reklama

Nevídaný kousek. Dvojice extrémních sportovců skočila 120 metrů pod zemí do jezera

Dvojice extrémních skokanů skočila do podzemního jezera Reuters |  03:04
Dvojice extrémních skokanů do vody Rhiannan Ifflandová a Constantin Popovici předvedli pozoruhodný kousek. Skočili v hloubce 120 metrů do podzemního jezera rumunského solného dolu Salina Turda, který je jedním z nejstarších na světě. Nikdo jiný se o takový kousek dosud nepokusil.

Důl v Transylvánii nabídl podmínky, s nimiž se na světových akcích při skocích z vysoké platformy nesetkávají. Teplota vzduchu i vody jen 12 stupňů Celsia byla tím nejmenším problémem. Větší potíž znamenala mimořádná slanost vody, která byla osmkrát vyšší než v Jadranu.

Když ze stěny dolu skočili, nabrali nad hladinou rychlost 85 kilometrů v hodině, ale voda je pustila jen do hloubky 2,5 metru, poloviční než obvykle.

Navíc v dole neměli přírodní světlo. "Dole v jezeře byla velká tma. Voda má o sedmnáct procent vyšší hustotu než mořská voda, takže dopad je jiný. Je to unikátní zkušenost dopadnout do vody, která je tak slaná. Vytlačí vás pak přímo vzhůru k hladině," popisovala devětadvacetiletá Australanka Ifflandová, která vyhrála MS v letech 2017 i 2019.

První zprávy o solném dole, který si pro svůj extrémní kousek vybrali, pocházejí ze třináctého století. Používaný byl až do roku 1932. Nyní je v něm muzeum a podzemní tematický park, který v běžném roce navštíví zhruba 700.000 lidí.

Génius, nebo šílenec? Golfista prostřelil míček skrz okénka sporťáku za 30 milionů Génius, nebo šílenec? Golfista prostřelil míček skrz okénka sporťáku za 30 milionů Čtěte zde
reklama