety, který stanul v ringu s oběma. A jako jediný má na kontě alespoň jeden triumf, byť až na čtvrtý pokus proti Pacquiaovi.

Manny souhlasí s požadavky Floyda

„Jako fanoušek boxu chci, aby se ten zápas uskutečnil. Myslím, že by se oba měli přestat dohadovat ohledně peněz, přebíjet svá ega a utkat se v ringu! Dejte fanouškům to, co chtějí,“ nechala se slyšet jednačtyřicetiletá legenda a svými slovy vyjádřila názor drtivé většiny příznivců i bojovníků.

„Já jsem ochotný tento duel fanouškům dát. Jsem ochotný přistoupit na rozdělení podílu 60 ku 40 pro Floyda, na dopingové testy dle olympijských pravidel. Chci, aby fandové dostali to, po čem tak touží,“ nebrání se konfrontaci Pacquiao. Co na hozenou rukavici jeho rival přezdívaný „Money“?

Na Facebook umístil video, kde si dělá z Filipínce srandu prostřednictvím knockoutu právě od Marqueze.

Faktem ale je, že obě strany už několik týdnů intenzivně jednají. Například britské deníky sice tvrdí, že na bitvu legend nedojde, jenže zde je třeba vidět jejich osobní zájem. Na ostrovech už několik měsíců (marně) sní o duelu ve vyprodaném Wembley mezi Mayweatherem a místní hvězdou Amirem Khanem.

Jenže tato varianta není aktuálně ve hře. Nasvědčuje tomu i fakt, že se Pacquiaův manažer Bob Arum v týdnu sešel se šéfem televize Showtime, která vyplácí milionové šeky právě americké hvězdě. Filipínec totiž boxuje pod hlavičkou HBO. Ani to ale zjevně už není neřešitelný problém, navíc historie už pamatuje spolupráci dvou nejsilnějších televizních hráčů na trhu – před dvanácti lety při střetnutí Lennoxe Lewise a Mika Tysona.

Bojí se Mayweather porážky?

Arum navíc šokoval, když pustil do éteru zprávu o tom, že pokud první souboj prohraje, chce mít Mayweather ve smlouvě doložku o povinné zářijové odvetě! „Což by bylo úžasné. V tom případě bychom se tady nebavili o 200 až 300 milionech dolarů za jejich jeden souboj, ale o miliardovém obchodu za oba duely,“ nechal se slyšet dvaaosmdesátiletý promotér a v očích jste mu místo zorniček mohli vidět dolarové značky.

„Od vedení naší finanční skupiny jsem dostal instrukce, abych udělal všechno pro to, aby došlo na tento zápas. Oběma nabízíme až 200 milionů dolarů s tím, že se nemusí konat ani u nás, hlavně když se boxovat bude,“ zaznělo z úst arabského šejka Akbara Muhammada, který pořádá ve Spojených arabských emirátech různé galavečery.

Mimo jiné se zde již představili v minulosti český obr Ondřej Pála nebo poslední americký šampion těžké váhy Shannon Briggs. Mayweather s Pacquiaem by byli trochu jiná káva, v tomto případě se ale bohatí šejkové spokojí s tím, že k souboji dojde, a s následnou další spoluprací s prvně jmenovaným.

Dojde nakonec na dlouho očekávané boxerské klání? Jedno je jisté: je k němu blíže než kdykoliv jindy v minulosti!

Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao

- O zápas dvou boxerských hvězd má zájem také nejmocnější federace WBC. Jejího šéfa Mauricia Sulejmana pojí vřelé vztahy především s Mayweatherem, blízko má ale také k Pacquiaovi.

- Proč mohou lítat vzduchem obří finanční sumy, které by v případě dohody udělaly během maximálně 36 minut v ringu z obou nejbohatší sportovce světa? Kromě štědrých sponzorů, vyprodané lasvegaské MGM Grand také obří odhady na prodej placeného televizního vysílání (PPV). Rekord drží Mayweather, který soubojem s Oscarem de la Hoyou prodal přes 2,4 milionů PPV. Je jisté, že bitva s Pacquiaem by výrazně překročila hranici 3 milionů PPV!

- Floyd Mayweather za 13 zápasů na placeném vysílání prodal 14,6 milionů PPV, což generuje zisk přes 800 milionů dolarů. Manny Pacquiao se během 19 zápasů dostal nad 13 milionů PPV s generovaným ziskem 700 milionů dolarů! Až na pět výjimek jejich souboje vysílala vždy televize HBO.

- Manny Pacquiao v úterý vyzval Floyda Mayweathera, aby s ním přestal bojovat na sociálních sítích a konečně se s ním utkal v ringu. Zároveň si ale sám neodpustil internetový vtípek, když jednu ze soupeřových přezdívek "TBE" (The Best Ever - nejlepší z nejlepších) změnil na "The Best Excuse" (Nejlepší výmluva).

reklama